Razvijanje
Kako potaknuti inteligenciju kod djeteta
Prva godina djetetova života je najvažnija kada je u pitanju razvoj moždanih stanica. Mozak djeteta razvija se nevjerojatnom brzinom, a u tom razvoju dodatno pomaže djetetovo okruženje u kojem se ono nalazi. Zbog toga je vrlo važna svakodnevna interakcija s vašim djetetom, kako bi njegova okolina bila što više stimulirajuća za razvoj moždanih stanica, piše Index.hr
Roditelji se često nalaze u dilemi kada njihovi mališani pokažu određene sposobnosti koje nisu karakteristične za njegov uzrast.
Danas gotovo svakodnevno nailazimo na djecu za koju bi mogli reći da su agresivna prema drugoj djeci ili da lako odustaju od zadataka koje ne mogu riješiti, iskazuju nepoštovanje prema drugima. Njihov problem nije u tome što nisu inteligentna već što nisu razvila emocionalne vještine koje su nužne za uspjeh u raznim životnim situacijama: izražavanje i prihvaćanje svojih osjećaja, samokontrole, društvenosti, sposobnosti rješavanja problema u suradnji s drugima, upornost, ljubaznost, poštovanje i empatija.
Ono što oni nisu razvili naziva se - emocionalna inteligencija. To je vještina koja je ključna za uspjeh u različitim životnim situacijama.
Roditelji svakako imaju mogućnost omogućiti što stimulativniju sredinu za razvoj svog djeteta jer obitelj predstavlja osnovnu i najplodotvorniju sredinu za razvoj dječjeg samopouzdanja i samopoštovanja, a to su svojstva osobnosti bez kojih nema dugoročnijeg uspjeha, ma koliko veliki bili nečiji intelektualni potencijali.
Nasuprot široko raširenom uvjerenju da "stimulativna sredina" podrazumijeva da roditelji izdvajaju puno novaca, to nije točno. Ukoliko su roditelji dovoljno motivirani, otkriti će da postoje brojni, potpuno besplatni poticaji, ali svi oni zahtijevaju osobno angažiranje i vrijeme koje se provodi s djetetom.
Čitajte djetetu slikovnice, a prilikom čitanja proizvodite različite zvukove koji predstavljaju određene životinje, govorite nazive boja i oblika, imenujte predmete. Ispričajte svoju priču, te je ponavljajte što češće i upotrijebite poveznice na priču u nekim drugim svakodnevnim situacijama i aktivnostima. Promjene vašeg glasa, likovi u slikovnici, boje i oblici će se sigurno sviđati vašem djetetu, a osim toga, što ranije dijete upoznate s čitanjem tim bolje.
Uključite dijete u kućne aktivnosti. Pokažite mu kako izgleda prostor u kojem živi, te okoliš, bez obzira živite li u kući ili u zgradi, gradu ili selu. Upoznajte dijete s predmetima koji se nalaze u kući, različitim bojama, oblicima, teksturama. Naravno, pazite da se dijete ne ozlijedi s predmetima, jer u dobi do godinu dana, predmeti će mu lako ispadati iz ruku ili će ih bacati, te će svi redovito završavati u ustima.
Djeca imaju različite karaktere, pa tako i različite ukuse od samog rođenja. Potrudite se saznati što se vašem djetetu sviđa, a što mu se ne sviđa, te prilagodite okruženje njegovim zahtjevima. Pokušajte pronaći što više stvari, igra i aktivnosti koje će se svidjeti vašem djetetu, jer raznovrsnost potiče razvoj moždanih vijuga.
Roditelji svakako imaju mogućnost omogućiti što stimulativniju sredinu za razvoj svog djeteta jer obitelj predstavlja osnovnu i najplodotvorniju sredinu za razvoj dječjeg samopouzdanja i samopoštovanja, a to su svojstva osobe bez kojih nema dugoročnog uspjeha, ma koliko veliki bili nečiji intelektualni potencijali.
Ukoliko su roditelji dovoljno motivirani, otkriti će da postoje brojni, potpuno besplatni poticaji, ali svi oni zahtijevaju osobno angažiranje i vrijeme koje se provodi sa djetetom.
Vezane vijesti
-
Vrijeme koje djeca provode ispred ekrana postalo je jedna od najinteresantnijih tema u modernom roditeljstvu. Neki roditelji smatraju da je to nezaobilazan dio modernog života i da bi djeci trebalo dopustiti da istražuju i uživaju u elektroničkim uređajima prilično slobodno.
-
Danas postoji toliko različitih preporuka o tome kako pravilno odgajati djecu i često su prilično kontroverzne. Zato liječnici i psiholozi nastavljaju provoditi nove eksperimente i analizirati rezultate, a zatim sastavljaju nove preporuke.
-
Kad donesete odluku o prinovi u obitelji, osjećaj je poseban. U iščekivanje svakog idućeg djeteta ulazite s više samopouzdanja i iskustva nego s prvim, ali javljaju se nove nesigurnost. Potrebno je pripremiti svoje dijete ili djecu na novog člana obitelji.
-
Terapeutkinje za djecu Kristin i Deeana stoje iza vodiča za roditelje Big Little Feelings u kojem nude rješenja za česte probleme beba i djece.
Izdvojeno
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
-
Sve u svoje vrijeme pa tako i ovaj koncert na Dan zaljubljenih u dvoranu Krešimira Ćosića napokon nam dolazi Dalmatino.
-
U srijedu, 8. siječnja, NSRH je objavio početak bijelog štrajka, kojim će usporavati rad u Ini, te poslati jasan signal poslodavcu i javnosti o ozbiljnosti situacije.
-
Zbog straha od infekcija dišnog sustava čim zahladi gomilate razne pastile za grlo i ostale preparate?
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.