rezultati istraživanja
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ilegalnih izvora
Hrvatska diskografska udruga i Hendal proveli su istraživanje o načinima slušanja glazbe među Hrvatskim korisnicima Interneta
Istraživanje navika hrvatskih građana vezanih uz glazbu obavila je tijekom ožujka agencija Hendal za Hrvatsku diskografsku udrugu, a rezultati su danas predstavljeni u Zagrebu. Prema rezultatima istraživanja provedenog online na 800 ispitanika u dobi od 15 do 64 godine starosti Hrvati imaju dobru percepciju o tome što je intelektualno vlasništvo i smatraju (80% njih) da bi umjetnici trebali moći živjeti od svojeg rada.
No, kad je riječ o provođenju ove tvrdnje u djelo, tu još podosta "zapinjemo". Naime, isto je istraživanje pokazalo, a prenosi Muzika.hr, da iako 95% građana svakodnevno sluša glazbu, njih čak 66% koristi neki od piratskih izvora glazbe – u što su autori istraživanja ubrojili skidanje glazbe s YouTubea ili putem torrenta.
"Digitalni pirati" koji glazbu dobavljaju na ilegalne načine najčešće su muškarci u dobi od 15 do 34 godine – a ista skupina ispitanika najčešće sluša glazbu, i to stranu, te je najviše upoznata s legalnim servisima za skidanje i streaming glazbe.
Autore istraživanja posebno brine činjenica da čak 44% ispitanika smatra legalnim skidanje glazbe s YouTubea na računalo, a njih 20% smatra legalnim skidanje glazbe sa stranica za hosting i dijeljenje glazbe putem torrenta.
Dostupnost besplatnog YouTubea glavni je razlog zbog kojeg se korisnici (njih 75%) ne odlučuju na plaćene servise.
Samo 16% Hrvata ima namjeru u budućnosti koristiti neki od (malobrojnih) dostupnih legalnih servisa. Oko polovice ispitanika izjavilo je da za takvu uslugu ne bi izdvojilo više od 10 kuna na mjesec, dok je tek 3% njih spremno za glazbenu pretplatu izdvojiti 10-ak eura mjesečno.
O činjenici da većina svjetski popularnih legalnih streaming servisa upravo zbog problema s reguliranjem autorskih prava nije dostupna u Hrvatskoj, iz Hrvatske diskografske udruge nisu se izjasnili.
KAKO HRVATI DOLAZE DO GLAZBE?
78% ispitanika svakodnevno sluša glazbu na radiju
93% ispitanika koristi besplatne izvore glazbe poput YouTubea
68% ispitanika glazbu svakodnevno sluša putem Interneta
Najčešći izvori nove glazbe su (redom): radio, YouTube, televizija, pa društvene mreže
Vezane vijesti
-
Iako bi trebalo biti najdivnije doba godine, predblagdansko vrijeme za mnoge ljude je stresno. Nekima taj stres može pojačati neizbježna božićna glazba.
-
Ono što je nama dok smo bili klinci bio punk, novi val, to je njima danas odlazak na narodnjake, na turbo folk.
-
Etiketiranje će uvijek postojati, kao i predrasude, koliko god da se protiv toga neki borili. Primjerice, za ekipu koja sluša cajke često će se reći da nisu inteligentni, dok će se za metalce pričati da su agresivni i problematični.
-
Novo istraživanje kompanije Mastercard otkriva da glazba selfie generacije ocrtava samousredotočenost i materijalizam u usporedbi s glazbom prije 20 godina. Najčešća riječ u stihovima danas je „ja“, 43% češća nego 1998. kada je „ti“ bila najpopularnija riječ u pjesmama.
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Reci što misliš!