irb
Žene znanstvenice: 'Ruđer' iznad hrvatskoga, EU i svjetskoga prosjeka
Institut Ruđera Boškovića (IRB) je, prema dostupnim podatcima Eurostata, s 58 posto udjela znanstvenica među zaposlenima, iznad hrvatskoga, EU i svjetskoga prosjeka, podatak je koji je IRB podijelio s javnošću u povodu 11. veljače - Međunarodnoga dana žena i djevojaka u znanosti.
Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti obilježava se diljem svijeta 11. veljače, a tim povodom IRB-ove znanstvenice poslale su poruku svim djevojčicama i djevojkama da je znanost uzbudljiva i maštovita, istaknuto je u priopćenju Ureda za odnose s javnošću najvećega hrvatskog instituta u području prirodnih znanosti.
"Znanost vam omogućava da neprestano učite i usvajate nova znanja, iskustva. Ona je globalnoga karaktera pa imate priliku putovati i upoznavati nove ljude i kulture. Svaki korak koji napravite u znanosti je izazovan i ponekad je potrebno malo više hrabrosti za bavljenje znanošću, ali svako novo otkriće predstavlja neopisivo zadovoljstvo", poručile su 'Ruđerovke'.
Zato i pozivaju buduće kolegice, sada još djevojčice i mlade djevojke, da im se pridruže u ovoj znanstvenoj avanturi i postanu znanstvenice koje će svakodnevno uživati u novim otkrićima i tako pridonijeti upoznavanju i oblikovanju boljega svijeta koji nas okružuje.
IRB: Od 427 doktora znanosti 246 su doktorice, što je 58 posto
IRB ima ukupno 880 zaposlenih, među njima je 427 doktora znanosti, od kojih su 246 doktorica znanosti, što je udio od 58 posto, a od 11 predstojnika zavoda, na čelu četiriju zavoda su znanstvenice, što je 36 posto, dok je udio žena u ukupnome broju voditelja laboratorija 50 posto.
Od tri pomoćnika ravnatelja IRB-a dvije su žene, a i na čelu ukupno dva ERC projekta koji se provode na 'Ruđeru' su znanstvenice.
Prema podatcima Eurostata iz 2017., 59 posto znanstvenika i inženjera u Europskoj uniji (EU) su muškarci, a 41 posto su žene. Prema podatcima Unescova Zavoda za statistiku iz 2018., žene su činile samo 30 posto svih zaposlenih u znanosti diljem svijeta u razdoblju od 2014. do 2016.
Prema dostupnim podatcima Eurostata udio žena u znanosti unutar Republike Hrvatske je 48 posto što 'Ruđer' pak postavlja iznad hrvatskoga, EU i svjetskoga prosjeka, istaknuto je u priopćenju Ureda za odnose s javnošću IRB-a.
Izdvojeno
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
-
Hrvatska je u 2024. bila među deset ''najguglanijih'' odredišta za putovanja, odnosno na 10. mjestu, dok je na prvom Turska, objavio je globalni magazin Conde Nast Traveler prema redovnom istraživanju i podacima Googlea o pretraživanju odredišta za putovanja u proteklih 12 mjeseci.
-
Predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin rekla je u petak kako sumnja da iza difamacijskih objava protiv nje stoje neke političke stranke, a među autorima dezinformacija navela je Dominika Alpeza, Dejana Kljajića i Vinka Kojundžića, najavivši da će Kojundžića tužiti zbog širenja laži.
-
Premijer Andrej Plenković u petak je pozvao stranku Možemo! i njihovu predsjedničku kandidatkinju Ivanu Kekin da se smire i prestanu histerizirati jer se nikakva HDZ-ova nevidljiva ruka njima ne bavi na način na koji 'možemovci' sugeriraju u svojim objavama.
Reci što misliš!