Kultura

Udruga Kurs

U Splitu kreće škola kreativnog pisanja

U Splitu kreće škola kreativnog pisanja

 Književni Split, koji sa svojom prvom, pa i juniorskom literarnom momčadi briljira hrvatskom scenom, uključujući i inozemne trijumfe, počeo je odgovorno voditi brigu i o stvaranju podmlatka, pa je pokrenuo prvu splitsku školu kreativnog pisanja, prenosi Slobodna Dalmacija.

Školu kreativnog pisanja će voditi Irena Delonga.

 Ona kreće u četvrtak 20. listopada u Gradskoj knjižnici Marka Marulića, a uz GKMM pokreće je i Udruga "Kurs". Ciljani polaznici su, kako se kaže u programu, oni koji su "oduvijek htjeli postati pisci, ali možda ne znaju kako započeti ili dovršiti svoju priču, oni koje zanima kako se piše dobar dijalog ili stvara zanimljiv lik".

Njima će škola kreativnog pisanja u tromjesečnom tečaju po tri sata četvrtkom u 17 sati pomoći da prevladaju početničke greške, nauče pravila i izvuku ono najbolje iz svojeg pisanja...

Izravna kritika

Tečaj će voditi Irena Delonga, profesorica kroatistike i anglistike, dobitnica Gorana za mlade pjesnike te osnivačica i moderatorica večeri poezije "Rječilište", svojevrsne pjesničke škole pisanja.

"Pretenciozno je izjaviti da mogu nekoga naučiti pisati. Pretpostavka je da će se upisati ljudi s interesom za pisanje, koji već pišu i koji možda tapkaju u mraku. Škole kreativnog pisanja dobar su način da se uoče početničke greške u pisanju, izbjegnu stereotipi i klišeji", kaže voditeljica dodavši da mladim piscima treba malo usmjeravanja, konstruktivne kritike i vježbe.

Ona napominje da će naglasak biti na grupnom radu te da će se škola baviti samo prozom, romanom, novelom ili kratkom pričom. Obrađivat će se različiti pripovijedni elementi od likova, kompozicije i zapleta, dijaloga i opisa, točke gledišta, žanrova...

"Moramo pisati, pisati i pisati. Najviše računam na zdravu konverzaciju. Želim stvoriti atmosferu u kojoj će polaznici jedni drugima biti kritika, podrška i publika. Moraju znati da su svi tu s istim ciljem, da ne postoji pobjednik ni top-lista. Bitno je da svatko uoči na čemu mora poraditi i da se trudi mijenjati", zaključila je Irena Delonga.

U sklopu škole najavljeno je i gostovanje splitskih pisaca. Predviđen je dolazak Olje Savičević-Ivančević, Jurice Pavičića, Renata Baretića, Tanje Mravak i drugih, kao i stranih pisaca koji gostuju u Splitu preko rezidencijalnog programa Udruge "Kurs", čije ime u ovom slučaju može značiti i tečaj, kreativnog pisanja dakako.

Maja Vrančić, koja s Edijem Matićem vodi splitsku Udrugu "Kurs", kaže da je do ideje došlo lani u Leipzigu, na prijedlog pisca Marinka Košćeca, koji vodi radionicu u Zagrebu.

Ista ideja vodila je i voditeljicu programa kulturnih aktivnosti Gradske knjižnice Ingrid Poljanić, koja nam je predložila da zajedničkim snagama okupimo kvalitetne pisce, prevoditelje koji će našim novim polaznicima biti voditelji i podrška u učenju da je pisanje vještina koja se može svladati. "Tako je krenulo", kaže Maja Vrančić.

Ovo je dobrodošao projekt za književni Split, kako radi jačanja scene, tako i omogućavnja stasavanja novih književnih glasova. To je još jedan dobar projekt Udruge "Kurs", Gradske knjižnice i Irene Delonge, dijela pokretača aktualnog književnog Splita.

Nadamo se da će s radionice izići pokoji dobar pisac, a Udruga "Kurs" za početak 2012. godine već planira i scenarističke, dramske i poetske škole.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.