Na snagu je stupio novi zakon
Zakon o stečaju: Poslodavci imaju rok od 120 dana da srede poslovanje
Na snagu je stupio novi Stečajni zakon po kojemu će se u tvrtkama s računom blokiranim dulje od četiri mjeseca automatski pokrenuti stečaj.
Procjenjuje se da će 15 tisuća tvrtki bez ijedne zaposlene osobe, a koje su u blokadi dulje od četiri mjeseca, automatski u stečaj. Vlasnici oko pet i pol tisuća tvrtki, te tisuću obrta s barem jednom zaposlenom osobom, a koji tri i više mjeseci nisu radnicima isplatili plaće, od danas imaju 120 dana da srede poslovanje, u suprotnom se nad njihovim tvrtkama otvara stečaj. Po novom razlog za njegovo pokretanje je i neisplata plaća dulje od tri mjeseca. Procjenju da fantomske tvrtke bez ijedne zapsolene osobe duguju gotovo 14 i pol milijardi kuna. Ministar pravosuđa Orsat Miljenić.
"Ja neću ovdje ulaziti u to tko je i kako je došao do toga da daje nekome tko nema ni jednog zaposlenog, 14 i pol milijardi kuna, ali to se dogodilo. Sada je na nama da to maknemo jer oni proizvode nered," rekao je ministar pravosuđa Orsat Miljenić.
U novom Zakonu o stečaju mijenja se načelo predstečajnih nagodbi u kojima je stečaj bila odluka Ministarstva finacija. Sada se to vraća na sudove. Od trenutka stečaja tvrtke će moći poslovati sve do okončanja postupka. Po stečajnom zakonu Fina će morati u roku od osam dana pokrenuti stečaj nad tvrtkom koja je u blokadi dulje od 120 dana. Tomislav Đuričin iz Hrvatske udruge poslodavaca, objasnio je još neke novine.
"Do kod je kod stečajnog zakona novina prodaja imovine društva, znači različiti će vjerovnici će prodavati imovinu u sklopu stečajnog postupka, a neće se voditi neki postupak ovrhe odvojeno od samog stečajnog postupka," rekao je Đuričin. Ozren Matijašević iz Hrvatske udruge radničkih sindikata smatra kako novi Stečajni zakon neće otkloniti probleme, štoviše tvrdi da će stečajni postupak biti duži nego prije. Kasno pokretanje stečaja, njihova dugotrajnost i slaba naplata vjerovnika zbog pomanjkivanja imovine temeljni su problemi stečajnog prava, istaknuo je Matijašević.
"Loše vođenje stečajnih postupaka leži u poražavajućoj činjenici nedostatnog broja sudova, sudaca koji vode stečajne postupke, nedostatnog broja stečajnih upravitelja, 280 na listi na svim trgovačkim sudovima Republike Hrvatske," rekao je Ozren Matijašević. Radnici su na prvom mjestu ovog zakona, objasnio je predsjednik Saveza samostalnih sinikata Hrvatske, Mladen Novosel.
"S treće strane treba anulirati onaj dugogodišnji problem neisplata plaća što SSSH godinama vodi kampanju i da radnik ne bude taj koji treba uvijek ispaštati i podmirivati obaveze poslodavca," rekao je Novosel.
Država će onima koji će zbog odlaska tvrtke u stečaj izgubiti radno mjesto pomoći isplatom do tri minimalne plaće, koje zbog blokade računa ili stečaja od poslodavca nikad ne bi dobili.
Vezane vijesti
-
-
-
-
Uz građane, osobni bi bankrot mogli zatražiti i obrtnici, iako se na njih u pravilu odnosi Zakon o stečaju
Izdvojeno
-
U subotu, 25. siječnja ulaz u Nacionalni park bit će besplatan za sve posjetitelje
-
Često si zabrinut/a? Bojiš se neuspjeha na ispitnim rokovima? Ne možeš se koncentrirati na učenje?
-
Tijekom prvog dana, više od sto korisnica već se pridružilo WomLife zajednici u želji da krenu živjeti zdravije.
-
Kao završna svečanost proslave 125.- e godišnjice planinarstva na zadarskom području održana je promocija monografije u Providurovoj palači u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.