#prehrana
Pet namirnica koje će pospješiti razvoj i zdravlje mozga kod djece
Neke od prednosti kvalitetne dječje prehrane je prirodno poboljšanje kognitivnih vještina, pamćenja i koncentracije. Dr. Teralyn Sell, psihoterapeutkinja i stručnjakinja za zdravlje mozga, naglašava zašto je važno uzeti u obzir hranu koju jede vaše dijete, piše amodrn.com.
Konzumacija nutritivno bogate i visokokvalitetne hrane u prehranu vašeg djeteta ključna je za funkciju mozga, kognitivni razvoj, pa čak i za poboljšano ponašanje u učionici. Neka djeca budu uključena i u odabir i pripremu, jer će tako doživljavati zabavna iskustva i ujedno približiti se nekim namirnicama koje su im nepoznate ili im baš nisu bile omiljene. Dr. Sell je preporučila pet najboljih namirnica koje bi po njenoj procjeni djeca trebala jesti svakodnevno kako bi poboljšala zdravlje mozga, pamćenje, koncentraciju i ukupnu kognitivnu funkciju.
Proteini
Proteini su bogati aminokiselinama koje pomažu u radu mozga i proizvodnji neurotransmitera. Serotonin i dopamin se oslanjaju na visokokvalitetne proteine. Koncentrirajte se na meso, sireve, mliječne proizvode, orašaste plodove i sjemenke kao prehranu za zdravlje mozga. Osim toga, proteini pomažu u stabilizaciji šećera u krvi, što mozak drži u ravnoteži tijekom dana i može pomoći u smanjenju problema u ponašanju.
Riba
Omega 3 masne kiseline su imperativ za rad mozga i njegovo su gorivo. Masne ribe poput lososa i tune odličan su izbor za vaše dijete. Omega 3 masna kiselina važna je za proizvodnju stanica i za vaše neurotransmitere (serotonin, dopamin). Nedavne studije pokazuju da omega 3 pomaže kod simptoma depresije.
Lisnato povrće
Pokušajte uključiti lisnato povrće, kao što su špinat, kelj, rikola i blitva u svakodnevnu prehranu vaše djece. Lisnato povrće bogato je vlaknima, fitonutrijentima, vitaminom C, A i K, kao i folatima. Lisnato povrće djeluje protuupalno i pomaže poboljšati kognitivne funkcije. Budite kreativni i ubacite lisnato zelje u sendviče ili smoothieje.
Bobičasto voće
Bobičasto voće, uključujući borovnice, jagode, kupine i crvene maline ističu se kao neki od najzdravijih voćnih izbora. Ove bobice su pune antioksidansa koji pomažu u smanjenju oksidativnog stresa. Bogate su hranjivim tvarima i vlaknima koji pomažu stabilizirati šećer u krvi i pomažu u smanjenju upalnih procesa.
Prehrana u duginim bojama
Paprike, cvjetača, brokula i rajčice... Sve ovo povrće bogato je vlaknima, fitonutrijentima, vitaminom C i vitaminom A. Zbog svog sadržaja vlakana, izvrsno je za poboljšanje zdravlja crijeva, što je bitno i za zdravlje vašeg mozga. Uključite svoje dijete u izbor zabavnog i šarenog povrća i isprobavajte novo svaki put kada kupujete.
Vezane vijesti
-
Kad odrasteš, imaš slobodu jesti što želiš i kad poželiš. Ali važno je biti svjestan kako određena hrana utječe na naš organizam. Tijelo se s godinama mijenja i mršavljenje te očuvanje zdravlja postaje sve izazovnije.
-
Kad se prehladite, a imunološki sustav vam oslabi, vrlo vjerojatno ćete posegnuti za čašom soka od cijeđene naranče. Ovo voće se, s drugim agrumima, reklamira kao bogato vitaminom C, jednim od najvažnijih vitamina.
-
Preplavljeni smo savjetima kako provoditi zdravu prehranu i mnogima je od nas često teško znati u kojem smjeru krenuti. Uspjeh za neke ne znači nužno uspjeh za druge.
-
Čuli ste izreku - ono si što jedeš. To se pokazuje naročito istinito kad je u pitanju visceralna masnoća. Visceralna mast je vrsta masti unutar trbušne šupljine, dakle, ona okružuje naše vitalne organe.
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Reci što misliš!