zašto se budimo?
Devet najčešćih razloga buđenja noću
Noć bez sna većini je samo povremeni problem, no ima i onih kojima je prava noćna mora, jer se ne sjećaju kad su pošteno prespavali cijelu noć.
Dobro je poznato da zbog stresa, anksioznosti ili nekih drugih razloga, sve više ljudi ima problema s isprekidanim snom i nesanicom.
Loš san jedan je od dobrih razloga za posjet liječniku, no ponekad se može objasniti i ne tako strašnim uzrocima, a ovo je devet najčešćih:
Apneja - ovo je stanje koje blokira protok zraka i čini da se gušite u snu. Razina kisika u krvi opada jer niste u stanju pravilno disati, a instinkt za preživljavanjem će vas probuditi. Konzultirajte se s liječnikom ako mislite da imate apneju.
Iziritirana koža - ako vas koža svrbi i iziritirana je, poremetit će vam san. Ako imate ekcem, svrab će se pojačavati kako se noć bliži, a moguće je da će izazvati i odgovor imunološkog sustava koji će vam smanjiti kvalitetu sna.
Kasnonoćno piće - alkohol će vas uspavati, ali će vam isto tako poremetiti san. Kako tijelo prerađuje alkohol, ono neće biti sposobno postići REM fazu sna u kojoj se odmarate i ozdravljujete.
Nemirne noge - sindrom nemirnih nogu je vrlo uobičajen problem. Prema nekim istraživanjima, svaki deseti Amerikanac pati od njega. Ako ste i vi jedan od onih kojima se noge trzaju i onemogućuju vam dobar noćni san, posjetite liječnika i potražite pomoć.
Pretjerano mokrenje - u medicinskim krugovima poznato kao "Nocturnia", noćno mokrenje može predstavljati prepreku kvalitetnom snu, osobito ako morate nekoliko puta tijekom noći ustajati. Izbjegavajte unos tekućine u večernjim satima, osobito diuretike poput čaja i kave.
Stres - nebrojene su posljedice koje stres ostavlja na tijelo, a isprekidan i loš san je jedna u nizu. Ako ste pod stresom, pokušajte meditacijom isprazniti um.
Temperatura - soba u kojoj spavate možda je pretopla, možda prehladna, u svakom slučaju trebat će vam puno vremena da zaspite. Tijelo se treba ohladiti da biste zaspali, ali to ne znači da morate spavati u zamrzivaču.
Tvrd madrac - često čujemo kako je tvrd madrac dobar za san, ali ako je pretvrd uništit će vam san. Stvorit će pritisak na kukove, ramena i kralježnicu.
Žgaravica - želučana kiselina vraća se u jednjak, i to često baš dok ležite. Ovo bi moglo biti razlog isprekidanog sna. Ne liježite neposredno nakon jela i izbjegavajte alkohol i kofein nekoliko sati prije spavanja.
Vezane vijesti
-
Nesanica bi mogla biti rani znak upozorenja na vrlo opasno i smrtonosno stanje, pokazalo je istraživanje znanstvenika s Instituta Karolinska u Stockholmu.
-
Novo istraživanje pokazuje da više od jedne trećine djece spava manje nego što im je potrebno, s obzirom na njihovu dob. Spavanje je nevjerojatno važno za svakoga, a nedostatak sna može imati velik utjecaj na fizičko i mentalno zdravlje osobe.
-
Problemi sa spavanjem sve su učestaliji. Stres je mnogima poremetio rutinu spavanja, kazaljke na satu su se pomaknule, a vani je sve toplije.
-
Imamo loše vijesti: taj osmosatni san kojem težite – nikad se neće dogoditi. Novopečeni otac? Stresan posao? Ali možete izvući maksimum energije koju već imate i to jutarnjom vježbom
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!