Lifestyle

Istraživanje

Zbog posla do pretilosti

Zbog posla do pretilosti

Osobe koje su na svojim leđima najviše osjetile utjecaj stresa u prosjeku su imale veći indeks tjelesne mase

Šef koji vam stalno zadaje glavobolje i kronični stres na poslu mogu negativno utjecati na vaše zdravlje, jer je dokazana jaka poveznica sa nakupljanjem prekomjerne težine ili pretilošću.

Istraživači Medicinskog centra Sveučilišta Rochester su u studiju uključili preko 2.700 zaposlenika velike tvrtke, koji su većinom bili sredovječni, visokoobrazovani, relativno dobro plaćeni i u prosjeku su proveli 22 godine u svojoj tvrtci. Zaposlenici su odgovorili na detaljne upitnike kojima su izmjereni njihovi psihosocijalni radni uvjeti.

Između 72 i 75 posto ispitanika je bilo preteško ili pretilo, a većina je vodila sjedilački način života koji uključuje mnoge sate sjedenja za stolom ili računalom, malo kretanja i nedostatak tjelovježbe.

 

Osobe koje su na svojim leđima najviše osjetile utjecaj stresa u prosjeku su imale veći indeks tjelesne mase od zaposlenika koji su imali manje stresni položaj.

Za vrijeme razdoblja najvećih otkaza, tj., kada je stres bio na vrhuncu, zaposlenici su najviše jeli masne grickalice krcate kalorijama, a nisu se potrudili dovoljno i jeli "prave" obroke ili vježbali za vrijeme ručka jer su se bojali posljedica izbivanja s radnog mjesta.

Ispitanici su se složili kako je njihov režim prehrane popustio pod naletima stresa, te su bili iscrpljeni "radeći posao za petero osoba". Većina nije vježbala, a više od 65 posto zaposlenika je gledalo televiziju dva sata ili više dnevno.

Kada se sve zbroji, faktori iz okoliša, loša prehrana i manjak tjelovježbe i stres direktno utječu na neuroendoktrini sustav, a posljedica je nakupljanje trbušnog sala. Sve ovo može dovesti do smanjenja spolnih hormona i debljanje. Voditeljica istraživanja Diana Fernandez tvrdi kako su ovi rezultati samo kap u moru onih prema kojima pritisak na poslu može uzrokovati krvožilne bolesti, metabolički sindrom, depresiju, umor, tjeskobu i debljanje, piše ordinacija.hr.

"U doba recesije, tvrtke bi trebale voditi brigu o osobama koje su preživjele otkaze i ostale na stresnom položaju. Važno je koncentrirati se na promoviranje wellness programa i omogućiti dobru prehranu, načine kako se nositi sa zahtjevima posla i pružiti više prilika za tjelesne aktivnosti", zaključila je Fernandez.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.