Košarka, ACB liga

Bilbao i s porazom osigurao doigravanje

Bilbao u četvrtfinalu ide na TAU Ceramicu

Veličanstvenih dvadeset središnjih minuta utakmice odigrali su košarkaši vodeće momčadi španjolskog prvenstva u gostujućoj 105-83 pobjedi kod Estudiantesa u sklopu 34. kola, posljednjeg prije doigravanja, ACB lige.

Košarkaši TAU Ceramice postigli su 69 poena u rasponu od početka druge do kraja treće četvrtine susreta i brzo riješili pitanje pobjednika, prepustivši domaćinu da s 26-12 u posljednjoj dionici susreta tek umanje poraz na još uvijek velikih 22 razlike.

U pravilno raspodijeljenoj minutaži pobjedničke momčadi, za koju jedini nije nastupio hrvatski centar Stanko Barać, istaknuli su se Mickeal s 25 i Vidal s 20 poena. Recimo da su "keramičari" susret okončali s 59 posto preciznosti za dva poena (19/32), 54 posto za tricu (15/28) i 90 posto sa linije neometanoga šuta (18/20).

Uspješna je bila i drugoplasirana Barcelona, čiju su igrači ubacili 88 koševa primivši ih 65 od Bilbaovih uzdanica. Ersan Iljasova s 17 postignutih koševa i devet uhvaćenih lopti bio je prvo ime susreta. Hrvatski trojac Banić - Pašalić - Markota u ovoj je utakmici sveden na dvojac budući da Damir Markota nije odigrao niti minute. Marko Banić pokazao je najviše u dresu poraženoga tima s 10 poena i sedam skokova. Jednak broj koševa ubacio je Drago Pašalić.

ViveMenorca, novi drugoligaš i do ovoga kola posljednjeplasirani klub ACB lige, kao i još jedan u kojem igraju tri hrvatska košarkaša, upisao je pobjedu protiv Cajasola. Bilo je 81-69 uz 17 poena i osam skokova Marija Stojića, 10 koševa i pet uhvaćenih lopti Marina Baždarića, te četiri poena i dva skoka Brune Šundova.

Do pobjede je došla i momčad Real Madrida i to kod Ricoh Manrese, gdje je bilo 84-81. Bojan Bogdanović nije imao prilike znojem natopiti dres “kraljevskoga kluba”, ali je zato 22 minute na parketu proveo Marko Tomas. Bilo mu je to dovoljno za devet ubačenih koševa i tri skoka.

Spomenimo i sjajnu partiju budućeg NBA igrača, danas još uvijek 18-godišnjeg španjolskog reprezentativca Rickyja Rubija. U pobjedi 101-84 Joventuta na gostovanju kod Fuenlabrade, sjajni je mladi košarkaš sudjelovao s 16 poena, 10 asistencija i šest osvojenih lopti. Sjajnu statistiku za 31.5 minuta provedenih na parketu kvare mu tek četiri izgubljene lopte.

Nakon posljednjeg kola poznati su i svi parovi doigravanja za naslov prvaka. Utakmice započinju četvrtfinalnom serijom nakon koje će polufinala izboriti momčadi koje prve dođu do tri pobjede. Na jednak se broj slavlja igra u polufinalu, te u finalu.

Unicaja – Bruesa 79-72

Redoslijed: 1. TAU Ceramica 28-4, 2. Barcelona 26-6, 3. Unicaja 24-8, 4. Real Madrid 23-9, 5. Joventut 22-10...