Lifestyle

dijeta?

I mirisi mogu pomoći kod viška kilograma

I mirisi mogu pomoći kod viška kilograma
Pexels

Neurolog i psihijatar klinike Cleveland iz Ohija dr. Alan T. Hirch primijetio je da osobe koje privremeno izgube osjete mirisa, što se uglavnom događa zbog lijekova, više jedu i više se debljaju.

Kad im se osjetilo njuha vrati, gube na težini, a to sasvim slučajno otkriće postalo je temelj mirisne dijete.

Plan mršavljenja temelji se na psihološko-fiziološkom odnosu 'pomirisano je isto kao i pojedeno'.

Kako miris tijekom inhalacije ulazi u nosnice, on se pojačava tisuću puta i uzrokuje da mozak pošalje signal 'prestani jesti' ili signal sitosti kao neurološku poruku ostatku tijela i izazove osjećaj popunjenosti.

Sve namirnice u ovoj dijeti lako su dostupne, ali je naglasak, naravno, na onima koje imaju prirodno slatke mirise. Da biste utažili glad, birajte aromatičnu hranu (juhe, kavu, toplu čokoladu i čajeve) i začinjena jela.

 

Čini se da veća izloženost određenom mirisu znači brže postizanje sitosti. Po brzini utjecanja na razinu istosti najdjelotvorniji je miris tople hrane.

Mirisna dijeta jednostavna je za provođenje pruža uživanje u ugodnim mirisima. Usto naglašava potrebu za usvajanje plana tjelovježbe koja će potaknuti brži gubitak kilograma. Nedostatak ove dijete je što osoba postaje ovisna o inhalatorima koji ispuštaju mirise određenih vrsta hrane kako bi suzbili glad, primjerice slatke neutralne mirise poput zelenih jabuka, banana i paprene metvice.

Plan dijete, osim toga, preporučuje izbjegavanja švedskih stolova i salatnih barova jer se zbog raznolikih mirisa osoba ne može usredotočiti na jedan određeni miris kako bi izazvali osjećaj sitosti. Unos većine mliječnih proizvoda, uključujući i mlijeko, trebao bi se smanjiti jer centar za glad u mozgu nije stimuliran blagim mirisom te hrane.

Odrasla osobe koje ne žele previše smršavjeti vjerojatno neće imati puno koristi od ove dijete. U svakom slučaju, nije namijenjena osobama koje pate od alergija, sinusnih tegoba ili čestog začepljenja nosa.

Prijedlozi za "mirisni" jelovnik:

Doručak: grejp, hummus uz lepinju i obrano mlijeko ili vruća čokolada, pšenične pahuljice s obranim lijekom i jagode ili sok od naranče, vruće rižine pahuljice i omlet ili vrući jabučni sok, čokoladne žitarice i mandarina ili muffin od zelene jabuke s cimetom, kava s mlijekom i umjetnim sladilom.

Ručak: odrezak u paru s tjesteninom, tikvice kuhane na pari i kriške jabuke ili sendvič od puretine sa zelenom salatom i rajčicom, bijelo grožđe i vruća kava ili sendvič od tune i integralnog kruha, tikvice kuhane na pari i sok od brusnica ili salata s piletinom i sok od šipka.

Večera: pečeni krumpir s mljevenim mesom i maslacom s češnjakom te sok od brusnice ili juha od sira i brokule, krušne mrvice i kriške manga ili pečena pileća prsa, divlja riža i grah, svježi špinat i sok od naranče ili integralni špageti s mesnim okruglicama, povrće kuhano na pari, obrano mlijeko.

Međuobrok: kivi ili sladoled od metvice ili štapići od mrkve i celera ili graham keksi i sok od grejpa ili keksi s tamnom čokoladom i sok od zelenih jabuka ili kriške naranče.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.