Ostalo / OI 2008

Rukomet, finale žene

Norveškim rukometašicama napokon zlato

U finalnom meču turnira u Pekingu lako su pobijedile Ruskinje 34-27

Norveške rukometašice nove su olimpijske prvakinje. U finalnom meču turnira u Pekingu lako su pobijedile Ruskinje 34-27 (18-13) i tako osvojile zlato.

Dosad su Norvežanke imale brončano odličje iz 2000. godine, te broncu 1988. i 1992. godine, a nikada u povijesti nisu bile olimpijske pobjednice.

Nakon što su sretno, sumnjivim pogotkom u posljednjoj sekundi, prošle polufinale i Južnu Koreju, u finalu nisu imale apsolutno nikakvih problema. Uz sjajnu kontru su finale protiv Rusije otvorili vodstvom 8-1.

Potom su otišle i na deset pogodaka razlike (13-3 i 14-4), a Ruskinje su se do poluvremena približile na 18-13 i tako ostavile mogućnost preokreta u nastavku.

Međutim, ništa se krucijalno nije promijenilo. Norvežanke su kontrolirale rezultat, vratarica Haraldsen je sjano branila, a ruska obrana je imala mnogo rupa koje su Norvežanke lako probijale.

Nakon Atlante, Sydneyja i Atene, gdje su najbolje bile Dankinje, Peking je donio novog pobjednika u turniru rukometašica.

Najviše pogodaka je kod Norveške postigla Linn-Kristin Riegelhuth (9), sedam je dodala Lybekk, a Nyberg četiri. Kod Rusije je najbolja sa šest pogodaka bila Irina Bliznova.