Dobro je znati
Kako preživjeti mamurluk
Mamurluk, vrtoglavica, glavobolja, bol u mišićima, mučnina – uz božićne i novogodišnje praznike stižu i ove svima nam 'omiljene' i nezaobilazne nuspojave
Usprkos svim pričama, činjenica je da za mamurluk ne postoji lijek, ali određene mjere prevencije mogu znatno pomoći u izbjegavanju oštre i neugodne glavobolje i ostalih nuspojava. Alkohol, koji se još naziva i etanol, spoj je koje organizam nevjerojatno brzo apsorbira.
Unosom veće količine alkohola u tijelo, jetra može preraditi samo manju količinu, a neprerađeni ostatak alkohola šteti našem tijelu. Usto, alkohol ubrzava gubitak vode, što može dovesti do dehidracije, iritira želučanu stjenku izazivajući mučninu te povećava razinu šećera u krvi, što potiče glavobolju.
Dok neki u borbi protiv mamurluka preporučuju gutljaj vode i dva ibrufena prije spavanja, drugi preporučuju cjelodnevno izležavanje u krevetu sve dok mamurluk ne prođe.
Većina ljudi pogrešno smatra da će slatko gazirano piće biti od pomoći, međutim, ugljični dioksid ubrzava put alkohola do mozga, a šećer u tim pićima pojačava mamurluk idući dan. Stoga se preporučuje izbjegavanje miješanja alkohola sa slatkim i gaziranim pićima.
Ono što većini pomaže u smanjenju intenziteta mamurluka je čaša obične vode te domaći fini doručak. Međutim, podnošenje posljedica pijenja alkohola smanjuje se s godinama, tako da je starijim osobama sve teže nositi se s mamurlukom.
Nažalost, ni liječnici se ne znaju nositi s alkoholom bolje od drugih, stoga u rukavu ne skrivaju nijedan čudotvoran trik. Mamurluk se jednostavno ne može spriječiti, osim potpunom apstinencijom, što nekima nije jednostavno.
Sitnice koje pale i mogu dan nakon tuluma učiniti podnošljivijim su obavezan objed prije pijenja alkohola i izbjegavanje konzumacije tamnih alkoholnih pića kao što je crno vino i razni viskiji.
Ukoliko vam je teško pratiti koliko i što pijete, koristan savjet je da se ograničite na jedno alkoholno piće po satu. Koristan savjet je i uzimanje paracetamola za glavobolju umjesto aspirina, koji može dodatno iritirati želudac.
Za glavobolju i općenito loš osjećaj nakon neprospavane noći odličan je i voćni sok te med koji će tijelu pomoći da bolje i brže razgraditi uneseni alkohol, kao i lagana nemasna hrana koja neće dodatno nadraživati želudac i probavu.
Vezane vijesti
-
Iako je istina da "eksanje" žestokih pića uzrokuje brže pijanstvo, intenzivan mamurluk javlja se i kod onih koji piju polako
-
Iako će nakon burne noći mnogi posegnuti za prženom, masnom hranom, ona nije lijek za mamurluk. Liječnici za Daily Star savjetuju da su banane, avokado, orašasti plodovi i slatki krumpir uvijek bolji izbor. Te namirnice pomoći će nadoknaditi izgubljene elektrolite i povratiti vam snagu.
-
Ispijanje koktela s društvom je zabavno, ali ono što se događa jutro poslije postaje sve gore kako starite. Zašto je mamurluk toliko gori u odnosu na period kad ste bili mlađi? Postoji nekoliko razloga.
-
U saborskoj raspravi podržane su u četvrtak izmjene Zakona o trošarinama kojima se predlaže oslobođenje od plaćanja trošarine „malom proizvođaču jakog alkoholnog pića“ te na takve proizvode kad se upotrebljavaju u proizvodnji veterinarsko-medicinskih proizvoda, odnosno dodataka prehrani.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.