Ne dopustite da vas stres pojede
Burnout, pandemija o kojoj se ne priča
Osjećate da ste 'izgorjeli' na poslu? Sad možete reći i da ste službeno bolesni, a ovo su najčešći simptomi
Svi znamo onaj osjećaj kad jednostavno ne možemo više ništa, kad sjedimo nemoćno i sve vam se ruši na glavu... e, to je burnout.
Svjetska zdravstvena organizacija prvi je put uvrstila sindrom izgaranja na radnome mjestu (burnout syndrome) u svoj priručnik Međunarodne klasifikacije bolesti (ICD-11), koji će zdravstveni radnici odsad moći dijagnosticirati kao medicinski poremećaj povezan s poslom što ga pojedinac obavlja.
Pojam i pojašnjenje navode se u odjeljku koji se odnosi na probleme povezane sa zapošljavanjem ili nezaposlenošću.
Ovaj će poremećaj odsad biti evidentiran u rangu s prehladama i ostalim zdravstvenim problemima zbog kojih obično posjećujemo liječnika. On će utvrditi simptome i propisati odgovarajuću terapiju, odlučili su stručnjaci WHO-a na prošlotjednom sastanku u Ženevi.
Svjetska zdravstvena organizacija 'burnout syndrome' opisuje kao stanje prouzročeno kroničnim stresom na poslu.
Odluka je postala službenom prošli tjedan nakon što je godinu razmatrana kao opcija, prenosi Science Alert.
"Prvi je put sindrom izgaranja na radnome mjestu prepoznat i evidentiran u našem priručniku na ovaj način", priopćio je WHO.
Neki od glavnih znakova 'burnouta' su nedostatak sna, manjak energije i iscrpljenost, problemi s probavom, visok krvni tlak, dekoncentriranost, povećana mentalna distanciranost od posla, smanjena profesionalna učinkovitost...
Među simptomima su prisilno razmišljanje o poslu i izvan radnog vremena, smanjena potreba za društvenim kontaktima te nedostatak vremena za poslovne, ali i obveze privatne prirode. Znak za alarm je i ako se osoba ne uspijeva opustiti ni na godišinjem odmoru.
Britanski stručnjaci koji se bave stresom i njegovim posljedicama ističu da bi simptom izgaranja na radnome mjestu trebalo nastojati uočiti na vrijeme kako bi se posljedice pravovremeno spriječile.
Vezane vijesti
-
Ako ste zainteresirani za što bolji tretman od strane posade tijekom leta avionom, doba dana u kojem letite moglo bi biti od važnosti, piše The New York Post.
-
Blagdansko je vrijeme i razne aktivnosti se zahuktavaju, a druženje se pojačava. Važno je biti obziran prema sebi i ne preopteretiti svoj organizam stresom, hranom i pićem - a i dalje uživati u božićnim blagdanima i uzeti prijeko potreban odmor, piše Men's Health.
-
Prazan želudac nekima je znak za uzbunu i osjećaju da ne mogu funkcionirati, dok drugi u takvom stanju imaju motivacije za biti produktivni. Ipak, postoje neke stvari koje su poželjne, kao i one koje su nepoželjne za raditi kad ste vrlo gladni, piše The Healthy.
-
Klinička psihologinja Gabby Goodier iz Pertha u Zapadnoj Australiji kune se u jednostavnu tehniku disanja koja će vam u samo nekoliko minuta ublažiti tjeskobu i umiriti um.
Izdvojeno
-
Suho, uz promjenjivu naoblaku, ujutro i mjestimičnu sumaglicu, u unutrašnjosti i maglu, te najnižu temperaturu zraka od 5 do 8 °C, dok će uz more biti uglavnom 11, 12 °C. Poslijepodne također iznadprosječno toplo - između 14 i 18 °C.
-
Otkriće antibiotika jedan je od najvećih medicinskih otkrića 20. stoljeća. Prije antibiotika, porođaj, infekcija mokraćnog sustava ili obična posjekotina mogli su dovesti do smrti od infekcije.
-
U tijeku je javna rasprava o Prijedlogu Izmjena i dopuna Urbanističkog plana uređenja naselja Potočnica na otoku Pagu (grad Novalja).
-
Policija je i proteklog vikenda na zadarskim prometnicama provodila pojačani nadzor prometa, a u akciju je bio uključen maksimalno raspoloživi broj policijskih službenika, kao i svi raspoloživi uređaji i oprema koja se koristi u nadzoru i kontroli prometa: uređaji za utvrđivanje stupnja alkoholiziranosti, uređaji za nadzor brzine, testeri za droge i dr.
Reci što misliš!