zzzzz
Što zaista ne bi trebali raditi prije spavanja?
Što to ne bi smjeli raditi prije spavanja kako bi vam san bio zdrav i kvalitetan? Nije tako komplicirano, ali ako ste već navukli na takve stvari, moglo bi biti problema.
Ako povremeno ne možete zaspati ili se probudite usred noći i bauljate po kući satima dok ponovno ne zaspete, na početku ste problema s nesanicom. No, kao i u većini drugih stvari u životu, za to trebate okriviti sebe, a u ovom slučaju posebno i svoje navike prije spavanja.
Što to ne bi smjeli raditi prije spavanja kako bi vam san bio zdrav i kvalitetan? Nije tako komplicirano, ali ako ste već navukli na takve stvari, moglo bi biti problema.
Primjerice, prije spavanja se ne pregledavaju e-mailovi i odgovara na njih. Ova manija zahvatila je dobar dio ljudi, pogotovo ako ste spojeni na internet putem smartphona. Izlaganje plavom svjetlu ekrana bilo kojeg gadgeta snižava razinu melatonina i remeti san. Savjet - barem sat vremena prije spavanja pogasite ekrane oko sebe.
Vruća kupka je sjajna stvar, ali ne neposredno prije spavanja. Noću pada tjelesna temperatura, a u tijelu se počinje spuštati dva sata prije nego što zaspete. Kako će vruća kupka okrenuti stvar, lako ćete se razbuditi na najmanji šum izvana i nećete tako lako ponovno zaspati. Savjet - vruća kupka najkasnije sat vremena prije odlaska na počinak.
Jednako tako, želudac prije sna ne bi smio biti natrpan, što je također teško izbjeći. Ako se dobro najedete prije spavanja, nerijetko će to izazvati noćne more, a što je hrana nezdravija, san će biti lošiji. Da ne govorimo o tome da vas takva navika vodi u pretilost ...
Kofein, alkohol i energetska pića također nisu prijatelji sna, pa ih izbjegavajte satima prije nego što krenete na počinak.
Vezane vijesti
-
Novo istraživanje pokazuje da više od jedne trećine djece spava manje nego što im je potrebno, s obzirom na njihovu dob. Spavanje je nevjerojatno važno za svakoga, a nedostatak sna može imati velik utjecaj na fizičko i mentalno zdravlje osobe.
-
Ako se borite s anksioznošću, bolesti ili vam je jednostavno potrebno osjećati se bolje, dobar san izuzetno je važan. Nedovoljno sna može ugroziti vaš imunološki sustav, uzrokovati visoki krvni tlak i pospješiti debljanje, piše CNN. Dobra vijest je što možete sami unijeti neke promjene i popraviti svoje navike spavanja.
-
Kvalitetan san je ključan dio zdravog životnog stila u bilo kojoj dobi, no kako znati spavamo li dovoljno? Prema stručnjacima za san, naše potrebne za snom se mijenjaju kako starimo, što dovodi do promjena načina spavanja i mogućih poremećaja spavanja kojih možda nismo ni svjesni.
-
Mislite da premalo spavate? Teoretski, tijelo može određeni period izdržati bez spavanja.
Izdvojeno
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
-
Hepatolozi vjeruju da ne postoji "zdrav" alkohol, ali odabir sigurnijih pića s njihovog popisa može vam pomoći da svom organizmu nanesete najmanju moguću štetu.
Reci što misliš!