Zdravlje
Imunitet – dobar, bolji, najbolji! Donosimo primjer jelovnika!
Ono što također može pomoći pri jačanju imuniteta jesu začini poput đumbira i crvene paprike
Oduvijek je najbolja obrana, od raznih sezonskih gripa i viroza, bila prevencija. Nutricionisti i zdravstveni stručnjaci diljem svijeta smatraju da je jačanje imuniteta proces koji započinje u zdravom probavnom traktu. Što znači da je iznimno važno što unosite u organizam, jer je loša prehrana glavni (nažalost ne i jedini) uzrok slabljenja imuniteta kod zdravih osoba. Ostali uzroci su prvenstveno stres, loš san i slaba tjelesna aktivnost.
U procesu jačanja imuniteta, vrlo je važno da jedete redovito. Drugim riječima, dan obavezno treba započeti zajutrkom. U taj obrok savršeno se uklapa jogurt - namirnica bogata probioticima (živim mikrobnim kulturama) koji drže probavni sustav čistim od mikroba koji izazivaju bolesti. Neka istraživanja su pokazala da dnevna konzumacija probiotika smanjuje trajanje prehlade za dva dana.
Namirnica zlata vrijedna u jesenskim i zimskim danima je med. Ovaj prirodni antibiotik s antiseptičkim svojstvima sadrži brojne vitamine i minerale odlične u borbi s infekcijama kao i u jačanju imuniteta. C, D, E vitamini, B-kompleks, propolis - samo su neki od njih. Med inače bolje djeluje na upalu grla i kašalj od sirupa. Domaći med dobar je i za sezonske alergije, astmu i ostale dišne probleme.
Jačanju imuniteta pomoći će i čajevi. Odaberite vrstu koju volite, ali svakako si tu i tamo priuštite i zeleni čaj. On obiluje antioksidansima i vitaminima, što pomaže pri jačanju imuniteta. U čaj je dobro dodati limun ili med, ali to činite tek kada se malo ohladi. Naime, limun i med gube svoja svojstva, ako ih stavite u vrući čaj. U jačanju imuniteta pomoći će i prirodni cijeđeni sokovi.
Istraživanja su pokazala da imunološki sustav može biti oslabljen već pri 25-postotnom smanjenju unosa proteina. Kako do toga ne bi došlo, vaša prehrana mora biti obogaćena hranom s visokokvalitetnim proteinima, poput onih koje nalazimo u jajima, ribi, školjkama i divljači. Riba također osigurava i organizmu neophodne, esencijalne masne kiseline omega-3. Nedostatak ovih kiselina u tijelu veže se uz kronične upalne te različite autoimune bolesti. Ostali dobri izvori omega-3 kiselina su orasi, zeleno lisnato povrće i laneno sjeme.
Tijelo će od bolesti obraniti i krepka juha od piletine s povrćem koja obiluje antioksidansima. Pileća juha poznata je kao domaći lijek. Naime, topla juha s arsenalom povrća tjera bakterije i viruse i jača imunitet. U juhu možete dodati češnjak, luk, mrkvu, papriku, krumpir. To je vitaminska bomba koja će zasigurno potaknuti vaš imunološki sustav.
Mnogi izbjegavaju češnjak zbog negativnih mirisnih konotacija. Ipak nemojte zaboraviti da je on odličan u borbi protiv infekcija i bakterija. On je, naime, "prirodni" antibiotik koji može zaustaviti rast patogenih mikroorganizama i gljivica.
Primjer imuno - boost jelovnika :
Zajutrak:
* 1 jogurt sa cca 30 g žitarica
* 2 - 3 kriške integralnog kruha sa šunkom
* svježe cijeđeni narančin sok
Doručak:
* jabuka
* keksi sa sušenim i orašastim voćem (nekoliko komada)
Ručak:
* krepka pileća juha s povrćem
* nemasno meso na žaru (oko 100-120 g)
* šalica kuhane blitve, špinata, brokule, kelja (što više volite)
* zelena salata sa ribanom mrkvom i češnjakom
Večera:
* svježi sir (oko 45-50 g) sa prepečencem
* zeleni čaj s medom
Uz sve gore navedeno važno je u toku dana uzimati mnogo tekućine.
Ono što također može pomoći pri jačanju imuniteta jesu začini poput đumbira i crvene paprike.
Korijen đumbira sadrži brojna nepostojana ulja koja griju tijelo i pomažu mu da se znoji, te tako rješava problem temperature i eliminira toksine. Istovremeno pomaže u pročišćavanju dišnih putova i pluća. Također se koristi za probavne smetnje i pročišćavanje crijeva. Dok je crvena paprika generalno dobra za probavu, sadrži vitamine A, C, B kompleks, kalcij, fosfor, željezo, te djeluje protuupalno.
Ima još nešto što je ugodno za vas, ali i pomaže imunitetu. To su eterična ulja lavande, bora i limuna - imaju mogućnost jačanja imuniteta te su idealna za primjenu u uljnim pripravcima za tijelo te u kupkama. Osvježit će vas i ojačati organizam.
Vezane vijesti
-
Bili gurman ili ne, hrana je najčešće najbolja utjeha, dodatak druženjima i slavljima i način za opuštanje i postizanje ugode. S hranom prizivamo uspomene iz prošlosti, povezujemo se s ljudima i naprosto uživamo u okusima.
-
Slučajevi prehlade su u porastu, kao što je i uobičajeno za ovo doba godine. Curenje iz nosa, glavobolja, bolovi u tijelu i grlobolja mogu obavljanje svakodnevnih zadataka učiniti poprilično neugodnim, a sve što želimo je sklupčati se u krevetu i pijuckati topli napitak. Povrh toga, hladan vjetar dodatno pogoršava simptome, izbacujući nas iz forme na nekoliko dana.
-
Iako se mnoge žene u tridesetima još uvijek osjećaju kao djevojčice, ipak trebaju znati da je došlo vrijeme za sazrijevanje i životne mudrosti.
-
Vjerojatno ste mnogo puta čuli za stvari koje jačaju ili slabe imunitet, ili rečenice poput onih da je u vrijeme viroza važno ojačati imunitet te da je nekome pao imunitet.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!