košarka

Kadeti KK Zadar osvojili 10. Zekin trofej u Kastvu

U kastavskoj dvorani OŠ Milana Brozovića proteklog vikenda igrao se jubilarni 10. košarkaši turnir naziva Zekin trofej u spomen na osnivača KK Kastav, Zehrida Kadrića-Zeku. Do naslova su ovoga puta došli kadeti Zadra i dječaci Pazina.

U turniru kadeta skupinu A osvojio je domaći Kastav. U prvoj utakmici Dubrave i Kastva bilo je tijesno sve do zadnje četvrtine, a onda Kastavci odličnom zadnjom četvrtinom bježe zagrebačkoj ekipi i dolaze do pobjede rezultatom 61:49. Baćac-Simper predvodio je Kastav do slavlja s 21 poenom.

U sljedećem dvoboju Kastvu je noge došla slovenska momčad Plama Pur. Domaći igrači imali su tek minimalnu prednost na poluvremenu, ali su onda sjajnim drugim dijelom odvojili i uspjeli doći do pobjede 51:40. Baćac-Simper ponovno je bio izvrstan te je s 15 poena vodio svoju ekipu do osiguranja prvog mjesta u skupinu. Ulazak u borbu za treće mjesto vodio se tako između Dubrave i Plame Pur, a do pobjede je na kraju došla Dubrava s 64:50.

Grupa B bila je napetija te je redoslijed ekipa odlučivala koš razlika. U susretu riječkih ekipa, FSV-a i Kvarnera 2010 vidjeli smo laganu inicijativu Kvarneraša do poluvremena, ali onda dolazi do preokreta u trećoj dionici kada FSV sa sjajnih 16:2 okreće utakmicu u svoju korist te ju na kraju dobiva s 45:38. Milaković je imao 16 poena u pobjedi FSV-a, dok je Sablić zabio 11 poena za Kvarner.

A onda se sve komplicira – Kvarner sa sjajnih posljednjih 8 minuta iznenađuje Zadar i dobiva drugu subotnju utakmicu s 41:29. Kučić je ubacio 16 poena kod Kvarnera i vodio ga do bitne pobjede. Za prolazak nekog od riječkih klubova u finale Zadar nije smio dobiti FSV više od 12 razlike u posljednjem susretu skupine, ali dogodilo se suprotno. Ekipa s Višnjika prohujala je ogledom te došla do velikog slavlja 51:29 i prvog mjesta, a FSV, za koje je Vučemil imao 10 ubačaja, završava skupinu na trećem mjestu, prenose BasketaRI.

U susretu za peto mjesto FSV je zabilježio utješnu pobjedu. Plama Pur bila je i više nego dostojan suparnik većinu ogleda, ali u zadnjoj dionici igre FSV-ovci riješavaju sve u svoju korist za trijumf 62:53. Najbolji strijelac Riječana bio je Jakovac sa 16 poena. Kvarner je pak na krilima fantastičnog Kučića(39 poena) došao do trećeg mjesta nakon što su u pretposljednoj utakmici turnira svladali Dubravu s 94:82.

Sve je to bilo je samo uvod u veliko finale između Kastva i Zadra. Hrabri Kastavci odlično su otvorili susret te nakon 10 minuta igre vodili s košem prednosti, ali Zadar to okreće do poluvremena te na odmor odlazi s +5. Nažalost, domaći tim u drugom dijelu nije imao pravi odgovor za Zadrane koji su bili nezaustavljivi u napadu i na kraju stiže do 76:56 slavlja. Frković je imao 15 poena u porazu Kastva, dok je do velike pobjede Zadar nosio Horvat s 32 poena, a on je na kraju proglašen i MVP-om turnira. Najbolji strijelac turnira je Cvitanović iz Dubrave, dok je natjecanje u šutiranju pripalo Veršiću iz Kvarnera 2010. U prvu petorku Zekina trofeja proglašeni su: Horvat(Zadar), Matulina(Zadar), Kučić(Kvarner 2010), Baćac-Simper(Kastav), Radonić(Dubrava).

Na turniru dječaka zbog nedolaska mladih košarkaša Cresa odigrana je samo jedna utakmica koja je tako odlučivala i o pobjedniku. Taj susret igrale su mlade nade Ghie Staff Pazin i Kastva. Prvo poluvrijeme bilo je neizvjesno te Pazinjani idu na predah s malih +3(35:32). Nakon druge dionice u kojoj su primili 20 koševa, igrači Pazina očvrsnuli su svoju obranu te više nisu dopustili Kastvu da se razmaše u napadu. Bio je to ključ njihove pobjede 63:55 pa tako i slavlja na ovom natjecanju. Pazin je do slavlja vodio Andrilović s 20 poena, a Jelušić je imao 12 za domaće, piše BasketaRI.