#život
Pet savjeta uz koje ćete spavati kao mala beba
Ako se borite s anksioznošću, bolesti ili vam je jednostavno potrebno osjećati se bolje, dobar san izuzetno je važan. Nedovoljno sna može ugroziti vaš imunološki sustav, uzrokovati visoki krvni tlak i pospješiti debljanje, piše CNN. Dobra vijest je što možete sami unijeti neke promjene i popraviti svoje navike spavanja.
Donosimo nekoliko savjeta za postizanje tog cilja:
Optimizirajte uvjete u svojoj spavaćoj sobi
Spavaća soba treba biti hladna, a idealno je između 15 i 19 stupnjeva Celzijusa. Važan je i udoban madrac. Većina kvalitetnih madraca ima životni vijek oko 9 do 10 godina. Ako je vaš madrac stariji od toga, vrijeme je da ga zamijenite. Također uklonite sve ekrane iz spavaće sobe. Svjetlost iz vaših laptopa, mobitela ili televizora razbuđuju vaš mozak i remete ciklus sna.
Uspostavite raspored spavanja
Ako je moguće, bilo bi dobro da svaki dan idete spavati i budite se u isto vrijeme. Ovo pravilo vrijedi i za neradne dane. Prema jednoj studiji, izmjena rasporeda spavanja za 90 minuta ranije ili kasnije može udvostručiti mogućnost obolijevanja od kardiovaskularnih bolesti.
Svakodnevno vježbajte
Čak i samo 10 minuta aerobika svaki dan može značajno poboljšati kvalitetu vašeg sna. Samo izbjegavajte treninge kasno uvečer.
Izbjegavajte određenu hranu i pića prije spavanja
Izbjegavajte stimulanse poput kave i nikotina iza ručka. Također, izbjegavajte alkohol. Njegova navodna pomoć da zaspite samo je mit. Alkohol reducira kvalitetu vašeg sna i sprječava da utonete u dubok san. Nemojte jesti prezačinjenu hranu unutar dva sata prije odlaska na spavanje jer može uzrokovati probavne smetnje. Ako ste gladni, 45 minuta prije spavanja pojedite lagani obrok, primjerice bananu i šaku orašida.
Tijekom dana kratko odspavajte
Popodnevni odmor je zdrav, ali trebao bi trajati manje od 45 minuta. Već 10 do 15 minuta sna smanjuje umor i potiče kreativnost, ali nastojte da odspavate do najkasnije 3 sata popodne.
Vezane vijesti
-
Jeste li ikad ležali u krevetu i tonuli u san, a onda se trznuli zbog osjećaja propadanja? Niste jedini. Ovaj fenomen je učestao i zove se hipnički trzaj.
-
Kad odrasteš, imaš slobodu jesti što želiš i kad poželiš. Ali važno je biti svjestan kako određena hrana utječe na naš organizam. Tijelo se s godinama mijenja i mršavljenje te očuvanje zdravlja postaje sve izazovnije.
-
Blagdansko je vrijeme i razne aktivnosti se zahuktavaju, a druženje se pojačava. Važno je biti obziran prema sebi i ne preopteretiti svoj organizam stresom, hranom i pićem - a i dalje uživati u božićnim blagdanima i uzeti prijeko potreban odmor, piše Men's Health.
-
Prazan želudac nekima je znak za uzbunu i osjećaju da ne mogu funkcionirati, dok drugi u takvom stanju imaju motivacije za biti produktivni. Ipak, postoje neke stvari koje su poželjne, kao i one koje su nepoželjne za raditi kad ste vrlo gladni, piše The Healthy.
Izdvojeno
-
Neurokirurg Vili Beroš dugogodišnji je član HDZ-a, dva puta je imenovan za ministra zdravstva, na početku pandemije koronavirusa bio je vrlo popularan, proglašen je superjunakom, no poslije se našao na meti otpora epidemiološkim mjerama da bi danas bio uhićen zbog korupcije.
-
Advent u Zadru tradicionalno započinje na Dan grada Zadra i blagdan sv. Krševana, 24. studenoga.
-
Klub SDP-a u Saboru uputio je u proceduru inicijativu za priključivanje Hrvatske u program obilježavanja Europskog dana jednakih plaća 15. studenog, a s istim su se zahtjevom obratili i predsjedniku Vlade RH.
-
Isti lanac trgovina, isti proizvod: u Hrvatskoj 6 do 69% skuplje nego u Njemačkoj. S time da nemojte zaboraviti da su njima plaće najmanje dvostruko veće.
Reci što misliš!