Košarka, EuroCup

Napokon razbijeno prokletstvo- velika gostujuća pobjeda Zadra

Izvanredna timska pobjeda, Stipčević prvi među jednakima

Košarkaši Zadra u sklopu 3. kola EuroCupa večeras su u Hale Andre Vachersse u francuskom Roanneu pred oko 2.000 gledatelja izborili su visoku i izuzetno vrijednu pobjedu nad ekipom Chorale Roanne rezultatom 66-84.

Pobjeda je vrijedna na više načina, prvo stoga što nudi uz dvije domaće pobjede nad Rigom i Roanneom siguran prolaz u drugi krug EuroCupa, drugo psihološki važna pobjeda jer se napokon razbilo prokletstvo gostujućih poraza u posljednjih 5 utakmica i dobio se potreban mir pred nastavak natjecanja na dva fronta.

Zadrani su utakmicu dobili Roanneovim najjačim oružjem - skokom! Zadrani su uspješno skočili 39 puta, domaćini 26! Zadrani su udijelili 16 asistencija što znači da je pobijedio tim, momčad.

Zadrani su imali šest dvocifrenih igrača, Roanne samo dva. Zadrani su bili uspješniji u šutau za dva, za tri i s linije slobodnih bacanja. Svi prijavljeni igrači Zadra upisali su se u listu strijelaca.

Konačna valorizacija 57-101 za Zadar, dovoljno govori o tome tko je večeras bio bolji u svim elemetima košarkaške igre.

Domaći su poveli tricom Konea, Gečevski s četiri uzastopna koša dovodi Zadar za kratko po prvi put u vodstvo 3-4, no Kone polaganjem i Monroe tricom vraćaju na 8-4 početkom četvrte minute. Johnsonova trica te Macurino bacanje i polaganje nakon toga vraćaju Zadrane u egal.

Johnson s tri pogođena bacanja dovodi u 5. minuti Zadar u vodstvo 10-13, da bi Stipčević tricom na isteku 7. minute Zadrane odveo  +4, 15-19, a minutu kasnije Garnett svojom prvom tricom povisuje na +5. Do kraja četvrtine Zadar novim bacanjem Garnetta i košem Ružića odlazi na konačnih 17-25. Odlična završnica četvrtine za Zadrane.

Polaganjem Ivanova početkom druge dionice Zadar je prvi put na +10,  a nakon koša Die, Stipčević tricom i Ružić polaganjem dižu na 19-32. Roanne koševima Poupeta i Monroea radi seriju 5-0, koju prekida Ivanov s linije slobodnih bacanja. Petrović po prvi put Perića baca u vatru početkom 14. minute i odmah asistira raspoloženom Ružiću za tricu i 26-37 vodstvo Zadra.

Slijedi serija pogrešaka s jedne i druge strane koju prekida Monroe svojim 10. košem, no Perić prvo polaganje, a zatim ukradenom loptom i efektnim zakucavanjem vraća Zadar na +13, 28-41 koncem 16. minute, i domaći uzimaju minutu odmora, no Ružić je neumoljiv i u seriji 6-0 podiže razliku na odličnih 15 razlike za Zadar. Kone smanjuje s linije slobodnih bacanja, a Stipčević se oglašava tricom za 30-46.

Domaći pokušavaju tricama, ali ne ide (4/14),  što trenutno ide Zadranima (8/15) i Rančić tricom podiže na nevjerojatnih +19. Dvije pogreške Rančića domaći koriste za tri uzasopna koša i pri rezultatu 33-49 Petrović uzima minutu odmora. Do konca četvrtine ništa se ne mijenja i Zadrani s bogatom prednošću odlaze na zasluženi odmor.

Stipčević (trice 3/5) i Ružić (3 skoka) sa po 9 koševa predvode Zadrane, a Monroe s 11 pogodaka Roanne. Zadar je u prvih 20 minuta uspješno skočio 20 put, a inače skakačka momčad Roannea samo 12 puta i tu počiva odličan rezultat nakon prvih 20 minuta.

Macura polaganjem otvara drugo poluvrijeme, no odmah uzvraća Sumpter, a nakon izgubljene lopte Macure, Poupet pogađa tricu i Roanne radi seriju 5-0 za 38-51 početkom 23. minute. Da se domaći ne bi i više približili pobrinuo se Gečevski svojom drugom blokadom. Stipčević stavlja novu tricu za Zadrane no domaći rade novu seriju 5-0 preko Poupeta i Souchua 46-54. Prednost Zadrana polako kopni, nadajmo se da se neće ponoviti Riga. Petrović uzima minutu odmora, jer je domaćin u 5 minuta napravio 14-5.

Zadrani griješe u serijama, serija domaćih raste na 9-0, na sreću Zadrana prekida je Johnson tricom za 47-57 na asistenciju Stipčevića. Roanne uporno pokušava tricama, no Kone promašuje i trener domaćih uzima minutu odmora u 28. minuti susreta. I Zadrani promašuju trice, prvo Stipčević pa Garnett, ali Johnson, Gečevski (2+1) i Stipčević (peta trica - 15 koševa) zabijaju za veliku seriju 11-0 Zadra i rezultat je 47-65, ponovo lijepih 18 razlike s kojim se zatvara treća dionica.

Garnett s dva koša i Perić sa 4 uzastopna ubačaja podižu razliku na +24 za Zadar, 47-71 u 32. minuti, Monroe pogađa dvije trice, ali Garnett, Stipčević i Gečevski su nezaustavljivi.  Na ulasku u 35. minutu rezultat je 53-77 i sve je izglednija vrijedna pobjeda Zadra.

Perić na isteku 36. minte pogađa bacanje za 57-80, a Petrović uvodi Tonija Prostrana umjesto večeras izvrsnog Roka Stipčevića. Toni odmah dobro reagira, skače u obrani te nakon prekršaja zabija s linije slobodnih bacanja.

Završnicu Zadar igra s petorkom Rančić, Perić, Prostran, Ružić i Macurakoji dopuštaju domaćinima da serijom 9-2 malo ublaže poraz, za konačnih 66-84. Izborena je izuzetno vrijedna pobjeda na teškom terenu koja bi ukoliko Zadrani dobiju preostale dvije domaće utakmice trebala biti dovoljna za plasman u drugi krug.

Kod Zadra  najučinkovitiji Stipčević za 17 koševa (za tri 5/9) uz 6 skokova i 5 asistencija. Odlične partije su pružili su Perić s 11 koševa i 7 skokova, te Ružić s 10 koševa i 5 skokova. Gečevski ja dao 12, Johnson 11 i Garnett 10. Monroe sa 17 i Kone sa 12 najefikasniji kod Roannea.

Chorale Roanne - KK Zadar   66-84 (17-25, 16-24, 14-16, 19-19)

Chorale Roanne: Monroe 17, Souchu 6, Sumpter 9, Boundy , Lance , Nengsu 6, Dia 4, Kone 12, Poupet 8, Pellin 4.

KK Zadar: Rančić 3, Perić 11 (7 sk), Stipčević 17 (6 sk, 5 as), Johnson 11, Prostran 1, Gečevski 12, Ružić 10 (5 sk), Macura 5, Garnett 10, Ivanov 4 (6 sk).

Potpunu statistiku susreta pogledajte ovdje .