#psihologija
Ljudima s ekstremnijim pogledima na društvo slabije idu kompleksni mentalni zadaci
Osobe s ekstremističkim stavovima ne mogu se samo prepoznati po političkim, vjerskim i društvenim uvjerenjima.
Osobe s ekstremističkim stavovima ne mogu se samo prepoznati po političkim, vjerskim i društvenim uvjerenjima, novo istraživanje je pokazalo da se mogu i znanstveno istražiti, prenosi Science alert. Znanstvenici tvrde da se takvi stavovi mogu prepoznati po kognitivnim karakteristikama i tipiziranju obrazaca ponašanja ekremističkih umova.
''Čini se da postoje skrivene sličnosti u umovima onih koji su spremni na ekstremne poteze kako bi opravdali svoju ideološku doktrinu'', objasnila je psihologinja Leor Zmigrod sa sveučilišta Cambridge.
Štoviše, moguće je da takvi psihološki obrasci i potaknu pojedince od početka da zauzmu takve radikalne stavove.
"Teškoće s kompleksnim mentalnim zadacima mogu podsvjesno odvesti ljude prema ekstremnim dotkrinama koja nude jasnija, definirana objašnjenja svijeta", kaže Zmigrod.
Zmigrod i koautori studije u istraživanju su proveli eksperiment s 334 sudionika koji su ispunjavali upitnik o osobnim uvjerenjima, uključujući političke, vjerske i društvene stavove. Prije toga je ista skupina sudjelovala u istraživanju koje je testiralo njihove kognitivne sposobnosti poput obrade informacija i učenja Nakon provjere rezultata došli su do iznenađujućeg otkrića:
Mozak daje suptilne znakove
''Pojedinci s ekstremističkim stavovima jako su loše prolazili na rješavanju kompleksnih mentalnih zadataka. Dosta su se mučili s psihološkim testovima'', kazala je Zmigrod.
Primjerice, oni koji su zagovarali nasilje nad određenim skupinama društva, imali su slabije pamćenje, sporiju perceptivnu strategiju i impulzivne tendencije.
''Naše istraživanje pokazalo je da naš mozak pruža znakove, nagovještaje, odnosno, suptilne metafore ideologija koje promičemo i vjerovanja kojih se čvrsto držimo'', rekla je Zmigrod.
Naravno, rezultati su otvoreni za interpretaciju i prisutna su ograničenja prilikom malih psiholoških studija poput ove, posebice uzevši u obzir opseg uzorka. No, takva metodologija mogla bi postaviti temelje za daljnje istraživanje i psihološko testiranje.
Vezane vijesti
-
Tvrtka Petsies provela je zanimljivo istraživanje na oko 1000 ljudi. Željeli su saznati koji ljubimac čini ljude najprivlačnijima. Dobrovoljcima su pokazane fotografije potencijalnih partnera koji imaju kućne ljubimce različitih pasmina i veličina. Bilo je tu mačaka, mačića, velikih, srednjih i malih pasa, kao i štenaca.
-
Iako bi trebalo biti najdivnije doba godine, predblagdansko vrijeme za mnoge ljude je stresno. Nekima taj stres može pojačati neizbježna božićna glazba.
-
Mnogi ljudi otuđe se od svojih roditelja tijekom života, no uglavnom od očeva, pokazuje nedavno provedena sociološka studija u Njemačkoj.
-
Pandemija je drastično promijenila definiciju radnog prostora za milijune zaposlenih majki i očeva. Za mnoge roditelje rad od kuće olakšava obavljanje kućanskih poslova i brigu o djeci, osobito u slučaju kad oba roditelja rade puno radno vrijeme.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!