Lifestyle

5 najvećih dobrobiti masaže

5 najvećih dobrobiti masaže

Većina stanovnika industrijaliziranih zemalja pati od nesanice, nedostatka sna ili nedovoljno okrepljujućeg sna. Sve to nepovoljno utječe na fiziologiju, čini organizam podložnijim upalama i zarazama te pojačava osjetljivost na bol.

 

Bez dovoljno sna, tijelo se ne može odmoriti i dobiti priliku za zacjeljivanje. Istraživanja upućuju na to da terapijska masaža pridonosi dubljem i kvalitetnijem snu, osobito u ljudi koji trpe bol, npr. uslijed fibromijalgije. Masaža pospješuje dobar san zato što ublažava bol te opušta mišiće i um.   

Iscjeljuje bolne mišiće

Masaža pomaže kod napetih i bolnih mišića, u kojima se, zbog umora, nakupila mliječna kiselina. Dok je ljekovit učinak dodira na bolne mišiće odavno poznat, nedavno je istraživanje ukazalo na neočekivani analgetski mehanizam. Jedanaest je osoba pristalo na napornu vožnju biciklom uzbrdo, od čega su im se mišići iscrpili i počeli ih boljeti.

Deset minuta nakon vježbe, maseri su svakom sudioniku izmasirali samo jednu nogu, a drugu pustili da se spontano oporavlja. Mjerenja provedena nakon toga razotkrila su velike razlike između masiranih i nemasiranih nogu. U masiranima je pronađeno 30 posto više molekula PGC-1 alpha, koja pospješuje oporavak mišićnih stanica.

Uklanja napetost mišića

Brojne aktivnosti zahtijevaju zauzimanje neprirodnih položaja, koji izazivaju napetost mišića. Ta napetost nije samo fizički neugodna nego oslabljuje i mentalne sposobnosti. Osjećaj stalne napetosti, čak i blage, pridonosi kroničnim hormonskim, biokemijskim i neurološkim tegobama. Mrežasto vezivno tkivo koje obavija mišiće, postajući sve gušće i manje savitljivo, nepovoljno utječe na držanje i disanje. Stalna napetost mišića otežava krvotok i dopremu hranjivih tvari do organa i tkiva. Masaža snižava koncentraciju hormona stresa i razgrađuje napetost, dovodeći tijelo u stanje ravnoteže.

Ublažava glavobolje

Psihička napetost, kao i ona u mišićima, izaziva i glavobolje, no masaža ih ublažava. Najučinkovitijom se pokazala terapija masiranjem kritičnih točaka - mjesta na kojima je mišićno tkivo snažno zgrčeno. „Kritične točke na ramenima i na vratu prenose bol u glavu. Stoga, smanjivanjem napetosti na kritičnim točkama ublažavamo i glavobolju", napominje Albert Moraska, stručnjak za komplementarnu medicinu pri denverskom Sveučilištu u Koloradu. Moraskina su istraživanja dovela do zaključka da masaža pomaže protiv glavobolje izazvane napetošću tako što pritisak na kritičnu točku razmiče proteine koji su odgovorni za grčenje mišića. Kad su proteini razmaknuti, stanice se opuštaju te mišićna napetost popušta.    

Njeguje bolna leđa

Cochrane Collaboration, neprofitna organizacija koja analizira učinke medicinskih terapija, 2008. godine objavila je zaključak da je masaža obećavajući tretman za bol u leđima. Bol je u određenim uvjetima signal koji šalje naš ugrađeni alarmni uređaj. Kod uboda, opeklina ili prijeloma signalizira nam da nešto nije u redu. No ako bol traje danima ili mjesecima, kao što je to slučaj s bolom u leđima, znači da je „alarmni uređaj" pokvaren. „Masaža ne može u potpunosti isključiti alarm, ali ga može stišati", kaže dr. Andrea Furlan, specijalistica za masažu pri Zavodu za rad i zdravlje u Torontu.

O mehanizmu kojim masaža ublažava osjet boli postoji nekoliko teorija. Dr. Furlan zagovara teoriju o prijenosu signala u mozak. Iz bolesnog mjesta bolni signal putuje u mozak kroz živčana vlakna malog promjera, dok signali koje šalje masaža putuju do mozga živčanim vlaknima većeg promjera. Budući da šira vlakna učinkovitije prenose signale od onih užih, podaci o masaži stižu do mozga brže i učinkovitije. „Zapravo, osjet masaže prevladava nad osjetom bola", dodaje dr. Furlan.

Sensa.hr


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.