Košarka, Euroup skupina A

Zadar poražen u Ateni od Maroussija

Prvi poraz Denisa Pleslića

Košarkaši Zadra izgubili su večeras u Ateni od Maroussija rezultatom 91-75 i tako odgodili odluku o plasmanu u sljedeći krug natjecanja Euro Cupa do sljedećeg tjedna kada će na domaćem terenu dočekati momčad ASK Rige.

Prva četvrtina (26-11)

Zadar je poveo košem kapetana Gečevskog, a prvo vodstvo domaći imaju u trećoj minuti 6-4 bacanjima Keysa. Serija Grka se nastavlja i početkom 5. minute Maroussi vodi 16-4, serijom 14-0. Mavrokefalides nemilice puni koš Zadrana, a gosti ne pogađaju i gube lopte u serijama.

Seriju domaćih napokon prekida Stipčević tricom koncem 6. minute, međutim ništa se bitnije ne mijenja u igri Zadra i početkom posljednje minute prve dionice Maroussi koševima Mavroeidisa i Mavokefalidisa odlazi na ogromnih 26-11 što je i rezultat prve četvrtine.

Katastrofalan ulaz Zadrana u utakmicu, samo 6 skokova u odnosu na 13 domaćih, uz očajan šut za tri 1/7 te 7 izgubljenih lopti.

Druga četvrtina (23-24)

Kalvarija se nastavlja i početkom druge četvrtine, Grci su i dalje neumoljivi, a Zadrani traljavi i neprecizni te domaći vrlo brzo dolaze i do +20, 38-18 u 15. minuti.

Pri kraju četvrtine Zadar se na krilima Gečevskog malo trgnuo i serijom 15-5 vraća se na podnošljivih 43-33. Međutim prvo poluvrijeme Zadar završava ipak na -14, 49-35.

U Maroussiju najefikasniji centri Mavrokefalides 12 poena i Mavroeidis 8, dok je u redovima Zadra kapetan Gečevski zabio 12, a Perić 8 koševa.

Potpuno je izostao učinak vanjske linije Zadra, Stipčević i Dixon zajedno su zabili 5 koševa, Johnson je ostao bez ubačaja, a Rančić je zabio jedan pokušaj za dva.

Treća četvrtina (21-23)

Početkom poluvremena Zadar je preko Ivanova i Perića smanjio na minus deset 53-43, ali je Maroussi brzom serijom 9-0 otišao na velikih 62-43 u 24 minuti.

Ipak, Zadar se ne predaje i tricama Perića i Stipčevića dolazi na 62-49, a sa još četiri koša Stipčevića u nizu gosti dolaze na 64-53.

Do kraja četvrtine još su Johnson i Keys razmijenili trice, Ružić je pogodio i za minus devet, ali je Charalampidis četvrtinu zaključio još jednom tricom pa je domaćin u zadnjih deset minuta ušao sa 70-58.

Četvrta četvrtina (21-17)

Prvi koš u posljednjoj četvrtini postigao je Mavroeidis u 33. minuti, a Zadar je nakon minute odmora odgovorio serijom 6-0 Stipčević, Ružića i Perića i tako stigao na 72-64.

Na žalost Zadrovih navijača Keys i Stevenson odmah ubacuju trice, Mavroeidis poentira za dva i Grci odlaze na velikih 80-64 u 36. minuti.

Do kraja utakmice Grci su rutinirano zadržali prednost i zasluženo ostvarili veliku, visoku i važnu pobjedu 91-75.

Nerješiva enigma za Zadrane bili su centri Mavrokefalidis i Mavroeidis koji su postigli 16 odnosno 14 poena. Dok su sa vanjskih pozicija obrambene pogreške Zadra kažnjavali Diamantopuolos 13, Keys 10 i Charalampidis 13.

U redovima gostiju najefikasniji bio je Perić sa 19, Gečevski je postigao 16, Stipčević 14, a Ivanov je ostvario double-double učinak sa 11 koševa i 13 skokova.

Razloge poraza, barem statističke, Zadrani trebaju tržaiti u 15 izgubljenih lopti i lošem šutu iz igre - samo 42 posto za dva i 31 posto za tri.

BC Maroussi - KK Zadar 91-75 (26-11, 23-24, 21-23, 21-17)

Maroussi: Keys 10, Charalampidis 12, Stevenson 8, Kompouras 2, Huff 3, Stefanidis, Mavroeidis 14 (5 sk.), Mavrokefalidis 16 (6 sk.), Calathes 5, Glyniadakis 4, Kaimakoglou 5, Diamantopoulos 13 (4 as.)

Zadar: Rančić 2, Perić 19 (6 sk,), Stipčević 14 (5 as.), Dixon 4, Johnson 3, Prostran, Gečevski 16 (5 sk.), Olivari, Ružić 4, Macura 2, Ivanov 11 (13 sk.)