#život
Istraživanje pokazalo da je svaka peta odrasla osoba otuđena od oca
Mnogi ljudi otuđe se od svojih roditelja tijekom života, no uglavnom od očeva, pokazuje nedavno provedena sociološka studija u Njemačkoj.
Studija koju su provela dvojica sociologa s njemačkih sveučilišta obrađivala je podatke o njemačkim obiteljima od 2008. do 2018. godine i obuhvatila više od 10.000 ljudi. Oko 20 posto odrasle djece proživjelo je razdoblje otuđenja od oca, a to je više nego dvostruko u odnosu na majku, gdje otuđenje iznosi 9 posto.
"Kada dijete i roditelj imaju kontakte manje od jednom na mjesec i nisu emotivno bliski, tada govorimo o otuđenju", kaže jedan od autora studije Oliver Arranz Becker, profesor na Sveučilištu Halle-Wittenberg (MLU).
"Kontakt" uključuje posjete, pisma, telefonske pozive i drugo, objašnjava Arranz Becker.
Razlog zašto je dvostruko više odrasle djece otuđeno od oca nego od majke jest u tome "što su veze s majkom često jače nego s očevima", objašnjava prof. Karsten Hank sa Sveučilišta u Kolnu i dodaje da to jednako vrijedi za kćeri kao i za sinove. Rizik otuđenja raste u obiteljima u kojima jedan od roditelja umre.
"To je zbilja iznenađujuće", kaže Arranz Becker. "Čovjek bi pomislio da će veza s roditeljem koji je još živ ojačati nakon takva događaja, no u većini slučajeva veza slabi."
Postotak otuđenja raste i u slučaju razvoda roditelja, osobito kada jedan od roditelja ima drugog partnera. Ako je odnos djeteta s novim partnerom roditelja loš, on ili ona često se otuđe i od biološkog roditelja, ustanovili su sociolozi u istraživanju. Studiju iz časopisa Journal of Marriage and Family (JMF, Časopis za brak i obitelj), objavio je National Council on Family Relations iz Minneapolisa (Sjedinjene Države).
Vezane vijesti
-
Tvrtka Petsies provela je zanimljivo istraživanje na oko 1000 ljudi. Željeli su saznati koji ljubimac čini ljude najprivlačnijima. Dobrovoljcima su pokazane fotografije potencijalnih partnera koji imaju kućne ljubimce različitih pasmina i veličina. Bilo je tu mačaka, mačića, velikih, srednjih i malih pasa, kao i štenaca.
-
Nije iznenađenje da je za mlade djevojke izuzetno važno imati pozitivan ženski uzor. To je osobito istinito u današnjem svijetu društvenih medija, raznih izvora koji potiču razvoj nesigurnosti i puni su stalno promjenjivih "normi" za žene.
-
Iako bi trebalo biti najdivnije doba godine, predblagdansko vrijeme za mnoge ljude je stresno. Nekima taj stres može pojačati neizbježna božićna glazba.
-
Očevi su važne figure u životima svoje djece. No pokazalo se da više pažnje posvećuju svojim kćerima, a njihovo ponašanje i mozak su pod utjecajem spola njihove djece.
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Reci što misliš!