#odgoj
Pet najvažnijih lekcija koje roditelji trebaju prenijeti djeci
Pet je fundamentalnih lekcija koje djeca od malih nogu upijaju od svojih roditelja, koje će trajno definirati njihov identitet, piše portal You Are Mom. Te stvari se uče oponašanjem, praćenjem primjera i kopiranjem stavova njihovih životnih heroja i uzora, što su upravo roditelji svojoj djeci.
Imitacija se događa nesvjesno i ostaje ukorijenjena u psihi, htjeli to ili ne. Važno je jasno razumjeti da ako želimo da nam djeca budu primjerice uredna, zahtjevi neće biti od koristi ako u našem domu vlada kaos. Ovo su neki od stavova koje djeca uče od svojih roditelja koji će, koliko god se promijenili kao odrasli, ostati prisutni u njihovim životima.
Urednost i organiziranost
Biti organiziran i čist jedna je od prvih lekcija koje djeca uče u ranoj dobi. Taj je aspekt toliko važan da čak više vrsta životinja podučava svoje mlade kako se njegovati svojim primjerom jer to instinktivno povezuju s preživljavanjem ili zdravljem. Ista stvar se događa i s nama, ljudima - uredan i čist okoliš pruža zdravlje i duševni mir. Djeca koja žive u vrlo higijenskim i urednim domovima pokazuju sklonost održavanju svojih stvari urednima bez potrebe da im se to stalno naređuje. Isto tako, oni imaju tendenciju razviti poštovanje prema svojim vlastitim stvarima i stvarima svojih prijatelja ili braće i sestara.
Stavovi o nasilju
Bez obzira na to kakve građanske i vjerske vrijednosti usađujete svojoj djeci, stručnjaci tvrde da je značajan postotak pojedinaca koji reagiraju agresivno imao negativna iskustva u djetinjstvu, gdje su svjedočili fizičkom ili verbalnom nasilju. Podsjetimo da se nasilje može manifestirati na različite načine: djeca koja su svjedoci vikanja u svom domu, slušajući uvrede, pritužbe, ideje pune mržnje ili rasnih uvreda i slično, vrlo je vjerojatno da će nesvjesno i agresivno reagirati u stresnim situacijama. Nažalost, u slučajevima obiteljskog nasilja, mnoge žene su rekle da se osjećaju "normalno" s partnerovim fizičkim ili verbalnim zlostavljanjem jer tvrde da su vidjele svoje očeve kako se tako ponašaju prema njihovim majkama.
Optimizam ili pesimizam
Mnoga mala djeca, osobito ona u dobi od 4 do 7 godina, izjavila su da se osjećaju nesretno ili pate od depresije. Bez upuštanja u psihologiju i razumijevanja da su u igri i određena patološka stanja, analizom stručnjaka, utvrđeno je da su djeca sklona ponavljanju izjava i ponašanja koje vide kod svojih roditelja. Sve preporuke za dobro mentalno zdravlje upućuju na to da trebamo biti pozitivni i svojoj djeci usaditi fraze samoprihvaćanja. Izjave poput: "Nesretni smo", "teško nam je", "nije nam dobro" ili "nikad neće biti bolje" dovode do toga da djeca postanu nesigurne odrasle osobe, bez samopoštovanja i s depresivnim sklonostima.
Ljubav prema poslu i učenju
Ljubav prema učenju i poslu ključ je uspjeha u životu. A naravno, lijenost je antiteza. Kad djeca primjećuju svoje roditelje kako prakticiraju lijene navike ili ne drže do obveza ili odgovornosti, sigurno će im biti teže suočiti se s odgovornostima odraslog života. Isto vrijedi i za učenje i čitanje. Ako djeca vide svoje roditelje kako čitaju novine i knjige, osjetit će potrebu da ih oponašaju i traže priče ili nešto za čitanje. Naprotiv, u kućanstvima u kojima se televizija gleda cijeli dan, djeca su sklona pasivnom stavu prema učenju, pa su čak i njihove ocjene obično niže.
Strahovi
Mnogo puta nervoza i pretjerano zaštitnički odnos prema djeci može unijeti određeni stupanj nesigurnosti i straha u njihov karakter. Ako ih uvijek upozoravamo na opasnosti ili moguće probleme, naša će se djeca osjećati izloženo u bilo kojoj situaciji tijekom života. Druga varijanta straha je strah od mraka ili bilo čega što izlazi tijekom noći. Govoreći o tim stvarima, možemo ih trajno obilježiti. Naši stavovi mogu imati najbolje namjere, pojavljuju se nesvjesno, čine se neprimjetnim našoj djeci, ali često nije tako. Zato moramo biti oprezni i zapamtiti da će se mnogi stavovi naše djece temeljiti na onome što vide kod kuće.
Vezane vijesti
-
Vrijeme koje djeca provode ispred ekrana postalo je jedna od najinteresantnijih tema u modernom roditeljstvu. Neki roditelji smatraju da je to nezaobilazan dio modernog života i da bi djeci trebalo dopustiti da istražuju i uživaju u elektroničkim uređajima prilično slobodno.
-
Većina roditelja današnjice živi vrlo užurbano. Stalno smo zauzeti, pod maksimalnim stresom i razmišljamo o brigama tog dana. Često zaboravljamo da najvažnija stvar koju možemo učiniti za svoju djecu kao roditelji je jednostavno zagrliti ih, piše portal BabyChick.
-
Izgovaranje laži povezano je s razlikovanjem dobrog od lošeg, stoga je bitno da djeca odmah znaju posljedice svojih postupaka.
-
Vrlo često, dok pokušavamo smiriti djecu, ona još više prosvjeduju. Iako nam je smirenost vrlo teško zadržati i iznutra si čestitamo na pribranosti, naša djeca nisu istog mišljenja. Ona kao da čuju nešto sasvim drugo, neizgovorene riječi: "Ne možeš dobiti što želiš, mamu i tatu nije briga."
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Reci što misliš!