Konzultacije na Pantovčaku
Predsjednica pozvala u ponedjeljak u istom terminu Milanovića i Karamarka na konzultacije
Treći krug konzultacija predsjednice Republike s parlamentarnim strankama i zastupnicima izabranima u Hrvatski sabor počet će u ponedjeljak, u istom su terminu zajedno pozvani čelnici koalicije Hrvatska raste i Domoljubne koalicije, a prije njih Kolinda Grabar-Kitarović na razgovor je pozvala profesore ustavnoga prava pravnih fakulteta sa sva četiri hrvatska sveučilišta, potvrđeno je Hini iz Ureda predsjednice.
Zoran Milanović i Tomislav Karamarko pozvani su zajedno sa ostalim čelnicima svojih koalicija na konzultacije o mandataru Vlade u ponedjeljak u 14 sati, a profesori ustavnoga prava u 11 sati.
Grabar-Kitarović pozvala je profesora Branka Smerdela sa zagrebačkog Pravnog fakulteta, Sanju Barić iz Rijeke, Arsena Bačića iz Splita te Zvonimira Lauca i Matu Palića iz Osijeka, rečeno je Hini.
Prema Ustavu, predsjednica Republike dodjeljuje mandat za sastavljanje Vlade osobi koja, na temelju raspodjele zastupničkih mjesta u Hrvatskom saboru i obavljenih konzultacija, uživa povjerenje većine svih zastupnika.
U javnosti su se do sada pojavile različita tumačenja što bi Grabar-Kitarović trebala napraviti, s obzirom da je nakon dva kruga konzultacija očito kako nitko nema potporu potrebnih 76 izabranih saborskih zastupnika.
Neki tumače da bi predsjednica mandatara trebala odrediti bez obzira na nedostatnu potporu, ima i onih koji ustrajavaju da je mandat trebala povjeriti relativnom pobjedniku parlamentarnih izbora, a treći tumače da treba raspisati nove izbore i imenovati nestranačku vladu bez da imenuje mandatara.
Grabar-Kitarović u obraćanju nakon drugog kruga konzultacija u ponedjeljak je poručila svim političkim akterima da će do kraja procesa "ustrajati na potpunoj primjeni ustavne odredbe koja za dodjelu statusa mandatara uvjetuje potporu većine svih zastupnika u Hrvatskom saboru", i pritom odlučno odbacila "bilo kakvu vrstu pritiska".
"Hrvatice i Hrvati i svi hrvatski državljani ovlastili su me da u njihovo ime štitim Ustav, demokratske vrijednosti i stabilnost ustavnopravnog poretka i državnih institucija. Na tome ću ustrajati i nikome neće dopustiti da iz bilo kojeg partikularnog interesa ugrozi stabilnost države i demokratski poredak", poručila je predsjednica.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Naš će grad prve svibanjske nedjelje opet biti prepun šarenila i pozitivne energije!
-
Sveučilište u Zadru i Školska knjiga d.d. u ponedjeljak 24. ožujka, s početkom u 11 sati, u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru organiziraju predstavljanje knjiga:
-
Postoje osobe kojima je teško održati ljubavnu vezu, a razlog tome može biti i znak kojem pripadaju u zodijaku.
-
„Zlatne godine“ naziv je događaja koji Udruga umirovljenika Vir uz pomoć virske Turističke zajednice organizira u subotu 22. ožujka u prostorijama općinske vijećnice s početkom u 17.30 sati. Nakon upoznavanja i okupljanja u općinskoj vijećnici, za umirovljenike je od 18 sati organizirana zabava u restoranu Kotarina, a umirovljenicima s otoka Vira i iz cijele Zadarske županije svirat će i pjevati zabavljačka skupina „Dundo“.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.