Košarka, EuroCup skupina "J" - 6. kolo

Poraz u Trevisu odveo Zadrane na Bilbao Basket u četvrfinalu

Hrvoje Perić odigrao najbolju utakmicu u dresu Zadra, ostali podbacili

Košarkaši Benetton Basketa i Zadra već su kolo prije kraja natjecanja u skupini "J" EuroCupa osigurali plasman na završni turnir u Torinu početkom travnja.

U utakmici koja je trebala odlučivati o prvom mjestu Benetton Basket je lagano došao do pobjede rezultatom 94-81, mada je u trenucima bilo i više od 30 koševa razlike u korist raspoloženih domaćina.

U odlučujućoj utakmici skupine "L" koja se križa sa Zadrovom, Bilbao Basket je predvođen fenomenalnim Markom Banićem pobijedio Lietuvos Rytas sa  67-59 i na taj način dodijelio Zadru španjolsku momčad kao protivnika u četvrtfinalu u Torinu 3. travnja.

U poslijepodnevnoj utakmici u Ankari košarkaši Unicsa iz Kazana pobijedili su domaći Turk Telekom rezultatom 66-86 uz 21 koš Sokolova te 18 koševa Jacksona. Marko Popović nije ulazio u igru.

Benetton Basket - KK Zadar

94 - 79

Prva četvrtina (27-11)

Wallace je otvorio utakmicu polaganjem, izjednačio je odmah Perić da bi Neal tricom na isteku prve minute podigao na 5-2. Stipčević pomašuje za dva, Bulleri polaže a Stipčević ovaj put promašuje i tricu. Nakon prekršaja Bullerija Gečevski zabija jedno bacanje, no Soragna zabija drugu tricu za domaće i u 4. minuti je 10-3. Loš ulaz Zadrana u utakmicu, u kojoj je večeras u petorci po prvi put i Car.

Da bi ovo mogla biti utakmica s puno koševa vidi se u narednoj minuti kada Gečevski i Rančić zabijaju za Zadar, a četiri puta po dva  Neal i  Wallace bacanjima za domaće i na isteku 6. minute već je 20-7 i Sagadin uzima minutu odmora. Neal je već zabio 11 koševa propusnoj zadarskoj obran, a Benetton 20 u nepunih 6 minuta igre.

Lorbek polaže za +15, 22-9, uzvraća kapetan Gečevski, a Neal nastavlja s uništavanjem zadarske obrane tricom za 25-9. Gečevski zabija opet samo jedno bacanje, u igru ulaze Prostran i Ružić. Neal s dva bacanja dovodi Benetton na 27-10 i nakon 16 zabijenih koševa u 9 minuta odlazi na klupu ispraćen ovacijama publike.

Zadrani nastavljaju polovičnim učinkom s linije bacanja, ovaj put Perić zabija samo drugo. Do kraja Prostran promašuje ulaz i na prvi odmor se odlazi s katastrofalnih 27-11 za Benetton. Valorizacija Zadar 4 - Benetton 37 sve govori.

Druga četvrtina (22-20)

Rančik zabija za +18 na otvaranju, Farmer već ima 2 izgubljene lopte, a Perić koji je jedini raspoložen za igru u redovima Zadra zabija prvu tricu, ali Wood odmah uzvraća istom mjerom, 32-14 u 12. minuti.

Renzi podiže na +20 s dva bacanja, nazire se katastrofa Zadra. Johnson je već četvrti igrač Zadra koji pogađa samo jedno bacanje, a Rančik je i dalje neumoljiv. Juby opet pogađa samo jedno bacanje, nevjerojatno, Zadar ima bacanja mizernih 5/10 nakon 14 minuta igre.

Slijedi razdoblje igre bez koševa s obje strane koje prekida Renzi jednim pogođenim bacanjem. Gečevski koji se vratio u igru zabija tricu za 37-19, a Car zakucavanjem zabija prve koševe u dresu Zadra. U Trevisu je time out za Benetton, a u Bilbaou je 22-23 u 15. minuti susreta. Nakon minute odmora Stipčević polaže, a Wood se oglašava tricom za 40-23.

Nakon ponovo samo jednog pogođenog bacanja, ovaj put Gečevskog, Perić promašuje oba nakon faula Wooda. Vratio se Neal i zabio svoj 18. koš, da bi Rančić stavio svoje prve poene na utakmici, 42-26 u 18. minuti. Wallace zabija nakon pogreške Stipčevića te pogađa i dodatno bacanje. Rančić zabija tricu, Rullo i Rancik uzvraćaju ali za dva i ponovo je +20, 49-29 za Benetton. Gečevski polaže za 49-31 što je rezultat prvog poluvremena.

Katastrofalan ulaz Zadrana u utakmicu i ništa bolji nastavak doveli su do ružnih -18. Valorizacija 63/23 za Benetton sve govori. Šut za dva Zadra je 8/19 (42%), za tri 3/8 (37%), slobodna bacanja katastrofalna 6/14 (42%) kao i skok 24/10. Neal sam ima valorizaciju (20) gotovo kao cijela momčad Zadra. Gečevski 10 koševa, ali bez skoka i Perić sa 8 koševa jedini donekle raspoloženi u ekipi Zadra.

Bilbao Basket nakon prvog poluvremena vodi sa 33-31 protiv Rytasa uz 16 koševa i 7 skokova Marka Banića.

Treća četvrtina (25-19)

Rančik otvara i treću dionicu, a Gečevski skuplja prvi skok nakon promašene trice Farmera no promašuje ispod koša. Zato Neal večeras ne promašuje (20 koševa), Johnson polaže ali Lorbek podiže na dosada najvećih +23, 56-33 u 22. minuti.

Neal nastavlja seriju pogodaka, a Johnson seriju promašaja s linije bacanja no oglašava se Rančić drugom tricom na asistenciju Gečevskog. Nicević zabija dva bacanja i prve svoje koševe na utakmici, Neal zabija svoj 24. koš u 25. minuti ( u Zadru je zabio 23) i Benetton je na +25, 62-37.

Lorbek je taj koji razliku približava brojci 30, a Sagadin uzima minutu odmora. Katastrofa oslabljenog Zadra, ali ništa ne opravdava ovakav pristup i rezultat. U Bilbau je 44-40 za domaće u 23. minuti a Banić već ima double-double učinak 20 koševa i 10 skokova.

Lorbek probija i granicu od 30 razlike, 68-37 u 26. minuti tricom sa 7 metara. Stipčević i Perić polažu, Bulleri uzvraća, a Perić dvaput polaže uz jedno bacanje za 70-46 i svoj 15. koš. Wood uzvraća, a oglašava se i Johnson kod Zadra polaganjem. Wallace nastavlja uništavati zadarsku obranu, a Perić nastavlja svoju seriju u trećoj četvrtini i postavlja konačnih 74-50 nakon 30 minuta igre.

U Bilbau domaći imaju 51-47 nakon 30. minuta igre.

Četvrta četvrtina (20-31)

Renzi otvara četvrtinu jednim pogođenim bacanjem, a Farmer izgubljenom loptom. Nakon par promašaja i izgubljenih lopti s obje strane, Farmer zabija svoje prve koševe. Uzvraćaju domaći tricom Lorbeka i polaganjem Wooda, s druge strane pogađa Ružić. Farmer po prvi put večeras zabija oba bacanja za Zadrane, a Bulleri stavlja tricu. Rančić gubi loptu, a Lorbek zabija polaganje. Perić polaže i zabija dodatno za svoj 20. koš. Lorbek nastavlja simultanku (18. koš), a odnekud se stvorio Stipčević i četiri uzastopna koša popravlja svoju statistiku. Domaći se malo opuštaju što koristi Perić za svoj 22. koš.

Domaći rezervisti koriste pruženu prigodu i pune koš Zadra, Renzi zabija, uzvraća Rančić za dva , dodaje i dva bacanja i Zadar je opet ispod minus 20, 89-71. Na kratko jer Wojchiechowski zabija, a Rančić svoju seriju prdužuje tricom, na žalost prekasno. Perić sada zabija oba bacanja za podnošljivih 91-77 minutu do kraja. Prostran zabija prve koševe, a Renzi polaganjem i dodatnim bacanjem ponovo diže na +15, 94-79. Perić završava utakmicu svojim 26. košem za konačnih, podnošljivih 94-81.

Bilbao je pobijedio rezultatom 67-59 uz 24 koša i 14 skokova Marka Banića (valorizacija 35) tako da će se Zadrani u četvrtfinalu završnice EuroCupa susresti s momčadi u kojoj igraju tri Hrvata, Banić, Pašalić i Markota.

Kod Zadra jedini raspoložen Hrvoje Perić sa 26 koševa, 9 skokova, 5 ukradenih lopti i 7 pretrpljenih faula (valorizacija 40!), Rančić je dodao 18 koševa i Gečevski 10.

Benetton Basket - KK Zadar  94-81  (27-11, 22-20, 25-19, 20-31)

Benetton Basket:  Wood 10, Soragna 3, Lorbek 18, Bulleri 7, Nicević 2, Rullo 2, Rancik 8 , Neal 24, Wojciechowski 2, Cazzolato , Wallace 9, Renzi 9.

KK Zadar: Rančić 20, Perić 26 (9 sk), Stipčević 8, Marčinković , Johnson 7, Prostran 2, Gečevski 10 , Olivari, Ružić 2, Popović , Car 2, Farmer 6.