Politika

Komentar građana

GONG: Ako nema kvoruma u Saboru, upitan je legitimitet Vlade

GONG: Ako nema kvoruma u Saboru, upitan je legitimitet Vlade

'Nije toliko sporno hoće li se ili neće neki zakon usvojiti, odnosno hoće li Hrvatski sabor imati kvorum do kraja svog zasjedanja. Ključno je pitanje ima li Vlada legitimitet, odnosno potporu saborske većine u ovom trenutku', upozorio je Dragan Zelić iz GONG-a komentirajući aktualni trenutak Sabora u svjetlu bojkota zasjedanja od strane oporbenih zastupnika.

Za GONG, nevladinu organizaciju koja već godinama prati izbore, ali i sve druge demokratske procese i fenomene u Hrvatskoj, u ovom je trenutku bitno ukazati na činjenicu po kojoj je posve očito da 'Vlada nema potporu u Saboru'.

'Vlada mora imati legitimitet i Sabora i saborske većine. Dakle, ako ne mogu skupiti kvorum to znači da Vlada nema potporu u Saboru. To je ključna stvar', ukazuje GONG-ovac Dragan Zelić komentirajući činjenicu da je oporba, samo nekoliko dana prije raspuštanja aktualnog saziva Sabora i raspisivanja parlamentarnih izbora, odlučila bojkotirati zasjedanja parlamenta. U međuvremenu su HDZ-u 'poslušnost otkazali' i dojučerašnji partneri.

Prstom je uperio prema Vladi i kad je slanje nekih bitnih zakona u saborsku proceduru. Bez njih, smatraju u GONG-u, predstojeći parlamentarni izbori, ali i održavanje referenduma za ulazak u Europsku Uniju neće biti kvalitetno provedeni. Uz izmjene Zakona o referendumu paralelno se trebalo odlučivati o i izmjenama akta kojim se reguliraju lokalni izbori, odnosno opoziv gradonačelnika i načelnika općina.

'Zakon o referendumu već je trebao biti poslan u Sabor na drugo čitanje, no još nije bio ni na Vladi. Možda će to biti tek danas, ali činjenica je da javnost ne zna u kojoj je fazi taj zakon, hoće li i uopće biti na dnevnom redu Vlade, odnosno Sabora. Sve to govori o načinu rada ove Vlade', kritizira Zelić.

Izrazio je sumnju da će u vrlo kratkom vremenu do raspuštanja Sabora spomenuti zakoni i doći pred zastupnike. Bitne su, po njemu, i izmjene zakona o medijskom praćenju izbora, jer će predizborna promidžba, kako sada stvari stoje, biti u medijima praćena po pravilima koja su poprilično zastarjela i datiraju s kraja '90-ih.

'Kad je usklađivanje Zakona o referendumu s Ustavom u pitanju, očito je da će to pričekati novi saziv Sabora. Po mojim procjenama, doduše, referendum o ulasku u EU bit će organiziran krajem siječnja ili u veljači, pa će to očito probati uskladiti nova saborska većina', najavljuje Dragan Zelić.

Konačan datum održavanj EU-referenduma ne ovisi samo o razvoju političkih prilika u Hrvatskoj, odnosno konstituiranju novog saziva Sabora, već i o činjenici kad će se točno staviti paraf(i) na pristupni ugovor. Za sada je najizgledniji datum 19. prosinca, a sve ostalo ovisit će o rokovima koje će diktirati postizborno razdoblje.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.