Lifestyle

i to je moguće

Kako mršaviti s obilnim doručkom?

Kako mršaviti s obilnim doručkom?
Thinkstock

Unos najviše kalorija dopodne ima vrlo povoljan utjecaj na gubitak kilograma

Najzapaženiji su bili rezultati istraživanja o doručku koje je provela doktorica Daniela Jakubowicz, šefica klinike u bolnici Caracas u Venezueli. Ona je provela istraživanje koje je trajalo osam mjeseci i obuhvatilo ukupno 94 pretile žene koje su bile fizički neaktivne, a svako jutro tijekom istraživanja konzumirale su obilan doručak.

Niskokalorični vs. visokokalorični doručak

U svrhu istraživanja jedna skupina žena dobivala je niskokalorični doručak koji je imao 290 kalorija od ukupnih 1080 kalorija koje su unosile dnevno. Druga skupina žena dobivala je obilniji doručak kojim su unosile čak 610 kalorija od ukupno 1240 kalorija dnevno. Takvu dijetu nazvala je „dijetom s obilnim doručkom" (eng. Big Breakfast Diet). Logično je bilo za pretpostavit da će brže mršaviti žene koje su za doručak unosile manje kalorija, ali rezultati su pokazali da to nije sasvim točno.

Ovo je istraživanje predstavljalo izazov i u znanstvenom smislu budući da je trebalo naći odgovarajuće objašnjenje kako unos nisko, odnosno visoko-ugljikohidratnog doručka utječe na tjelesnu težinu.

Rušenje društvenih dogmi

Nakon osam mjeseci strogog prehrambenog režima došlo je vrijeme za analizu rezultata. Istraživanje je pokazalo da je skupina žena s obilnim doručkom izgubila 21 posto tjelesne težine, dok je skupina žena na niskokaloričnom doručku izgubila svega 4,5 posto tjelesne težine. Upravo zbog ovih neočekivanih rezultata, istraživanje je pobudilo golemi interes stručne javnosti. Naime, dobiveni rezultati ruše čvrsto ukorijenjene društvene dogme, a najviše pogađaju poslovne ljude koji se često znoje u saunama i hvale kako preskaču doručak jer nemaju vremena.

Kako je to moguće?

Skupina žena na obilnom doručku nastavila je gubiti tjelesnu masu, dok je skupina na niskokaloričnom nakon 4 mjeseca počela vraćati težinu.

Ono što je najviše zbunjivalo stručnjake jest činjenica da su rezultati prva četiri mjeseca bili podjednaki u obje skupine, a razlika je nastupila tek u dugom roku. Što se dogodilo? Profesorica Jakubowitcz, po struci endokrinolog, našla je zanimljivo i logično objašnjenje ovog fenomena. Na godišnjem kongresu u San Francisku prikazala je dva dijagrama o hormonalnim zbivanjima; jedan kod obilnog, a drugi kod siromašnog doručka.

Utjecaj obilnog doručka na naše tijelo

Tijelo se ujutro budi i traži energiju za pokretanje svih tjelesnih funkcija. Unosom obilnog doručka mozak dobiva signale da je opskrba energijom O.K. Na taj se način održava optimalna razina energije i ne dolazi do lučenja hormona „uzbunjivanja". Razina serotonina, koji je važan u procesu prijenosa impulsa između živčanih stanica je normalna pa su i odgovarajuće tjelesne funkcije u granicama normale. Ukratko rečeno: tijelo se budi i mozak kao svojevrsna centrala ima na raspolaganju sve resurse potrebne za funkcioniranje.

Izvor: zdravakrava


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.