Lifestyle

zdravlje

Život bez crnog napitka: Što se događa u organizmu ako prestanemo piti kavu

Život bez crnog napitka: Što se događa u organizmu ako prestanemo piti kavu
Bojan Bogdanić

Mnogim ljudima ispijanje šalice kave jednako je važan dio jutarnje rutine kao i pranje zubi.

Ispijanje kave više je od pukog naleta energije koju dobivate svakim gutljajem. U mnogim slučajevima kava može imati izražene učinke na vaše zdravlje, a odustajanje od nje može značiti velike promjene, kako fizički, tako i emocionalno.

Kako izgleda život bez kave?

Manje anksioznosti

Borite li se s anksioznosti, izbacivanje kofeina može biti dobro za vaše mentalno zdravlje. “Kofein u kavi može biti stimulativan, za neke čak i prekomjerno, ako osoba sporo metabolizira kofein”, rekla je dijetetičarka Alicia Galvin. Odustajanjem od kave s vremenom možete smanjiti osjećaj tjeskobe, objašnjava Galvin, piše Eat This.

Vaš se refluks kiseline može poboljšati

“Kava je poznata po tome što opušta donji sfinkter jednjaka, što je pojas mišića između gornjeg dijela želuca i donjeg dijela jednjaka. Kad se to dogodi, kiselina se može povratiti u jednjak i uzrokovati žgaravicu i pečenje pa prestanak konzumiranja kave može pomoći u ublažavanju simptoma”, kaže Galvin.

Manje simptoma alergije

Sezonske alergije mogu stvarati velike probleme, a opterećivanje antihistaminicima zbog kojih se osjećate pospano nije uvijek puno bolji osjećaj od onih kihanja i šmrcanja. Srećom, postoji još jedan mogući način za smanjenje simptoma alergije – ispijanje manje kave.

Bolji san

Kava vam može dati nalet energije pa to opravdano može učiniti i malo težim “predaju” na kraju dana. Srećom, ako se borite da zaspite, odricanje od kave može vam pomoći. Kava može negativno utjecati na san jer kofein blokira adenozin (kemikalija koja potiče spavanje u mozgu), a može poremetiti vaš cirkadijski ritam zbog nedostatka nakupljanja adenozina tijekom dana. Kofein u kavi može imati ometajuće djelovanje na vaš san do šest sati nakon zadnjeg gutljaja.

Niži krvni tlak

Kofein može uzrokovati skok krvnog tlaka, akava može blokirati hormon koji pomaže u održavanju arterija proširenima pa ograničavanje unosa kofeina može pomoći u snižavanju krvnog tlaka.

Nećete više toliko trčati na WC

Kofein može uzrokovati pojačano mokrenje zbog svojih diuretičkih učinaka ili čak uzrokovati potencijalne nuspojave na gastrointestinalni trakt, ali ograničavanje unos kofeina može smanjiti broj odlazaka na toalet, kao i ublažiti želučane probleme, piše Eat This.


Reci što misliš!