Košarka, ACB liga

Marko Banić odveo Bilbao do pobjede

Poraz Žižića u debiju za Zaragozu

Nedjeljnim utakmicama nastavljeno je 17. kolo španjolskog košarkaškoga prvenstva, a uspješnije su bile domaće momčadi.

Prije nego što će kolo zaključiti Bruesa i Granada (18 sati), odigrano je pet utakmica, a samo je Fuenlabrada (Dean 30 poena) upisala gostujuću pobjedu kod Murcije (Oleson 29 poena), rezultatom 78-70.

Hrvatski trojac u Bilbau proslavio je sedmu pobjedu u sezoni uvjerljivo nadigravši Estudiantes 99-65. U pobjedi su sudjelovala sva tri hrvatska igrača, od kojih je najviše pokazao Marko Banić, inače i prvo ime utakmice s 15 postignutih koševa (5/6 za dva, 0/1 za tri i 5/5 bacanja), šest skokova i 4 ukradene lopte, za što je zaslužio valorizaciju 26 indeksnih poena.

Drago Pašalić dodao je 11 uz četiri uhvaćene lopte, a Damir Markota je svoj debi susret je završio s pet poena i dvije asistencije za deset minuta provedenih na parketu.

Vodeća momčad ACB lige, TAU Ceramica (Barać dvije minute bez učinka) bila je uspješnija sa 78-66 od ViveMenorce, za koju je vrlo dobru utakmicu odigrao Mario Stojić. Povremeni hrvatski reprezentativac je uz vrlo dobar šut (6/6 za dvicu, 1/3 za tricu, 4/6 slobodna bacanja) susret okončao s 19 poena, šest skokova i tri asistencije, uvjerljivo najboljim učinkom u poraženoj momčadi. Za istu je Marino Baždarić pridodao 12 koševa, ali uz slabih 1/6 za dva i 3/9 za tri poena.

Pamesa hrvatskog trenera Nevena Spahije obranila je domaći parket pobjedom 81-72 protiv Zaragoze za koju je debi upisao Andrija Žižić, hrvatski krilni centar pristigao u tjednu iz turskog Galatasaraya. Za 24 minute na parketu Žižić je ostao bez ubačaja iz igre (0/2), ali je ubacio sedam od osam slobodnih bacanja i pridodao im pet uhvaćenih lopti, prije nego je zbog pete osobne pogreške napustio igru.

U 90-78 pobjedi Real Madrida nad Unicajom pred 10.000 ljudi Marko Tomas odradio je osam minuta i ostvario učinak od dva skoka.

Bruesa – Granada (18 sati)

Redoslijed: 1. TAU Ceramica 16-1, 2. Barcelona 13-4, 3. Unicaja 12-5, 4. Real Madrid 12-5, 5. Joventut 12-5, 6. Gran Canaria 10-6...