savjeti
Kako izbjeći depresiju na poslu?
Depresija zbog posla sve je češća, no većina ljudi ne misli o tome dok ih ne udari svom snagom - vrijedi zapamtiti da se to ne događa odjednom, već se radi o dugotrajnom procesu na koji nas naše tijelo stalno upozorava
Ipak, skloni smo čekati sve dok ne bude prekasno, jer svatko se u nekom trenutku može osjećati umorno prije posla, ali to ćemo najčešće pripisati nekim drugim uzrocima. Uzbunu počinjemo dizati tek kad taj umor prijeđe u iscrpljenost i postane trajno stanje, pa nekvalitetan san počne smetati na radnom mjestu i tjera nas na pogreške.
Vrlo često riječ je o iznimno osjetljivim osobama i osobama koje brzo odustaju kada se treba suočiti s poteškoćama. Što se prije prepoznaju znaci upozorenja i poduzmu odgovarajući potezi, bolji su izgledi da se stane na kraj začaranom krugu, kaže psihologinja Scharnhorst.
Ona i njezini kolege preporučuju kraće stanke tijekom posla kako bi se ublažila napetost te bavljenje hobijem koji ni na koji način nije povezan s poslom. Primjerice, osobe koje rade u uredima trebale bi potražiti neku aktivnost u prirodi.
"Svaku večer zaspati pred televizorom nije pravi odgovor na problem", upozorava Scharnhorst, uz objašnjenje da u tom slučaju "mozak i dalje ostaje aktivan i ne 'isključuje' se na ispravan način."
Ne treba zaboraviti da uzrok stresa ne mora nužno biti posao. Uzrok depresije na poslu često je nešto što se događa izvan našega radnog vremena i nije povezano s poslom.
Da biste poboljšali kvalitetu življenja izvan posla, treba poduzeti manje, ali i pozitivne korake u važnim područjima života.
U naviku bi vam trebali prijeći godišnji liječnički pregled, izleti s obitelji, rekreacija, stvaranje bliskog i čvrstog kruga prijatelja i/ili rodbine, odnosno stvaranje okruženja koje ublažava stres i stvara zadovoljstvo.
Kada se ustanovi depresija povezana s poslom, pacijent bi trebao potražiti pomoć psihoterapeuta ili sličnog stručnjaka, da bi se uspostavila zdravija ravnoteža između posla i odmora.
Vezane vijesti
-
Hrana ima veliku ulogu u dugom i zdravom životu, a mnogi od nas hrane se namirnicama koje štete cjelokupnom zdravlju.
-
Studija objavljena u Learning and Individual Differences otkrila je da se izbacivanje navike odgađanja svodi na regulaciju naših emocija.
-
Teško je ostati usredotočen na poslu i premda neke stvari mogu odvući vašu pozornost, postoje taktike koje možete koristiti kako biste osigurali optimalno okruženje za koncentraciju, piše Fatherly.
-
Znate li da se za svakih 60 minuta koje osoba dnevno provela na kauču, simptomi depresije su se povećali za deset posto.
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Reci što misliš!