#RECENZIJA
Recenzija iPhone SE 2020: izvana retro, ali ne i iznutra
Na testu imamo iPhone SE 2020 kojim Apple napada srednju klasu. Od trenutka objave podjednako je uzburkao duhove u android taboru kao i Apple fanove.
Najjeftiniji je i najmanji novi iPhone koji možete kupiti od Applea. Kako radi u praksi? Što je s igračkim iskustvom? Je li cijena jedina stvarna prednost? Tko bi ga trebao kupiti?
Evo mojih dojmova i mišljenja nakon dvotjednog korištenja.
IPHONE SE 2020 - KLJUČNE ZNAČAJKE I TEHNIČKE KARAKTERISTIKE
- Dimenzije: 138 x 67 x 7,4 mm
- Masa: 148 grama
- Zaslon: LCD ( TFT / TFD )4,7 inča, 16: 9, 750 x 1334 piksela, 326 ppi
- SoC: Apple A13 Bionic
- Memorija: 3 GB RAM / interna flash 64 GB - 128 - 256 GB
- Baterija: 1821 mAh Li-Ion + brzo punjenje 18W, bežično punjenje
- Prednja kamera: 7 MP f / 2.2
- Glavna kamera: 12 MP, f / 1.8, optički stabilizator slike , dual LED bljeskalica, HEIF
- Video: 4K UHD do 60 fps / usporeni do 240 fps, vremenski lapse , stereo zvuk, snimanje fotografije tijekom snimanja videozapisa
- OS: iOS verzija 13
- Komunikacija: LTE ( Cat 18), WCDMA, CDMA, nano SIM
- Povezivanje: Bluetooth verzija 5.0 ( HFP , PBA , A2DP , AVRC , HID , PAN MAP), NFC, Wi-Fi 802.11 a, ac, b, g, n
- Senzori: barometar, čitač otisaka prstiju
- Ostalo: IPX7 (ronjenje), stereo zvučnici
- Cijena (svibanj 2020): od 3999 kn iSTYLE
DIZAJN, ERGONOMIJA I KVALITETA IZRADE
iPhone SE 2020 svojim deja vu izgledom potvrđuje koliko nam se kao potrošačima individualne percepcije, oku ugodnog dizajna, razlikuju. Neki će žestoko kritizirati njegove dizajnerske smjernice iz 2014., drugi se neće žaliti.
Nije ništa neobično jer ukusi su različiti. Nema ništa loše u toj različitosti sve dok smo dovoljno svjesni da naš ukus nije nužno jedini ukus, i ne namećemo ga drugima. Treba sagledati širu sliku i biti tolerantan. Kada smo riješili priču oko izgleda, možemo na detalje.
Bočne strane kućišta su od aluminijske legure koja spaja obostrane panele kaljenog stakla. Ne klizi s različitih površina jer poleđina nije zakrivljena na rubovima.
Prije će vam skliznuti iz ruke. Zato bih preporučila da nabavite neku maskica koja sprječavaju klizanje. Ako ste od onih koji imaju naviku ostavljati uređaj na stolu ili ga ne ispuštate iz ruke, prolijete li kavu, vodu ili neko piće - nema panike.
Kućište ima vodootpornost IP67 razine što znači da tekućina neće djelovati šokantno na komponente. To ga čini jednim od rijetkih vodootpornih modela u svojoj klasi.
Male dimenzije iPhone SE 2020 omogućuju u potpunosti kontrolu jednom rukom. Bez obzira u kojoj ga ruci držali, palcem nije problem dosegnuti gornje kutove bez žongliranja telefonom u ruci. Taj osjećaj sam već zaboravila. Osim toga nije teška kategorija. Izuzetno je lagan i fino će se smjestiti u džep uskih traperica.
Standardno za Apple, gumb glasnoća / okidač kamere i prekidač za prebacivanje zvučnih profila su s lijeve strane.
Suprotno su gumb za uključivanje/isključivanje i utor za SIM karticu.
Gornji brid nema nikakvih funkcionalnih elemenata.
Na donjem bridu, u sredini, je lightning priključak, s desne strane rešetka zvučnika, a lijevo je rešetka koja skriva mikrofon.
Jedna kamera, bljeskalica i mikrofon za poništavanje buke su na stražnjoj strani, a logo "jabuke" je u središtu.
EKRAN I ZASLON
Na prednjici nema glamura i potpuno je retro širinom okvira oko zaslona.
Na gornji bi mogli smjestiti bez problema senzore za Face ID, ali tu su samo 7 MP prednja kamera, senzor svjetla i zvučnik. Postoji polarizacijski sloj i oleofobni premaz.
LCD zaslon je 4,7-inčni rezolucije 1.334 x 750 piksela prikaza u 16: 9. formatu, gustoće piksela 326 ppi, svjetlina 595 cd / m 2 i dobro čitljiv na suncu. Kutovi gledanja su široki i raspon boja gotovo se podudara sa sRGB prostorom.
Postavke zaslona su tipične za iPhone bez ručne prilagodbe boja, ali zato je tu True Tone ambijentalno osvjetljenje koje može automatski prilagoditi temperaturu boje zaslona u skladu s uvjetima osvjetljenja okoline.
Ovaj posao radi izvrsno. Zaslon će se probuditi kad podignete telefon, ali ne kada ga dodirnete (za razliku od drugih trenutačnih iPhonea). Eto, nije AMOLED, ali je dobre kvalitete. Znam da vas još samo muči odgovor na jedno pitanje: je li ipak 4,7 inčna dijagonala dovoljna u praksi?
Za mene koja sam navikla na velike zaslone, da, ovo je maleni zaslon. Jedini problem pri prijelazu bilo mi je tipkanje na manjoj tipkovnici. No, pregledavanje web stranica ili čitanje bilo koje vrste teksta nije mi stvaralo neugodu, osim što je moj prst pomnije klizio.
Međutim, ljutio me je nedosljedan rad funkcionalnosti Haptic Toucha u odnosu na druge iPhone. Naime, na zaključanom zaslonu ne možete pritisnuti i zadržati obavijest na sekundu za prikaz proširene verzije s više mogućnosti.
Umjesto toga, potrebno je prvo povući prstom na lijevu stranu kako bi se pojavila opcija "Prikaži". Ali Haptic Touch i dalje radi u drugim dijelovima iOS-a, s obavijestima koje se pojavljuju na vrhu zaslona kada je telefon otključan, Kontrolnim centrom i na ikonama aplikacija na početnim zaslonima.
Ispod zaslona je kultna tipka Home (Početak) s ugrađenim Touch ID skenerom otiska prsta za otključavanje, autorizaciju prilikom preuzimanja App Storea ili Apple Pay transakcije.
Senzor djeluje odmah, otključavanje je samo stvar pritiska i postotak grešaka je minimala. Povratne informacije koje donosi linearni Taptic Engine i dalje su vrlo ugodne. Osobno, više volim Face ID, ali Touch ID je u redu i treba se malo naviknuti.
SOC - NEMA KOMPROMISA, NAJBOLJE PERFORMANSE U KLASI
iPhone SE 2020 koristi isti Apple A13 Bionic SoC kao i iPhone 11 Pro, što je najimpresivnije i najprivlačnije kod ovog modela. Ima šest procesorskih jezgri (2 × Lightning + 4 × Thunder), čija mi frekvencija nije poznata.
Kapacitet radne LPDDR4X memorije je 3 GB, dok je interne flash 64, 128 ili 256 GB. GPU ima četiri jezgre i sustav Neural Engine treće generacije. Nedostaje U1 čip iz serije iPhone 11 što može biti u ovom trenutku važno samo ako upotrebljavate AirTagove.
BENCHMARK TESTOVI
U sintetičkim testovima ispred je ili u rangu najboljih Android telefona, iako su neki postignuti rezultati ispod onih iPhone 11. Vjerojatno je razlog konzervativnija Appleova prilagodba CPU i GPU za držanje potrošnje baterije pod kontrolom i održavanjem disipacija topline. S druge strane, u ovako malom kućištu ove komponente zasigurno brže ulaze u toplinsku granicu.
- AndroBench (memorija): brzina sekvencijalnog čitanja 1430 MB/s - brzina sekvencijalnog pisanja 386,37 MB/s
- GeekBench 5: 1.328 (single core) / 3. 137 (multi core)
- PC Mark work 2.0: 9.746 bodova
- 3DMark Slingshot Extreme: 4.004 bodova
- 3DMark Slingshot Extreme Graphics: 6.130 bodova
- 3DMark Slingshot Extreme Physics: 2.531 bodova
- GFXBench Aztec Vulkan / High Metal (zaslonski / izvan zaslon): 60/27 fps
- GFXBench Chase Car (zaslonski / izvan zaslon): 60/59 fps
Što ovi benchmark brojevi znače u stvarnom svijetu (jer svi znamo da testovi nisu ništa drugo do digitalna igra)? Općenito, znači da se aplikacije trenutno učitavaju, zumiranje fotografija odvija bez usporavanja, web stranice se učitavaju onoliko brzo koliko dopušta vaš Internet i nema uskog grla za 4K uređivanja videa ili pojavljivanje 3D modela u proširenoj stvarnosti.
IGRE
Naravno, procesor nema problema s trenutnim zahtjevnim igrama poput Fortnite, Call of Duty Mobile, PUBG itd. Mogu se odigrati glatko pod najvišom kvalitetom i gotovo uvijek između 58 -60 fps. Međutim, ako niste navikli na male zaslone, vidno polje će vam biti premalo i upravljačke tipke preblizu.
POVEZIVANJE I KOMUNIKACIJA
Osim klasične nano SIM kartice, ima eSIM, pa ovisno o vašim potrebama možete koristiti dual SIM mod. iFixit pokazuje da ima Intelov čip 9960 P10PSV baseband i njihov osnovni pojas u cijelom sustavu te time ne podržava 5G mreže.
Što se tiče bežičnih veza, opremljen je Wi-Fi 802.11a / b / g / n / ac / ax (s podrškom za Wi-Fi 6), Bluetooth 5.0 i NFC modulima. Navigacijski sustav radi s GPS-om (A-GPS) i GLONASS-om. Ovdje nije potrebno trošiti riječi jer, kao i uvijek, rad svih modula je na visini.
TELEFONIJA I ZVUK
Appleova kvaliteta za pozive potvrđuje se kao i uvijek. Sugovornik će vas dobro čuti kao i vi njega, a sustav za uklanjanje buke u pozadini je odličan. Ugrađeni zvučnici (donji + gornji za razgovore) u kombinaciji obavljaju dobar posao. Nedostaje malo basa i niskih frekvencija.
Slušalice u paketu trebale bi zadovoljiti kvalitetom prosječnog korisnika. Želite li koristiti neke visokokvalitetne bluetooth slušalice koje nisu AirPods, mogli biste poput mene izgubiti živce dok ih uparite s iPhone SE 2020. Kada vam to uspije, cijenit ćete Bluetooth 5.0 kompatibilnost.
BATERIJA: IZDRŽLJIVOST/PUNJENJE
Baterija je 6,96 Wh (1821 mAh, 3,8 V). Takve brojeve nismo vidjeli već davno u odnosu na iPhone uređaje i zato sam provela nekoliko testova kako bih dobila što realniju sliku potrošnje energije jer sam u prosjeku dobivala samo oko 4,5 do 5 sati u određene dane. Naravno, nije toliko nepodnošljivo prema mojim navikama korištenja.
Testni uvjeti uključili su svjetlinu zaslona 70 %, maksimalnu glasnoću, aktivan WiFi i 4G, sinkronizaciju nekolicine IM i društvenih mreža, dva pretinca e-pošte, aplikacije za praćenje stanja potresa i vremenske prognoze. Evo rezultata:
- reprodukcija video zapisa u trajanju od 1 sata - 13 % potrošnje električne energije
- igranje PUBG Mobile u trajanju od 1 sata - 26 % potrošnje električne energije
- korištenje kamere intenzivno iskorištavanje grafičke kartice u trajanju 1 sata - 31 % potrošnje električne energije
- surfanje uz Safari web preglednik u trajanju od 1 sata - 11 % potrošnje energije
Eto, sve će ovisiti o tome što radite. Odnosno, niste li zahtjevan korisnik baterija će vam dati dan korištenja. Podržano je brzo punjenje od 18 W, ali punjač treba kupiti zasebno. U paketu dobivate uobičajeni 5V-1A punjač. Za potpuno punjenje potrebno je oko 2 sata. Postoji bežično punjenje što je prilično rijetku u ovom cjenovnom segmentu, ali baterija se puni gotovo tri sata.
KAMERE
Prednja kamera ima 7 MP senzor, optiku otvora ƒ / 2.2. Nema automatskog fokusiranja i bljeskalice. Osim možda osobe u kadru, selfiji vas neće oboriti s nogu, ali za objavljivanje na društvenim mrežama uz malo dorade kvaliteta je sasvim dobra.
Stražnja kamera 12 MP senzora je samo jedna. Koristi isti broj objektiva i fotoosjetljivih elemenata kao i iPhone 8. Ima optičku stabilizaciju, fazni automatski fokus, otvor blende f / 1.8 i žarišnu duljinu jednaku 28 mm. U nedostatku teleobjektiva koristi 5x digitalni zum, ali koristite kada baš morate.
Softver donosi novu generaciju pametnog HDR-a. Scene s velikim kontrastom u usporedbi s iPhoneom 11 vrlo su slične i tu se ne biste trebali žaliti. Zbog A13 procesora i strojnog učenje s Neural Engine, iPhone SE 2020 dobio je mogućnost zamućenja pozadine kod snimanja portreta.
Nešto slično ima Pixel 4. Bokeh u ovom portretnom načinu nije savršen, uspijeva dosta pravilno identificirati subjekte razdvajajući ih od pozadine. Ove fotografije možete naknadno uređivati, mijenjati stupanj dubine zamućenja polja i primjenjivih šest portretnih svjetlosnih efekata.
KVALITETA SNIMLJENIH FOTOGRAFIJA
Dnevne fotografije su kvalitetom negdje između iPhonea XR i iPhonea 11/11 Pro.
Dok sunce sja, nebo je plavo - imaju realne uravnotežene boje, ekspozicija bijele je dobro kontrolirana i dinamički raspon vrlo dobre razine.
Ne postoji način "noćnog snimanja" što je šteta. Kako nema dugotrajne izloženosti, očigledniji je digitalni šum, ali ostaje određena svjetlina i jasnoću.
*noć-bljeskalica
Snimljene fotografije kao i nekolicinu dodatnih možete pogledati na imgur.com u izvornom obliku.
Za video kamera podržava 4K @ 60fps i odlično radi dok je dobro osvjetljenje. Nedostatkom svjetlosti gubi se kvaliteta. Ipak, vrijedno je spomenuti da je stabilizacija videa nevjerojatna u kombinaciji optičke i digitalne metode. Štoviše, ni flagship modeli nemaju tako kvalitetnu stabilizaciju prilikom snimanja pri 4K 60fps.
Također je podržan stereo zvuk za vrijeme snimanja, brzo snimanje videa (dugo pritisnite tipku shutter u načinu rada kamere za snimanje) i usporeno kretanje do 240 sličica u sekundi pri Full HD rezoluciji.
iOS 13 I APLIKACIJE
Gotovo sve radi i identično je kao i na skupljim iPhoneima: animacije, prijelazi, funkcionalnosti, sigurnosni standardi, Karte, uređivanje fotografija, svestrani i intuitivni alati za uređivanje videa.
I sve to uz jednostavnost korištenja na prvom mjestu. Više detalja o sustavu možete pročitati u recenziji iPhone 11 modela.
Međutim, ovdje bih naglasila da vam Apple obećava uživanje u najnovijim nadogradnjama četiri do pet godina. To je u svijetu Androida daleki san.
DOJAM I ZAKLJUČAK
U industriji pametnih telefona možda nijedan drugi proizvođač nije optimizirao proizvodnu liniju i troškove proizvodnje kao Apple kako bi u središte stavio telefon iPhone SE 2020. Ima nesavršenosti i kompromisa, ali cijena je razumna. Naravno, ova razumna cijena više se temelji na činjenici da je riječ o iOS sustavu i njegovim dugogodišnjim nadogradnjama što ujedno pokazuje stav prema korisnicima koji je za svaku pohvalu.
Ako ste do sada imali neki od starijih modela i želite nastaviti koristiti uređaje s malim ekranom, ovaj model će vam pružiti uobičajeni osjećaj. Ima najmoćniji čip u svojoj kategoriji, bežično punjenje, NFC, stereo zvučnike, vodootporno kućište i jedini je pametni telefon ispod 500 eura kompatibilan s WiFi 6.
Osim toga ako imate neki drugi uređaj iz Appleovog sustava ( Mac ili iPad) i sviđaju vam se kompaktni telefoni, a koristite ih kao komunikacijski alat, i/ili za bankarstvo, provjeru pošte, čitanje vijesti, iPhone SE 2020 također udovoljava.
Android korisnici naučeni na velike zaslone slobodno mogu zaboraviti ovaj najnoviji Apple telefon. Isto tako, niste li prije koristili iPhone i želite se prebaciti, preporučila bih neki od modela iPhone 11 serije. Košta od 3999 kn u iStyle, jednom od najvećih lanaca Apple-ovih Premium Reseller trgovina gdje smo ga i mi nabavili.
Možete platiti na rate, zamijeniti svoj stari uređaj i uštedjeti te kupiti online. Ako se odlučite za kupnju, nema sumnje, bit će vam vjeran pratilac godinama.
HVALIMO
- kvaliteta izrade + IPX7 vodootpornost
- kompaktna veličina
- izvrstan SoC
- stereo zvučnici
- video stabilizacija
- razumna cijena
- dugogodišnja iOS podrška
- bežično punjenje
NEDOSTACI
- nema noćnog načina rada i bori se sa slabim svjetlom
- sporo punjenje s uključenim punjačem
- nema adapter za slušalice u paketu
- autonomija baterije
- datirani dizajn (za neke)
- nedosljedan rad funkcionalnosti Haptic Toucha
Izdvojeno
-
Župan Božidar Longin sa suradnicima održao je redoviti radni sastanak s gradonačelnicima i načelnicima s područja Zadarske županije.
-
Večeras u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru s početkom u 19 sati nastupaju profesori Glazbene škole Blagoje Bersa koji već tradicionalno u ovo doba izvode zajednički koncert.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Još jedan odličan post na stranici Girly Fitness!
Reci što misliš!