Lifestyle

organizam stari

Zašto nas mamurluk s godinama sve više "ubija"?

Zašto nas mamurluk s godinama sve više
Thinkstock

Stručnjaci su pobliže objasni što nam čini alkohol u mladosti i što nas očekuje kasnije

Organizam stari i usporava, što značajno utječe na mnoge stvari u našem životu. Tako utječe i na mamurluk, pa ako vas je ikada zanimalo zbog čega ljudi s godinama više nisu u onakvoj kondiciji kao u mladosti, kad su mogli četiri dana zaredom tulumariti, evo odgovora.

Prema istraživanju koje je nedavno provedeno u Irskoj, čak 76 posto irske populacije konzumira alkohol, a čak 50 njih pije barem jednom tjedno. Među njima je jako velik broj mladih pa su stručnjaci koji su se bavili ovim istraživanjem željeli mal pobliže objasniti koje se sve opasnosti kriju za organizam ako ga u ranoj fazi života trujete velikim dozama alkohola.

Sjetite se, umjerenim bi se smatrala čaša-dvije, ne više, a kako starimo, utjecaj alkohola na organizam postajat će sve gori.

Kako alkohol utječe na tijelo?

Alkohol je sitna molekula koja putuje kroz svaki dio tijela, od želuca i srca do kože te utječe na sve. A kako starimo, organi nam rade malo slabije pa je organizmu sve teže izbaciti alkohol iz sustava. Osim toga, organi se s godinama smanjuju pa je i alkohol onda koncentriraniji, zbog čega mamurluk u poznijoj dobi obično traje dva-tri dana.

Kako utječe na mozak?

Alkohol nas zapravo čini depresivnima, iako vjerujemo suprotno. Inicijalni učinci alkohola su stimulativni jer supstance blokiraju negativne misli, ali i "velike" prosudbe i probleme, ali što više pijete, alkohol će početi stimulirati onaj svoj drugi kontrast - potaknut će tjeskobu, depresiju i opće loše mentalno stanje.


Reci što misliš!