Ostalo / OI 2008

Odbojka (m)

Amerikanci u odbojkaškom finalu

Sjajan blok Amerikanaca donio finale

U sjajnom polufinalnom ogledu odbojkaša na Olimpijskim igrama u Pekingu SAD su pobijedile Rusiju s 3-2 (25-22, 25-21, 25-27, 22-25, 15-13).

Sjajan blok Amerikanaca donio im je finale, makar je taj segment igre kroz cijeli polufinale bio daleko veći adut Rusije.

Amerikanci su vodili 2-0 u setovima, a posebno je dojmljiv bio drugi set kada su od zaostatka 19-21 projurili do 25-21. U trećem setu su Amerikanci nadoknadili zaostatak, pa su tako spasili 24-21 Rusa, ali su ipak poklekli prilikom sedme set lopte.

Rusi su potom dobili i četvrti set, a prava drama je nastupila u posljednjoj, odlučujućoj dionici. U petom setu SAD su krenule sa 6-3, no Rusi okreću za svoje vodstvo 12-11.

I tada SAD prvo blokom prebacuju prednost na svoju stranu (13-12), a kod prve meč lopte (14-13) napad Mihajlova završava u američkom bloku za veliku pobjedu Amerikanaca.

U finalnom meču SAD čekaju boljeg iz ogleda Brazila i Italije.