najiscrpnija recenzija
Recenzija: iPhone 11 - visokokvalitetna alternativa skupljim Apple pametnim telefonima
iPhone XR popeo se na liste bestselera i postao najprodavaniji model na svijetu. Njegov nasljednik iPhone 11 ima više kamera, izvrstan A13 Bionic čip i bolje vodootporne performanse.
Kako je živjeti s ovim najisplativijim pametnim telefonom sa simbolom odgrižene jabuke mogu vam sada odgovoriti nakon tri tjedna provedena s uređajem. Za početak malo tehničkih detalja.
iPhone 11 - KLJUČNE ZNAČAJKE I TEHNIČKE KARAKTERISTIKE
- Dimenzije: 150,9 x 75,7 x 8,3 mm
- Masa: 194 grama
- Zaslon: IPS LCD-a 6.1 ", 1.792 × 828 piksela (326 ppi)
- SoC: Apple A13 Bionic
- Memorija: RAM 4 GB /interna 64, 128 ili 256 GB
- Kamere:
Glavna - 12 MP s PDAF automatskim fokusom , OIS, f / 1,8 2x optičko uvećanje; digitalno zumiranje do 5x
Dodatna ultra širokokutna -12 MP, 120 stupnjeva. f / 2,4
Video snimanje: 4K (24/30/60 fps), 1080p (30/60/120/240 fps), optička stabilizacija, 2x optičko uvećanje; digitalno zumiranje do 3x, neprekidno fokusiranje, snimanje 4MP fotografije dok snimate 4K video
- Povezivanje i komunikacija: Dual SIM (nano SIM utor s integriranim eSIM-om), 4G LTE (do 1 Gbit / s ), Wi-Fi 6 (802.11a / b / g / n / ac / ax), Bluetooth 5.0, NFC, GPS / GLONASS / Galileo / QZSS
- Senzori: ubrzanja / žiroskop / barometar / kompas / udaljenosti / svjetlosni / lightning priključak
- Baterija: litij-ionska 11,91 Wh (3.110 mAh, 3,8 V), podrška za bežično (Qi) punjenje
- OS: iOS 13
- Ostalo: stereo zvučnici s surround zvukom (Dolby Atmos), ID lica, IP68 (maksimalna dubina 2 metra do 30 minuta), Siri
- Cijena (listopad 2019.): od 6719,00 kn
- Ustupio: iSTYLE
DIZAJN, ERGONOMIJA I KVALITETA
iPhone 11 je visokokvalitetno izrađen uređaj s pažnjom na detalje, ali iskreno, efekt „déjà vu“, ili svojevrsni status quo u pogledu dizajna je time postao pomalo arhaičan. Zaobljenim kutovima okvira izrađenog od zrakoplovnog aluminija i dimenzijama kućišta većim od iPhonea 11 Pro, ali manjim nego iPhone 11 Pro Max, nije niti premali ni preveliki pametan telefon. Njegovih 194 grama možete osjetiti svaki put kada ga uzmete u ruke, ali to apsolutno nije nedostatak. Ne treba vas hvatati panika ako dođe do nehotičnog prolijevanja tekućine po uređaju jer je kućište vodootporno prema IP68 (Ingress Protection) sustavu zaštite.
Na desnoj strani je utor za nanoSIM karticu i veliki, lako dohvatljiv gumb za uključivanje/isključivanje rada.
Tipke za kontrolu glasnoće/okidač i preklopnik za glasni / tihi zvučni profil su suprotno. Okvir mat finiša i boje koja odgovara ostatku kućišta čini cjelinu dosljednijom.
Gornji brid je lišen funkcionalnih elemenata.
Mikrofon, Lightning konektor i zvučnik vidljivi su na dnu.
Stražnju stranu odlikuje ravno sjajno staklo s dvostrukim ionskim izmjenama na molekularnoj razini za koje Apple tvrdi da je najjače na svijetu.
Najuočljiviji elementi na ovoj strani su mat integrirani klaster u kome su LED bljeskalica, mikrofon i dvije leće kamera oko kojih je metalni okvir. Ovaj klaster minimalno je podignut izvan panela i svi koji volite tipkati dok je uređaj na stolu nećete imati problem klackanja dok to radite.
Appleov je logo postavljen prilično simetrično na sredini poleđine.
EKRAN I ZASLON
Na prednjoj strani oleofobni sloj izvrsno odolijeva masnim prstima. Okviri oko LCDa ( dimenzija 13,97 x 6,46 cm) su prilično široki ( 4,5 mm) za današnje trendove. Ne djeluju mi nimalo premijum.
Iznad zaslona je veliki izrez za prednju kameru , slušalicu za razgovore i senzore za Face ID tehnologiju. U novom izdanju Face ID radi pod širim kutom što ga čini lakšim za upotrebu dok držite telefon na stolu. Radi čak u vrlo lošim uvjetima osvjetljenja i puno bolje od svih konkurentskih ponuda. Ipak nije 30 posto brži u odnosu na XR kako se Apple hvali. Možda je brži samo djelić sekunde ;D
iPhone 11 opremljen je 6,1 inčnim zaslon s rezolucijom 1792 × 828 piksela gustoće 326 ppi. Ova gustoća piksela nije reprezentativna za cijenu pametnog telefona, ali je dovoljna i ne biste trebali imati previše negativnih osjećaja zbog finoće zaslona sve dok niste prisiljeni koristiti razinu 1080p. Također prikazuje toliko sadržaja na ekranu kao i veliki iPhone 11 Pro Max. Maksimalna vršna svjetlina mjeri 625 cd / m². Ne smanjuje se znatno kada gledate zaslon pod širokim kutom. Na jesenskom suncu lako možete čitati poruke ili bilo koji drugi sadržaj na ekranu.
Omjer kontrasta 1400: 1 nije loš, a reprodukcija boja je na samom vrhu za ovu vrstu zaslona. To je zapravo njegova najveća snaga. Bez problema prikazuje 106 % sRGB prostora u boji dok je TrueTone opcija automatskog ispravljanja balansa bijele prema trenutnim uvjetima osvjetljenja na visini zadatka. U postavkama zaslona ne možete ručno prilagoditi prikaz boja, možete samo uključiti / isključiti automatski način prilagodbe za True Tone, odabrati svijetlu ili tamnu temu i aktivirati noćni način rada.
Zaslon više nema 3D Touch , što bi zapravo moglo imati veliki utjecaj ako ste na to navikli, ali brzo ćete se prilagoditi haptičkom dodiru ( Haptic Touch). Otvaranje dodatnih opcija zahtijeva dugo pritiskanje, ali opcija "preuređivanje aplikacije" je ostala ista.
PERFORMANSE A13 BIONIC ČIPSETA
Imamo razloga vjerovati da je A13 Bionic izrađen na 7nm procesu druge generacije najjači čip za mobilne telefone u industriji. Sadrži 8,5 milijardi tranzistora i šest CPU jezgre: dvije visokih performansi na 2,66 GHz (zvane Lightning) i četiri efikasna (zvane Thunder).
Apple naglašava da su njihove performanse povećane 20 % u odnosu na A12 čip. Bar u pogledu Geekbench rezultata, rekli su istinu. Za grafiku je zadužen GPU s četiri jezgre, a 8-jezgreni neuralni engine za strojno učenje može obaviti više od 5 bilijuna operacija u sekundi. Kapacitet radne memorije je 4 GB i interne UFS 2.1 može biti 64/ 128 / 256 GB.
U svakodnevnom radu nema znakova kašnjenja ili usporavanja prilikom pokretanja ili prebacivanja između aplikacija. Sve prolazi brzo i glatko. Ukupna učinkovitost igranja video igara je na nivou i u dugotrajnom igranju temperatura kućišta ne izaziva nelagodu.
BENCHMARK REZULTATI
- AndroBench (memorija): brzina sekvencijalnog čitanja 1435 MB/s - brzina sekvencijalnog pisanja 388,12 MB/s
- GeekBench : 1.349 (single core) / 3.438 (multi core) /
- PC Mark work 2.0: 9.746 bodova
- 3DMark Slingshot Extreme: 4.666 bodova
- 3DMark Slingshot Extreme Graphics: 6.125 bodova
- 3DMark Slingshot Extreme Physics: 2.539 bodova
- GFXBench Aztec Vulkan / High Metal (zaslonski / izvan zaslon): 60/29 fps
- GFXBench Chase Car (zaslonski / izvan zaslon): 60/60 fps
POVEZIVANJE I KOMUNIKACIJA
iPhone 11 ima dvostruku SIM funkciju ( jedna fizička SIM kartica + e-SIM). I dalje koristi Intel XMM 7660 bazni modem u skladu s 2x2 MIMO dizajnom na 4G frekvencijskim pojasevima. Omogućava preuzimanje podataka pri brzini do 1 Gbps. Od ostalih modula za komunikaciju pronašla sam Bluetooth 5.0 s podrškom za PS4 i Xbox kontrolere za igranje igara, NFC čip otvoren za više aplikacija, GPS, 802.11ax Wi-Fi, poznat kao Wi-Fi 6 i takozvani U1 čip. Potonji se može koristiti za točno lociranje ostalih Apple uređaja u blizini za olakšano dijeljenje AirDrop-a. Rad svih ovih modula je izvrstan.
ZVUK
Stereo zvuk dobiva se u kombinaciji zvučnika za razgovore i donjeg glavnog zvučnika. Ovi zvučnici ne nude izvanredan zvuk jer se ipak radi o pametnom telefonu, ali općenito nije loš, prilično je čist, dobro izbalansiran, a donji zvučnik je glasan što je očito i kod igranja igara. Za spajanje slušalica treba uključiti Bluetooth opciju ili koristiti Lightning adapter kako bi dobili podršku Dolby 5.1 i 7.1 surround spektar i Dolby Atmos za filmove.
BATERIJA: IZDRŽLJIVOST/PUNJENJE
iPhone 11 je dobio litij-ionsku bateriju od 11,91 Wh (3.110 mAh, 3,8 V). Nije zahtijevala da tražim utičnicu tijekom dana. Nakon intenzivnog korištenja od 19 sati, kad sam ujutro u 7 sati skinula uređaj s punjenja, ostalo mi je u prosjeku još 30 do 35 % kapaciteta baterije. Manje zahtjevnim korisnicima baterija bi mogla biti dostatna i do dva dana.
Ova dobra autonomija baterije može zahvaliti manjoj rezoluciji zaslona, Appleovoj optimizaciji i energetski štedljivom A13 čipsetu. Njegova potrošnja energije dvaju klastera manja je od prethodne generacije za 30 % i 40 %. Osim toga, pri izvršavanju funkcija vezanih uz strojno učenje, potrošnja energije je manja za 15 %.
Iako u prodajnom paketu iPhone 11 dobivate punjač od 5 V-1A koji datira s iPhone modelom od 2007.( da, dobro ste pročitali), uređaj podržava USB Power Delivery 3.0 punjenje (do 30 W). Međutim morate posegnuti u džep i ovaj komplet brzog punjenja posebno kupiti.
MOŽDA VAS ZANIMA: Apple povećava proizvodnju iPhone 11 za 10% od postojećeg proizvodnog plana
Uz 5 vatni punjač treba vam da napunite bateriju od 5 do 22 posto za 30 minuta, a do 100 posto 3 sata i 20 minuta. Kada smo već kod punjenja baterije, treba spomenuti da je Apple uveo značajku optimizacije punjenja osmišljenu da smanji starenje baterije. Primjerice, ako imate naviku puniti bateriju noću, ona će se napuniti do nekih 80 posto, a u ranim jutarnjim satima kada iPhone pomisli da uskoro dolazi vrijeme vašeg buđenja, nadopunit će bateriju do 100 posto. Cool! Baterija također podržava beskontaktno punjenje Qi standarda.
KAMERE
Prednja (TrueDepth) kamera je 12 MP senzora i otvora optike ƒ / 2.2. Nudi način rada s naprednim bokehom i kontrolom dubine. Sposobna je za snimanje videozapisa u 4K rezoluciji pri 60 fps kao i snimanje usporenog videozapisa u Full HD rezoluciji sa 120 fps. Nema automatskog fokusiranja i bljeskalice, a okomiti selfiji i dalje spremaju fotografije od 7 MP. Uz to, ako iPhone rotiramo vodoravno ili dodirnemo prekidač možemo fotografirati koristeći cijelu veličinu senzora. Ova kamera još uvijek daje odlične fotografije.
iPhone 11 ima na stražnjoj strani dvostruku kameru sljedećih specifikacija:
- Glavna - senzor fizičke dimenzije 1 / 2,55 inča, otvor blende f / 1,8, žarišna duljina od 26 mm, 6 elemenata objektiva, optička stabilizacija slike, autofokus s dvostrukim pikselom PDAF (100 % fokusiranje piksela).
- Ultra-širokokutna od 120 stupnjeva - otvor blende f / 2,4, fokusna duljina od 13 mm, objektiv s 5 elemenata, fiksna rezolucije što na neki način ograničava njegovu upotrebljivost . Nedostaje autofokus i stabilizacija.
Prebacivanje između kamera vrši se jednim dodirom na oznake 1x ili 0,5x (super širokokutna). Kamere su podržane mnogim značajkama. Među njima je šest portretnih svjetlosnih efekata (Prirodno, Studio, Kontura, Mono scena... ), prilagodba količine zamućenja pozadine i Smart HDR opcija temeljena na strojnom učenju. Automatski izvodi detalje iz višestrukih ekspozicija i odabire najprikladnije za što uspješnije fotografije.
KVALITETA SNIMLJENIH FOTOGRAFIJA
Dnevne fotografije uspješno su uravnotežene, imaju izvrstan dinamički raspon i oštrinu, a što se očekuje za pametni telefon po ovoj cijeni. Boje su realne, također ne vidite pretjerani HDR efekt na fotografijama, kao primjerice kod nekih konkurentskih i pametnih telefona . Sa Smart HDR modom Apple je ispred svih u ovom pitanju, jer savršeno čuva detalje u sjeni, čak i u najkontrastnijoj sceni.
U zatvorenom prostoru, ako edostaje svjetla, iPhone 11 pokazuje svoja ograničenja.
Fotografije snimljene ultra širokokutnom kamerom nisu previše iskrivljene i uglavnom su oštre. U uvjetima slabog osvjetljenja kvaliteta opada.
NOĆNI NAČIN RADA
Apple je napokon uveo zaseban noćni načina rada koji imaju odavno android pametni telefoni. Temelji se na strojnom učenju i automatski se pokreće kada se otkrije slaba svjetlost. Pri tome predlaže brzinu zatvarača koju možete prilagoditi sami (1,2 ili 3 sekunde). Tijekom snimanja uređaj također automatski isključuje bljeskalicu. Ovako snimljene fotografije imaju ugodne boje, balans bijele može biti pomalo neuravnotežen, razina osvjetljenja je dobro očuvana, detalji su učinkovito poboljšani i smanjen je šum. Posebno mi se sviđa što noćni način rada ne pokušava dati izgled fotografijama kao da su snimljene tijekom dana kao što to radi Huawei.
Ovdje moram dodati da se noćni način rada može koristiti samo s glavnom kamerom.
Snimljene fotografije kao i nekolicinu dodatnih možete pogledati na imgur.com u izvornom obliku.
VIDEOZAPISI
iPhone 11 sada ima usporeno snimanje pri 240 sličica u sekundi i Full HD rezoluciji, 4K snimanje pri 60 fps, QuickTake video s praćenjem predmeta, kinematsku stabilizaciju videa (4K, 1080p i 720p) kao i audio zum.
Apple je također vrlo dobro implementirao prebacivanje između širokokutnog i glavnog fotoaparata za vrijeme snimanja videa. Razlučivost videozapisa i dalje se ne može promijeniti izravno iz aplikacije Kamera već u postavkama. Videozapisi su prilično oštri, realnih boja, funkcija stabilizacije je izvrsna, a brze promjene scene i audio performanse su vrlo dobre. No, u mraku ne nadmašuje Samsung ili Mate flagshipe.
iOS 13 I APLIKACIJE
Testiranje uređaja sam započela s iOS 13 inačicom i u međuvremenu je pristiglo nekoliko nadogradnji. Posljednja je iOS 13.1.3. Općenito, novi sustav donosi niz promjena, među kojima je tamni način rada trenutno još uvijek neprilagođen većini aplikacija treće strane, kontrolni centar s ikonama u obliku mjehurića i mogućnosti uključivanja šireg spektra postavki dodavanjem tipki prečaca. Konačno je veliki ružni Volumen HUD, koji je nekada zauzimao sredinu ekrana, mali klizač koji se prikazuje pokraj gumba za glasnoću.
Svakako treba spomenuti nove geste s tri prsta za uređivanje teksta (izrezivanje, kopiranje, lijepljenje, poništavanje i ponovno ponavljanje) . U aplikaciji Podsjetnici, nakon otvaranja, pozdravlja vas nadzorna ploča s pametnim popisima na vrhu. Možete stvoriti više grupiranih popisa, a svaki može sadržavati zadatke i podvrste s bogatim medijskim prilozima.
Tipkovnica je dobila unos teksta gestama, značajku koja odavno funkcionira na Androidu. Safari preglednik ima funkcije kao što su upravljanje preuzimanjem, praćenje napretka preuzimanja, način čitanja, pregled tekstualne datoteke bez otvaranja od treće strane, dodavanje ili uklanjanje operativnih alata i dijeljenje/slanje web stranica u različitim oblicima, koji nisu više ograničeni na URL-ove.
MOŽDA VAS ZANIMA: Kako radi iPadOS pogledajte u 4 videozapisa
iOS13 nastavlja s tradicijom alata za uređivanje u aplikaciji Fotografije nudeći razne filtre, prilagodbu svjetline, efekt zrcala, vodoravnu i okomitu korekciju itd. Obrezivanje također podržava zrcaljenje i podešavanje kuta. Sve ovo možete koristiti i za video obradu. Usput, nakon uređivanja fotografije neće biti spremljene kao nova datoteka, niti će se prebrisati izvorna, već ostaju kao privremene fotografije.
DOJAM I ZAKLJUČAK
Završna obrada iPhone 11 je izvrsna, staklo na stražnjoj strani ima dobra svojstva protiv pada i ogrebotina i osjetit ćete da držite vrhunski proizvod. Jedino, čini mi se da su Apple-ovi inženjeri, odgovorni za dizajn, bili malo lijeni i osim promjene kod leća kamere nisu korisnicima ponudili ništa više od izgleda koji viđamo zadnje tri godine. Zaslon je pomalo kontroverzan u odnosu na ostatak linije, pa čak i tržišnu konkurenciju. Lošija rezolucija je najveći nedostatak, dok je kalibracijom među najboljim LCD zaslonima , ako ne i najbolji.
Što se tiče procesora, moćan je, nema sumnje, gotovo na najvišoj razini. Ne treba tražiti kompromise u odnosu na skuplje iPhone modele. Također, bolja autonomija baterije u odnosu na XR model nije za odbaciti, samo što je punjenje stvarno, stvarno sporo. Želite li brže punjenje, snažniji adapter će vas dodatno koštati. Ali, to je Apple! Ultra širokokutna kamera je velika prekretnica za ovaj jeftiniji model. Općenito Apple je na dijelu kamera napravio puno. Fotografije tijekom dana su odlične i zahvaljujući noćnom načinu rada, noću također, iako ne i vrhunske.
Eto, ako vas ne smeta što nema OLED zaslon ili skener otiska prsta, i u osnovnoj konfiguraciji ima samo 64 GB interne memorije (iako je odmah bolje preferirati 128 GB), onda je iPhone 11 definitivno odličan izbor. Naravno, ovaj zaključak nije zbog Appleove reputacije, dodvoravanja dijelu čitatelja, već zbog stvarno dobrog iskustva u korištenju uređaja.
A sada ono najbolje: jeftiniji je od dosad najprodavanijeg modela. Košta od 6 719,00 kn u iStyle trgovini jednom od najvećih lanaca Apple-ovih Premium Reseller dućana gdje smo ga i mi nabavili. Želite li ga za sebe, ovaj ovlašteni trgovac nudi opciju zamjene staro za novo, obročnu otplatu i još neke pogodnosti.
POZITIVNE TOČKE
- kvaliteta izrade
- izvrsno kalibrirani zaslon
- najviše performanse
- jednostavna i sigurna provjera identiteta lica
- autonomija baterije
- optimizacija iOS 13 sustava
- stereo zvučnici
- integracija širokokutne kamere
- kvaliteta kamere s noćnim načinom rada
- omjer cijene i kvalitete (za Apple)
- podrška za bežično punjenje
NEGATIVNE TOČKE
- datirani dizajn
- niža razlučivost zaslona
- zaslon ne podržava HDR
- debeli okviri oko zaslona za flagship model
- sporo punjenje s priloženim punjačem
- nema priključka 3,5 mm i nema adaptera
- 4G manje brzine nego kod skupljih iPhonea
Izdvojeno
-
Postupajući po zaprimljenoj dojavi 39-godišnjeg hrvatskog državljanina da ga je noćas oko 2 sata u ugostiteljskom objektu u Širokoj ulici u Zadru fizički napao 58-godišnji hrvatski državljanin, policijski službenici su izašli na mjesto događaja gdje su postupali s ciljem utvrđivanja svih okolnosti događaja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
Reci što misliš!