#odgoj
Treba li djecu nagrađivati novcem, ili je to kontraproduktivno?
Dok mnogi roditelji smatraju da nagrađivanje djece novcem nije dobro, brojni stručnjaci govore da postoje slučajevi u kojima to funkcionira.
Roditelji uvijek nastoje motivirati djecu da obavljaju kućanske poslove, izvršavaju svoje dnevne zadatke ili naprosto poštuju određena pravila ponašanja. Međutim, metode kojima se koriste nerijetko izazivaju podijeljena mišljenja, a na odabir tih metoda utječu svjetonazori roditelja kao i reakcije okoline i informacije koje su roditeljima dostupne putem različitih medija.
Jedno od pitanja koje roditelje muči je u kojim slučajevima i treba li uopće stimulirati i usmjeravati dječje ponašanje novcem. Neki misle da takav pristup rezultira razmaženom djecom, dok velik broj stručnjaka drži da se ovakva metoda treba primjenjivati u određenim slučajevima.
Slučajevi u kojima je poželjno stimulirati ponašanje djece novcem
Stranica Coupon Follow provela je anketu među roditeljima i došla do zaključka da čak 80 posto roditelja koristi novac kao stimulaciju za obavljanje kućanskih poslova, preko 70 posto roditelja nudi djeci novac kao nagradu za dobro ponašanje, a gotovo pola njih uskraćuje džeparac djeci ako ne zadovolje određena očekivanja.
Mnogobrojna istraživanja na ovu temu potvrdila su da ovakve metode djeluju poticajno na djecu tako da usvajaju i ponavljaju pozitivne obrasce ponašanja i grade svoje samopouzdanje, kao i povezanost sa svojim roditeljima. Ključno je, naime, da su sve nagrade jasno iskomunicirane i povezane s očekivanim ponašanjem, da je ta povezanost djeci logična i da slijedi netom nakon i u nedvosmislenoj vezi s obavljanjem određenog zadatka.
Slučajevi u kojima nije poželjno stimulirati ponašanje djece novcem
Problemi nastaju kad roditelji sami nisu sigurni kako provesti nagrađivanje djeteta novcem i kad pravila nisu unaprijed i jasno razrađena. Ako dijete ne razumije što se od njega očekuje, jasno je da će rezultati izostati. Također, ako se djeci za svaku sitnicu i prečesto nudi novac u svrhu nagrade, metoda postaje znatno manje efikasna.
U konačnici, metoda ne funkcionira osobito u slučajevima kad se novčana nagrada koristi kao podmićivanje djece. Portal Empowering Parents navodi ovo kao najčešću pogrešku koju roditelji rade. Ovakvi poticaji djeluju kontraproduktivno i potiču djecu na negativno ponašanje.
Vezane vijesti
-
Vrijeme koje djeca provode ispred ekrana postalo je jedna od najinteresantnijih tema u modernom roditeljstvu. Neki roditelji smatraju da je to nezaobilazan dio modernog života i da bi djeci trebalo dopustiti da istražuju i uživaju u elektroničkim uređajima prilično slobodno.
-
Većina roditelja današnjice živi vrlo užurbano. Stalno smo zauzeti, pod maksimalnim stresom i razmišljamo o brigama tog dana. Često zaboravljamo da najvažnija stvar koju možemo učiniti za svoju djecu kao roditelji je jednostavno zagrliti ih, piše portal BabyChick.
-
Izgovaranje laži povezano je s razlikovanjem dobrog od lošeg, stoga je bitno da djeca odmah znaju posljedice svojih postupaka.
-
Vrlo često, dok pokušavamo smiriti djecu, ona još više prosvjeduju. Iako nam je smirenost vrlo teško zadržati i iznutra si čestitamo na pribranosti, naša djeca nisu istog mišljenja. Ona kao da čuju nešto sasvim drugo, neizgovorene riječi: "Ne možeš dobiti što želiš, mamu i tatu nije briga."
Izdvojeno
-
Večeras, 16. studenoga, priliku da uživati u jedinstvenom programu ovog fenomenalnog zbora imat će zadarska publika, u HNK u Zadru, a sutra zagrebačka publika u Lisinskom.
-
Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda na ročištu zakazanom za 10 sati odlučuje o određivanju istražnog zatvora bivšem ministru zdravstva Viliju Berošu koji je nakon uhićenja i ispitivanja u Uskoku prenoćio u policijskom pritvoru. Vili Beroš prvi je put dao izjavu nakon uhićenja.
-
Predstavu izvodi sjajni Ivan Raffaelli čija izvedba oživljava lik oca suočenog s dubokim i izazovnim pitanjima roditeljstva
-
Uoči obljetnice teškog ratnog razaranja Vukovara aktualizira se i tema transgeneracijske traume, procesa u kojem se vlastita nerazriješena, ratna trauma direktno ili indirektno prenosi na potomke izazivajući im anksioznost, depresiju i noćne more, iako je nisu izvorno doživjeli.
Reci što misliš!