#zdravlje
Sedam namirnica koje će vam pomoći u borbi protiv anemije
Postoji nekoliko vrsta anemije, ovisno o vrsti nutrijenta koji je u deficitu. Najpoznatija je ona u nedostatku željeza, ali nedostatak vitamina B12 i folne kiseline također mogu uzrokovati ovu bolest.
Što je anemija?
Anemija je bolest krvi koju karakterizira niska razina crvenih krvnih stanica. Funkcija ovih stanica je transport kisika iz pluća do ostatka tkiva. Kad broj ili oblik ovih kuglica nije odgovarajući, njihov rad nije potpuno učinkovit. Slijedom toga, možete osjetiti određene simptome kao što su umor, vrtoglavica, blijedilo ili poteškoće s koncentracijom.
Unutar crvenih krvnih zrnaca nalazi se hemoglobin, zadužen za prianjanje kisika za njegovu distribuciju po tijelu. To prianjanje ovisi o prisutnosti željeza koji pak ovim stanicama daje karakterističnu crvenu boju. Kad tjelesna razina ovog minerala padne ispod željene granice, tijelo razvija vrstu anemije koja se naziva nedostatak željeza.
Vitamin B12 i folna kiselina sudjeluju u strukturi i proizvodnji crvenih krvnih stanica, a oba se dobivaju hranom. Ako je unos jednog ili oba nedovoljan, razine u krvi se smanjuju, a posljedično te stanice usvajaju abnormalni oblik koji ih sprječava u ispravnom funkcioniranju. Ova vrsta anemije poznata je kao megaloblastična.
U borbi protiv anemije, jedno od oružja je prehrana
U slučaju sumnje na anemiju, liječnik može zatražiti određene pretrage kako bi saznao težinu i vrstu bolesti. Na temelju ovih podataka, odredit će terapijske mjere koje uključuju neke povoljne promjene u prehrani.
Školjke
Smatraju se jednim od najboljih izvora željeza, ali sadrže i manje količine vitamina B12. Jedna porcija dnevno sadrži preporučeni dnevni unos ovih mikronutrijenata.
Crveno meso
Osim što je izvrstan izvor proteina, meso je bogato željezom i vitaminom B12. Željezo iz ovog životinjskog izvora obično se bolje apsorbira od onog iz biljnog podrijetla.
Leća
Mahunarke su također dobar izvor željeza. Ne samo da imaju visoku koncentraciju ovog minerala, već sadrže i elemente koji pogoduju njegovoj apsorpciji u crijevima. Iz tog razloga, preporučljivo ih je namočiti najmanje 24 sata prije kuhanja ili ih čak ostaviti da proklijaju i uključiti ih u salate. Druga mogućnost za kuhanje leće je gnječenje tako da se stijenke lakše slome i željezo otpusti. Leća sadrži folnu kiselinu u velikim količinama.
Riba
Koncentracija željeza u ribi je niska. Međutim, izvor je vitamina B12 i vrlo zdravih masnih kiselina, poput omega 3. Stručnjaci preporučuju uključivanje ribe u prehranu 3 ili 4 puta tjedno, uz oprez da se ograniči unos velikih plavih vrsta. Ova smjernica dolazi od Španjolske agencije za sigurnost hrane.
Jaja
Ova je namirnica dobar izvor željeza i vitamina B12, kao i vitamina A, biotina i proteina. Kuhana, u omletu ili kajgana, jaja su često neodoljiva hrana.
Orašidi
Osim omega-3, ove namirnice pružaju i dobru količinu željeza (pinjole i pistacije) i folne kiseline (bademi i orasi). Tostirani pripravci olakšavaju apsorpciju željeza, ali smanjuju apsorpciju folne kiseline. Stoga je dobro znati koji nutrijent je u deficitu kako biste odabrali najbolji način pripreme hrane. Jedna od najvećih prednosti orašastih plodova je ta što vam je potrebna samo šačica da biste dobili odgovarajući unos ovih mikronutrijenata.
Zeleno lisnato povrće
Ovo je izvrstan izvor folne kiseline. Najbolje je jesti povrće sirovo, kuhano na pari ili čak pirjano s malo ulja. Kako bi se povećala apsorpcija željeza iz hrane, jedna od glavnih strategija je osigurati da u istom obroku postoji neki izvor vitamina C. Na primjer, paprike, naranče, kivi ili mandarine. Čak i nekoliko kapi limunovog soka može biti dovoljno. Naprotiv, važno je izbjegavati dodavanje mliječnih proizvoda jer kalcij ometa probavu željeza u crijevima. Što se tiče vitamina B12, trebate imati na umu da se nalazi samo u hrani životinjskog podrijetla.
Vezane vijesti
-
Određene namirnice i prehrambene navike mogu oštetiti vaše zube. Najgore namirnice za zube su one koje su kisele i one koje se lijepe za zube. Namirnice lako mogu oštetiti zubnu caklinu, što može povećati rizik od infekcije, pa je izuzetno važno paziti što i kako jedete.
-
Hrana ima veliku ulogu u dugom i zdravom životu, a mnogi od nas hrane se namirnicama koje štete cjelokupnom zdravlju.
-
Kad odrasteš, imaš slobodu jesti što želiš i kad poželiš. Ali važno je biti svjestan kako određena hrana utječe na naš organizam. Tijelo se s godinama mijenja i mršavljenje te očuvanje zdravlja postaje sve izazovnije.
-
Vjerojatno ste čuli da ne treba skakati u more odmah nakon jela. Iako je vjerojatno u redu zaplivati odmah nakon obroka, možda bi bilo pametno pričekati barem 30 minuta da izbjegnete pojavu grčeva u mišićima.
Izdvojeno
-
Elon Musk je postao prva osoba koja je dosegla bogatstvo procijenjeno na više od 400 milijardi dolara, prema Forbesu i Bloombergu.
-
Američka pjevačica i kantautorica Taylor Swift rekla je kako je činjenica da će u povijest ući kao najnagrađivanija dobitnica Billboardovih glazbenih nagrada za nju "najljepši rani rođendanski dar".
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Evo još jedne Božićne humanitarne akcije kojoj je cilj prikupljanje sredstava i ostalih donacija Udruzi za pomoć ženi I djetetu ‘’Duga’’, koja u gradu Zadru djeluje od 1999. godine.
Reci što misliš!