#roditeljstvo
Četiri savjeta koja će vam pomoći pri odgoju agresivne djece
Agresivno ponašanje kod djece uzrokuje stres i zabrinutost kod odraslih i ponekad rezultira obiteljskim sukobima.
Kad dijete viče, napada ili se nekontrolirano ponaša, to može izazvati napetost i zbunjenost kod odraslih. U mnogim slučajevima nisu sigurni kako odgovoriti na takvo ponašanje. Agresivnost je kod male djece prirodna i u određenim granicama očekivana. Općenito, nema potrebe za uzbunom, no bitno je pružiti smjernice za pozitivno usmjeravanje tih emocija.
Iza svakog agresivnog ponašanja postoji nekoliko uzroka koje u početku treba riješiti. Prije svega, roditelji moraju imati na umu da je agresivnost česta kod djece predškolske dobi zbog toga što još nisu razvila sposobnost upravljanja svojim emocijama, kao ni naučila alternativne strategije pomoću kojih mogu kontrolirati svoje frustracije. Uvjeti i okruženje u kojima dijete odrasta mogu izazvati ili pojačati ovakvo ponašanje.
Kako se nositi s agresivnim ponašanjem djeteta?
Kontrolirajte vlastite reakcije
Djeca se uče ponašati na temelju onoga što vide kod odraslih. Važno je da se vode vašim primjerom i da im pokažete načine za rješavanje sukoba i frustracija bez nasilja. To je osobito važno kada odgovarate na djetetovu agresivnost. Održavanje vedrine i staloženosti bit će ključno.
Postavite granice čvrsto, jasno i smireno
Važno je voditi i usmjeravati djecu prema tome koja su ponašanja prihvatljiva, a koja nisu. Da biste to učinili, morate uspostaviti jasna pravila i priopćiti ih djetetu kako bi ono znalo što se od njega očekuje. Vrlo je pozitivno i korisno primijeniti odgovarajuće posljedice, no nemojte ih nametati kao posljedice, već kao prirodni slijed njihovog ponašanja. Na primjer, odite s djetetom iz parka ako napada drugu djecu umjesto da se s njima igra.
Pohvalite pozitivno ponašanje
Mnogi roditelji griješe stalno ukazujući na neprimjereno ponašanje svoje djece i podsjećajući ih što ne smiju raditi. Često je produktivnije isticati poželjne stavove i ponašanja. To pomaže djetetu da shvati kako se ponašati i promiče stvaranje pozitivnijih interakcija i veze roditelja i djeteta.
Kada se obratiti stručnjaku u vezi s agresivnim ponašanjem djeteta?
Iako je agresivnost kod male djece normalna i očekivana, ona može postati patološka i ukazivati na prisutnost poremećaja u ponašanju. Ako se agresivni ispadi redovito javljaju, uzrokuju značajnu nelagodu te velike obiteljske i školske sukobe i čini se da nema pomaka, najbolje je obratiti se stručnjaku. Ako intervencija započne u ranoj fazi, rezultati mogu biti vrlo pozitivni.
Vezane vijesti
-
Poznati i pod nazivom tantrumi, ispadi bijesa kod djece nisu rijeka pojava te mnogi roditelji ili ne znaju kako reagirati na njih, ili na njih reagiraju nepravilno i time samo pojačavaju bijes i tjeskobu koje dijete osjeća.
-
Kad je u pitanju zabavan sadržaj za djecu, danas ga je više nego ikad prije. Djeci ne nedostaje izbora, a tehnologija i ekrani sačinjavaju velik dio njihovog života. Ono što roditelji primjećuju jest da njihova djeca preferiraju YouTube pred klasičnim televizorom. Zašto je to tako, pitaju se mnogi.
-
Čak i najbolji djedovi i bake mogu naživcirati roditelje. Stariji ljudi su već prošli kroz roditeljstvo i često misle da znaju sve. Što ako ponašanje bake i djeda postane toksično? Odnosno, ako njihovo ponašanje unosi puno stresa i negativnosti u vašu obitelj?
-
Postoje dvije različite vrste razmišljanja koje roditelji mogu postaviti svojoj djeci, a temelje se na rezultatima analize koju je provela psihologinja sa Stanforda, dr. Carol Dweck.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!