Znanstveni skup
U HAZU-u održan simpoziji povodom 70. obljetnice Tesline smrti
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti obilježila je 70. obljetnicu smrti svog počasnog člana Nikole Tesle međunarodnim znanstvenim skupom Znanstveno i tehničko nasljeđe Nikole Tesle koji je održan u Akademijinoj Preporodnoj dvorani u Zagrebu.
Simpozij je održan na dan kad je 1896. Tesla izabran počasnim članom Akademije. Kako su izvijestili iz HAZU-a, na skupu su govorili akademik Stanko Popović, o Tesli i njegovom doprinosu otkriću rengenskih zraka, Catherine Bréchignac, glavna tajnica Akademije znanosti Francuskog instituta, govorila je o Tesli i znanstvenoj metodi, Mordechai Segev iz Izraela o svjetlu i neredu, Bimal K. Bose iz SAD-a o energiji, globalnom zatopljenju i ulozi elektronike te Kurt R. Richter iz Austrije o razvoju komunikacije od Tesle i Marconija do satelita.
"Postoji mnogo dokaza o Teslinim zaslugama u otkriću rengenskih zraka s kojima je eksperimentirao još 1894., dvije godine prije Rőntgena koji je 1901. prvi dobio Nobelovu nagradu za fiziku. Nikada nećemo saznati tko bi dobio Nobelovu nagradu za otkriće rendgenskih zraka da Teslin rad nije 1895. progutao požar u laboratoriju. Najmanje što možemo učiniti je da cijenimo njegov pionirski rad na ovom području", kazao je akademik Popović koji je istaknuo da je Tesla, uz oko 300 patenata, teorijski i eksprimentalno mnogo pridonio otkrivanju i razumijevanju nekoliko temeljnih pojmova u fizici, za koje su nagrađeni drugi znanstvenici, poput radija, radara, lasera, daljinskog upravljanja, robota i bežičnog prijenosa energije.
Catherine Bréchignac govorila je o početku znanstvenog pristupa pojavama u prirodi od antičkih mislioca do suvremenog doba i istaknula veze Tesle s Jamesom Maxwellom koji je 1864. razvio teoriju elektromagnetizma kojom je povezao električne i magnetske pojave. "Tesla je oživotvorio Maxwellovu teoriju tridesetak godina kasnije", istaknula je Bréchignac.
Bimal Bose je govorio o utjecaju fosilnih goriva na zagađenje i u tom smislu istaknuo važnost korištenja električne energije, kao i obnovljivih izvora energije i hibridnih vozila.
U predvorju Preporodne dvorane otvorena je izložba skulptura posvećenih Nikoli Tesli akademskog kipara Pere Jelisića koja će se moći razgledati do 7. siječnja 2014., kad pada 71. obljetnica Tesline smrti.
Vezane vijesti
-
Nikola Tesla velikan je čitavog čovječanstva bez čijih otkrića, izuma i patenata bi bila nezamisliva suvremena civilizacija. Danas se obilježava 75. godišnjica njegove smrti. Donosimo vam pet činjenica o njemu.
-
Nikola Tesla velikan je čitavog čovječanstva bez čijih otkrića, izuma i patenata bi bila nezamisliva suvremena civilizacija.
-
Istaknuti hrvatski internist i kardiolog, redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), akademik Vladimir Goldner umro je u ponedjeljak u Zagrebu u 84. godini, priopćio je HAZU.
-
U povodu 140. obljetnice rođenja hrvatskog književnika Milana Ogrizovića, Odsjek za povijest hrvatskog kazališta Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) organizirao je retrospektivnu izložbu Milan Ogrizović i kazalište koja se može razgledati do 31. svibnja u Narodnom domu HAZU u Opatičkoj ulici.
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.