#odgoj
Nekoliko savjeta koji će vam pomoći smanjiti ispade bijesa kod vašeg djeteta
Poznati i pod nazivom tantrumi, ispadi bijesa kod djece nisu rijeka pojava te mnogi roditelji ili ne znaju kako reagirati na njih, ili na njih reagiraju nepravilno i time samo pojačavaju bijes i tjeskobu koje dijete osjeća.
Ispadi bijesa kod djece nisu samo pokazivanje nervoze i jedno od nepoželjnih ponašanja, već emocionalni ispad koji se obično pojavljuje kao odgovor na frustraciju. Obično se pojavljuju krajem prve godine života, a najčešći su u drugoj godini. Kod djece kod koje se ispadi bijesa pojavljuju i nakon pete godine života, veće su šanse da će se isti pojavljivati kroz cijelo djetinjstvo.
Zašto nastaju ispadi bijesa kod djece?
Roditelji čije je dijete pokazalo ispad bijesa mogu ga jasno opisati. Najčešće ne traje duže od 10 minuta i obično se ne pojavljuje previše često. Međutim, kada dođe do ispada bijesa kod djeteta , jasno ga je prepoznati.
Ovo su očiti simptomi ispada bijesa kod djece:
- vrištanje
- plakanje
- bacanje na pod
- udaranje rukama i nogama
- trčanje
- bacanje stvari
- udaranje osoba oko sebe
- crvenilo u licu
- namjerno zadržavanje daha
Uzrok osjećaja frustracije kod djece najčešće je nezadovoljstvo, glad i umor. Tantrum kod djece neželjeno je ponašanje koje dijete čini nesvjesno kako bi možda privuklo pažnju odraslih oko sebe te ispadima bijesa pokazuje kako se zapravo osjeća. Djeca mogu dobiti ispad bijesa i samo kada nešto žele, a ne mogu dobiti ili kako bi izbjegla neku obavezu ili zadatak.
Uzrok ispada bijesa kod djece su rijetko mentalna, tjelesna ili socijalna poteškoća. Ako se često pojavljuju ispadi bijesa kod djece i to u jednom danu po nekoliko puta ili ako traju duže od 15 minuta, možda ne bi bilo loše da posjetite stručnjaka kako bi otklonili sumnje. Ispadi bijesa kod djece obično nastaju zbog osobnosti, okolnosti i sasvim su normalan dio razvojnog ponašanja.
Kako reagirati i što učiniti?
Kako bi zaustavili ispad bijesa kod djeteta, roditelji prije svega moraju ostati smireni. Glavna greška koju mnogi odrasli čine u tim situacijama je reagiranje jednakom količinom emocija i bijesa. Takvo ponašanje može samo rasplamsati cijelu situaciju, a dijete bi moglo iz inata nastaviti s nepoželjnim ponašanjem ili se osjećati još gore.
Reagiranje na dijete vikanjem, hvatanjem ili udarcem se ne preporučuje. Fizičko odstranjivanje djeteta iz situacije može biti dobro rješenje ako je ponašanje pretjerano i poremećeno ili ako ponašanjem utječe na druge oko sebe.
Kako zaustaviti tantrum?
Mnogi su se roditelji barem jednom pitali kako zaustaviti ispad bijesa kod djeteta? Odgovor je – isključivo mirnim ponašanjem. Roditelji bi trebali dijete jednostavno i odlučno zamoliti da prestane. Ostanite prisutni, mirni i normalno razgovarajte.
U napadu bijesa djetetu je potrebna odrasla osoba koja će ga smiriti i navesti na pravi put jer se dijete osjeća izbezumljeno i zbunjeno. Pazite na riječi koje koristite u tom trenutku i nemojte ga stavljati u poziciju u kojoj mu govorite da je krivo što ima ispad bijesa, da se mora ili treba smiriti ili da je napravio problem. Naprotiv, mirno mu objasnite da ga razumijete, pitajte ga što zapravo želi, objasnite mu mirno zašto je tužan ili frustriran, recite mu da ste tu za njega i da znate kako mu je. Na ovaj način ćete se bolje povezati s djetetom, a ono će shvatiti da vam može vjerovati.
Dijete nikako ne prisiljavajte na kontakt i nemojte ga naglo podizati, primati ili ga pokušavati zagrliti kada počne ispad bijesa kod djeteta. Djeca će obično u početku izbjegavati kontakt, ali mu trebate dati da faza prođe. Također nikada nemojte dijete ostaviti sasvim samo dok mu traje napadaj bijesa.
Kako dugoročno zaustaviti ispade bijesa kod djece?
Ako se ispadi bijesa kod djeteta pojavljuju često, počnite promatrati period u kojem se pojavljuju te postoji li neki obrazac. Postoji šansa da dijete dobiva previše podražaja od igraonice, druge djece ili televizije. Ako dijete doživljava tantrum svaki puta prije hranjenja, postoji šansa da ima neki problem po tom pitanju. Također, ako doživljava napadaj bijesa kada zna da mora ići među drugu djecu, ljude ili u vrtić, postoji šansa da ima određeni društveni problem na kojem biste trebali raditi.
Ispadi bijesa kod djece emocionalna su reakcija na njihove osjećaje. Zbog toga ih je potrebno dobro pratiti i slušati jer će to olakšati smanjivanje i dugoročno ih zaustaviti. No, ponavljamo, ispadi bijesa su normalna emocionalna reakcija kod male djece i ne mogu se uvijek zaustaviti no bilo bi dobro da se nakon pete godine više ne događaju.
Vezane vijesti
-
Agresivno ponašanje kod djece uzrokuje stres i zabrinutost kod odraslih i ponekad rezultira obiteljskim sukobima.
-
Kad je u pitanju zabavan sadržaj za djecu, danas ga je više nego ikad prije. Djeci ne nedostaje izbora, a tehnologija i ekrani sačinjavaju velik dio njihovog života. Ono što roditelji primjećuju jest da njihova djeca preferiraju YouTube pred klasičnim televizorom. Zašto je to tako, pitaju se mnogi.
-
Vrijeme koje djeca provode ispred ekrana postalo je jedna od najinteresantnijih tema u modernom roditeljstvu. Neki roditelji smatraju da je to nezaobilazan dio modernog života i da bi djeci trebalo dopustiti da istražuju i uživaju u elektroničkim uređajima prilično slobodno.
-
Čak i najbolji djedovi i bake mogu naživcirati roditelje. Stariji ljudi su već prošli kroz roditeljstvo i često misle da znaju sve. Što ako ponašanje bake i djeda postane toksično? Odnosno, ako njihovo ponašanje unosi puno stresa i negativnosti u vašu obitelj?
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Reci što misliš!