Biznis

Šverc komerc

DORH ne poduzima ništa kako bi se zaustavio šverc cigareta

DORH ne poduzima ništa kako bi se zaustavio šverc cigareta

Državni proračun zbog nelegalne trgovine cigaretama svake godine ostane bez nekoliko milijardi kuna prihoda!

Predsjednik Novog sindikata Mario Iveković smatra da Državno odvjetništvo (DORH) ne poduzima ništa kako bi se zaustavio šverc cigareta. Sve bi se brzo razjasnilo', smatra Iveković, samo kad bi se šef DORH-a Mladen Bajić sjetio ispitati bivšeg ravnatelja Porezne uprave Mladena Barišića.

Državni proračun zbog nelegalne trgovine cigaretama svake godine ostane bez nekoliko milijardi kuna prihoda, tvrde u Novom sindikatu. Oni su još 2006. podnijeli kaznenu prijavu državnim tijelima nakon čega joj se gubi svaki trag.

'Ništa se nije poduzelo. Cigarete i dalje možete kupiti na tržnicama. Barišić sigurno mnogo toga zna o linijama opskrbe, o zaštićenim osobama kojima je dopušteno da to rade, a sad je na raspolaganju DORH-u', ističe Iveković dodajući da bi zbog i samo jedne kutije cigareta prodane na crno Bajić morao razmisliti o ostavci.

Šverc cigaretama, za sindikaliste, dio je šire priče o, za njih, spornoj pretvorbi i privatizaciji Tvornica duhana Zagreb (TDZ). Revizija pvedena 2003. ukazala je na niz nepravilnosti zbog čega je Novi sindikat u suradnji s Perom Kovačevićem iz HSP-a dr. Ante Starčević prije dva dana podnio kaznenu prijavu.

Od DORH-a traže da ispita sve odgovorne osobe, njih 20-ak, uključenih u pretvorbu i privatizaciju TDZ-a početkom 90-ih te u njegovu prodaju Tvornici duhana Rovinj (TDR) 1998. godine.

Prije pet godina kad je TDR odlučio proizvodnju prebaciti iz Zagreba u Kanfanar to je izazvalo pobunu radnika. Predvođeni Ivekovićem zauzeli su tvornicu da bi na kraju sve završilo njihovom prisilnom deložacijom.

'Ovo je druga runda rata za TDZ. Danas su stvari drugačije i puno toga se promijenilo. Kriminal u privatizaciji po zakonu ne može ići u zastaru i zbog toga je prijava ponovno podnesena', naglasio je Kovačević.

Prema njegovim tvrdnjama postoje četiri razloga za poništenje pretvorbe i privatizacije: ulaz Zagrebačke banke u vlasničku strukturu TDZ-a bio je nezakonit, procijenjena vrijednost TDZ-a je sedam milijuna kuna manja od realne, tvrtka je kupila više od 10 posto vlastitih dionica, a HFP je zadržao dionice koje su trebale biti prenijete na Fond za razvoj i Mirovinski fond.

Sindikalna povjerenica Novog sindikata TDZ-a Slavica Lovrić najavila je prosvjede bivših radnika TDZ-a ispred Vlade, Sabora i DORH-a sve dok im se ne odgovori na pitanje: 'Tko je ukrao tvornicu?'.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.