Lifestyle

Na čemu temeljiti prehranu?

Multipla skleroza i prehrana

Multipla skleroza i prehrana

Prema zadnjim podacima, u Hrvatskoj od multiple skleroze boluje 4500 osoba

Na pitanja na čemu bi trebala bazirati prehrana oboljelih od multiple skleroze, a što izbjegavati, odgovara nutricionist Nenad Bratković (zdravakrava.hr)

Ovisno o uzroku bolesti određuje se i prehrana

Multipla skleroza se kod mnogih stručnjaka obzirom na etiologiju, smatra prvenstveno bolešću u kojoj su upalni procesi potencijalno imali jednu od najvažnijih uloga. Kao mogući uzroci navode se i genetsko naslijeđe, pa čak i utjecaj virusa i bakterija, a prije svega se o ovoj bolesti govori kao autoimunoj bolesti (posljedica pretjerane imunološke reakcije na vlastite tvari i tkivo u organizmu).

Kod multiple skleroze, demijelinizirajuće lezije (''ranice'') na dijelovima centralnog živčanog sustava (bijela tvar, leđna moždina, optički živac, itd.) uzrokuju oštećenja te time fiziološki gubitak ili znatni poremećaj funkcija pogođenog živčanog sustava, a time manifestacije ove bolesti postaju vrlo komplicirane i teške.

Prema zadnjim podacima, u Hrvatskoj od multiple skleroze boluje 4500 osoba te ovoj bolesti kao i dijetoterapiji bolesnika svakako treba dati punu pozornost.

Kako bih mogao dati preporuku za prehranu, valja se odlučiti kojoj etiološkoj pozadini ove bolesti dati prednost. Ako je to pro-upalna "teorija" koju ćemo smatrati najznačajnijom (u nekim studijama je kod osoba oboljelih od MS pronađen niska koncentracija omega-3 masnih kiselina čime se dovodi u vezu s nastankom ove bolesti), postavke prehrane trebale bi biti na hrani koja pogoduje smanjenju upalnih procesa (naročito onih koji smanjuju produkciju proupalnih citokina).

Naglasak na plavu ribu

Prehrana bogata omega-3 nezasićenim masnim kiselinama s naglaskom na plavu ribu (sardine, skuša, tuna) te losos; lanene sjemenke i ulje, bučino ulje, orahe, a reducirana na zasićenim mastima koje se nalaze prije svega u crvenom mesu, masnijim mliječnim proizvodima, pecivima i konditorskim proizvodima, treba biti okosnica prehrane.

Preporuka je hrana bogata omega-3 masnim kiselinama (EPA i DHA masne kiseline iz prirodnih izvora ili kvalitetnih dodataka prehrani na bazi pročišćenog - molekulski predestiliranog ribljeg ulja, neke alge).


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.