Novo istraživanje
Zašto se rađa više dječaka od djevojčica?
Omjer spolova pri začeću je jednak, no u svijetu se rađa nešto više dječaka od djevojčica jer u maternici preživi više muških zametaka, pokazalo je novo istraživanje britanskih i američkih znanstvenika.
Otprije je poznato da se dječaci i djevojčice ne rađaju u jednakom omjeru. Godine 2013. u Njemačkoj je, po podacima tamošnjeg statističkog zavoda rođeno 349.820 dječaka i 332.249 djevojčica, što je omjer 51 prema 49.
Iako su stručnjaci dugo pretpostavljali da pri oplodnji nastaje više muških zametaka, "omjer spolova pri začeću zapravo je bio nepoznat unatoč stotinama godina spekulacija i istraživanja", objavili su znanstvenici u američkom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Tim znanstvenika pod vodstvom Stevena Hechta Orzacka, predsjednika Istraživačkog instituta Fresh Pond u Cambridgeu, zajedno s kolegama s Oxforda i Harvarda proučio je "najveću dosad formiranu bazu podataka o omjeru spolova od začeća do rođenja".
Istraživali su podatke o tri do šest dana starim zamecima koji su nastali u klinkama za oplodnju, o induciranim pobačajima i plodovima koji su bili podvrgnuti amniocentezi te podatke iz američkih baza o broju smrti fetusa i broju živorođenih.
Zaključili su da je omjer spolova pri začeću 50-50. Iako mortalitet po spolovima varira u pojedinim fazama trudnoće, pa je tako mortalitet muških plodova češći u početku, zbog, pretpostavlja se većeg broja genetskih abnormalnosti, ukupno je tijekom cijelog ciklusa trudnoće izgubljeno više ženskih plodova.
Prošle su godine znanstvenici s engleskog sveučilišta u Exeteru u časopisu "BMC Medicine" objavili studiju prema kojoj je kod ženskih plodova vjerojatnost da budu pobačeni kasnije u trudnoći veća za 10 posto. Do te spoznaje došli su proučavajući podatke o 30 milijuna živorođenih diljem svijeta.
Orzack i njegovi kolege nastavit će rad na istraživanju kako bi ustanovili zbog čega je na početku trudnoće mortalitet muških plodova veći i zašto se u kasnijim fazama gestacije taj omjer mijenja.
Vezane vijesti
-
Hrvatski učenici postižu bolje rezultate u prirodnim predmetima i matematici nego 2011. godine
-
Sve LEGO cure samo sjede doma, idu u kupnju ili na plažu. Nemaju nikakav posao, a dečki idu u pustolovine, rade, napisala je Charlotte (7) šefovima u LEGO-u
-
U istraživanju su promatrana prosječna petogodišnja djeca koja su dnevno vježbala 30 minuta
-
Stručnjaci očekuju da će 2021. obilježiti pravi baby boom, a kako bi budućim roditeljima pomogli odabrati ime za njihovu bebu, otkrili su najpopularnija dječja imena u Europi.
Izdvojeno
-
12. svibnja obilježava se Međunarodni dan sestrinstva dan posvećen svim medicinskim sestrama i tehničarima koji svakodnevno svojim radom i predanošću čine razliku u životima pacijenata.
-
Od 15. do 17. svibnja u ŠC Višnjik u Zadru održat će se 16. međunarodni sajam inovacija u poljoprivredi, prehrambenoj industriji i poljoprivrednoj mehanizaciji AGRO-ARCA 2025.
-
Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA u sklopu rada centra EUROPE DIRECT Zadar, organizira obilježavanje Dana Europe u Zadru. Događanje će se održati na Trgu Petra Zoranića u Zadru u petak, 9. svibnja 2025. godine u razdoblju od 10 do 12 sati.
-
U najnovijem izdanju emisije Top Music Desk na TOP RADIJU, urednica i voditeljica Gina Damjanović ugostila je putujuću glazbenicu Akleu Neon i njezin all-female bend Sound Doulas.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.