#prehrana
Što pojesti nakon mamurluka?
Iako će nakon burne noći mnogi posegnuti za prženom, masnom hranom, ona nije lijek za mamurluk. Liječnici za Daily Star savjetuju da su banane, avokado, orašasti plodovi i slatki krumpir uvijek bolji izbor. Te namirnice pomoći će nadoknaditi izgubljene elektrolite i povratiti vam snagu.
"Izgubljene elektrolite obično je lako nadoknaditi kroz hranu. Banane su dobar izvor kalija, a avokado, orašasti plodovi i slatki krumpir magnezija. Izbjegavajte teško probavljivu hranu poput mliječnih proizvoda, rafiniranog šećera i masne hrane", kažu.
Zato preporučuju da jedete svježe voće, povrće i juhe.
"Ako ste izgubili puno tekućine, a samim time i elektrolita, povraćali ste ili imate proljev, možda biste trebali posegnuti za napitkom s niskim sadržajem šećera", dodaju.
Također, važno je piti vodu da bi se spriječila dehidracija, ali to neće zaustaviti mamurluk.
"Brzina kojom vaše tijelo čisti toksine proizvedene konzumiranje alkohola ne može se promijeniti. Međutim, voda je još uvijek važna za sprječavanje ili smanjenje učinaka dehidracije uzrokovane alkoholom. Pijenje kave, više alkohola ili jedenje pržene, slane hrane također neće pomoći u liječenju mamurluka. Ako ste popili puno alkohola, važno je da pričekate najmanje 48 sati prije nego ponovo krenete piti kako biste svom tijelu dali vremena da se oporavi", ističu.
Prekomjerno opijanje može imati ozbiljne kratkoročne i dugoročne posljedice po zdravlje. Kratkoročno može uzrokovati dehidraciju, mučninu, lošu koordinaciju, lošu procjenu, proljev, a u ozbiljnijim slučajevima, probleme sa sluhom i vidom, poteškoće s disanjem, nesvjesticu, trovanje alkoholom, pa čak i komu.
Dugotrajno opijanje može uzrokovati visoki krvni tlak, debljanje, probleme sa srcem, oštećenje živaca, oštećenje jetre i crijevne probleme, kao i povećati rizik od dijabetesa, a u ozbiljnim slučajevima oštećenje mozga, neplodnost i moždani udar.
"Mnogi kratkoročni učinci prekomjernog opijanja su neizbježni, a mnogi dugoročni učinci su nepovratni pa je najbolje piti umjereno", zaključuje tim liječnika.
Vezane vijesti
-
Ispijanje koktela s društvom je zabavno, ali ono što se događa jutro poslije postaje sve gore kako starite. Zašto je mamurluk toliko gori u odnosu na period kad ste bili mlađi? Postoji nekoliko razloga.
-
Ako planirate izlazak uz pokoje alkoholno piće, dobro je pripremiti želudac kako poslije ne biste žalili.
-
Hrana ima veliku ulogu u dugom i zdravom životu, a mnogi od nas hrane se namirnicama koje štete cjelokupnom zdravlju.
-
Nisu svi žumanjci jednaki i njihova boja otkriva puno više o tome što jedete nego što ste mogli misliti. Boja žumanjka ovisi o hrani koju kokoš jede, ali i o raznolikosti njene prehrane.
Izdvojeno
-
U petak 10. siječnja 2025. godine u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru Adriana Branka Pojatina, je javno obranila doktorski rad pod naslovom Umreženost identitetskih i turističkih prostora na primjeru štovanja Gospe od Sniga u Kukljici
-
Na Pagu je upravo počela sezona janjenja. No, za teške poslove stočara - sve je manje zainteresiranih.
-
PD Paklenica poziva sve zainteresirane na predstavljanje monografije i prigodnu izložbu “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području” koje će se održati u četvrtak, 16. siječnja,u 18 h u atriju Providurove palače.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Reci što misliš!