Lifestyle

#odgoj

Deset savjeta koji će vam pomoći da odgojite samostalno i samouvjereno dijete

Deset savjeta koji će vam pomoći da odgojite samostalno i samouvjereno dijete
pixabay

Odgoj djeteta je vrlo individualan i kompleksan. Svaki roditelj kreira ili slijedi metode za koje smatra da su najbolje, ali ponekad je teško razaznati treba li djetetu pomoći ili ga pustiti i dati mu slobodu. Odrasli trebaju djeci biti primjer i pokušati ih pritom ne ugušiti svojim kritikama, zahtjevima i strahovima.

U nastavku donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da djecu učinite neovisnijom i samouvjerenijom.

Ne radite stvari umjesto njih

U nekim situacijama, primjerice kad ste u žurbi, možda vam je jednostavnije da neke stvari učinite sami umjesto da čekate da ih napravi vaše dijete. No takvo ponašanje može dugoročno imati negativne posljedice na razvoj samostalnosti djeteta. Djeca uče radeći i čineći greške, pa je važno dati im priliku da sami obave neki dio posla i ne lišiti ih tih trenutaka učenja. Osim toga, potičete ih na otkrivanje samopouzdanja i samouvjerenosti.

Slavite njihova svakodnevna postignuća

Roditelji su ponekad toliko zauzeti svakodnevnim aktivnostima da izgube iz vida postignuća svoje djece. Važno je imati na umu da najmlađi članovi naših obitelji trebaju našu pažnju i priznanje svaki put kad ostvare neki cilj. Ne govorimo o velikim uspjesima, kao što su osvajanje nogometnog turnira ili matematičkog natjecanja, već o manjim postignućima poput dovršavanja domaće zadaće ili pravilnog pranja zuba. Ako smo tu za dijete da proslavimo ovaj napredak, pomažemo mu da poboljša samopoštovanje.

Dopustite im da pomognu u kućanskim poslovima

Djeca mogu puno naučiti iz vašeg iskustva s kućanskim poslovima. Uključite ih u svakodnevne poslove u domu da shvate što trebaju učiniti kako bi jednoga dana mogli samostalno brinuti o sebi, svojoj kući i obitelji. Također, dat ćete im priliku da se osjete odgovornima i sposobnima. Naravno, nisu svi poslovi prikladni za sve uzraste, pa evo nekoliko ideja prema dobi vašeg djeteta.

Dijete u dobi od dvije do tri godine može samo pokupiti svoje igračke i knjige s poda i odložiti ih na mjesto. Odjeću može ostaviti na kukicama za odjeću. Na stol može postaviti podmetače za večeru. Dijete staro između četiri i pet godina može postaviti stol za obrok, pomoći u pripremi jela (pod nadzorom odrasle osobe) ili pomoći u kupnji i odlaganju namirnica. Djeca stara od šest do 11 godina mogu zalijevati sobne biljke, iznijeti smeće i usisavati podove.

Dopustite im da donesu male odluke

Donošenje odluka jedna je od najvažnijih vještina koju djeca moraju steći da bi izrasla u zdrave odrasle osobe. Na primjer, ako odete u trgovinu s trogodišnjim djetetom, dajte mu izbor da se odluči za jedan slatkiš koji želi da mu kupite. Još jedna dobra ideja za poticanje djeteta na donošenje odluka je da im dopustite da sami odaberu odjeću koju žele nositi. To će im pomoći u izgradnji samopoštovanja, ali ih i potaknuti da izraze svoje mišljenje.

Nabavite kućnog ljubimca

Ako imate vremena i mogućnosti, dobro je nabaviti kućnog ljubimca. Naravno, prije toga dijete mora razumjeti da je to odgovornost. Hranjenje kućnog ljubimca dobar je način da djeca vježbaju ulogu njegovatelja. Osim toga, igranje sa životinjom može poboljšati socijalne vještine djeteta i ojačati njihovo samopoštovanje.

Barem jednom mjesečno postavite pred djecu izazov

Suočavanje s izazovima je važno jer potiče djecu da se osjećaju samouvjereno. Dobra je opcija predložiti nove izazove koje djeca mogu ostvariti prema svojoj dobi, sposobnostima i razvoju. Na primjer, trogodišnje dijete možete zamoliti da se samo odjene, nacrta nešto ili otpjeva neku pjesmu.

Budite strpljivi i ne kritizirajte njihove pokušaje

Kad nešto činimo prvi put, vjerojatno je da ćemo pogriješiti i morati odraditi posao nekoliko puta dok ne dobijemo ono što želimo. Ako se to događa odraslima, zamislite koliko se puta dogodi djeci. Stoga je bitno imati strpljenja i hvaliti pokušaje, a ne ih kritizirati. Stalna kritika i ispravljanje samo će učiniti da djeca steknu lošu sliku o sebi i osjećaju se nesposobnima. Primijenjene na vrijeme i odmjereno, pohvale mogu biti odličan alat za povećanje samopoštovanja djeteta i odgoj samouvjerenih i zrelih ljudi.

Naučite djecu kako nešto napraviti 

Nerealno je očekivati da će dijete znati samo složiti krevet. Roditelji su prvi učitelji i djeci trebaju pokazati kako nešto učiniti. U suprotnom mogu se razočarati i neće nešto učiniti jer jednostavno ne znaju kako. Prvo djeci recite što od njih očekujete. Nakon toga im pokažite kako se to radi, korak po korak. Vodite li djecu svojim primjerom, ona će se osjećati sigurnije i samopouzdanije.

Slušajte ih i istražite zajedno njihove strahove

Strahovi u djetinjstvu su potpuno normalni. Odrasli moraju biti svjesni dječjih strahova i saslušati ih. Ključno je izgraditi odnos pun povjerenja, odnosno naučiti djecu da nam mogu reći svoje najdublje osjećaje. Na odraslima je da djeci daju do znanja da je strah prirodan dio svakog izazova. Dobar način da djeci pomognete nositi se sa strahovima je da im na vlastitom primjeru ispričate kako ste u dječjoj dobi prevladali određenu situaciju.

Potaknite njihovu autonomiju pokazujući vjeru u njihove sposobnosti

Ako vjerujete da djeca nešto mogu, vjerovat će i oni. Navikli smo voditi djecu, poučavati ih i usmjeravati. Sada je još preostalo vjerovati u njihove želje i pokazati im da vjerujemo u njihove sposobnosti. Ovo je najbolji način za podizanje samopouzdanih ljudi s ojačanim samopoštovanjem.


Reci što misliš!