Lifestyle

Fit tajne

Sve što trebate znati o kokosovom ulju

Sve što trebate znati o kokosovom ulju

Samo dvije žličice dnevno učinit će čuda u prevenciji zdravlja, u mršavljenju, njezi kože, kose, odlična i kao lijek za mnoge bolesti i mnoge vitalne organe

Je li to samo tipična tropska zamjena za naše ulje, magično sredstvo kod mršavljenja ili samo način da svojim slasticama date finiji ton? Ili se iza kokosovog ulja krije još nešto? 

 

Divno i zdravo, s udjelom zasićenih masti od oko 90 posto! No, bez brige - većina tih masnih kiselina zapravo su laurinske kiseline koji čine čuda za vaše srce i krvne žile - za razliku od ostalih nezdravih ulja i masti koji su jedni od najčešćih uzročnika baš tih bolesti. I to nije sve jer je laurinska kiselina dokazano dobra kao antibakterijsko sredstvo i puna je antioksidansa zbog čega je zaslužna za divnu kožu i kosu. Odlično je i za podizanje imuniteta te značajno poboljšava probavu. 

 Iako je riječ o ulju, znanstvenici su već dokazali da baš to ulje ima izvrsne učinke za povećanje dobrog kolesterola i razbijanje masnih ćelija u organizmu.  
 
Treba li vam još razloga da ga konačno počnete više koristiti u svojoj prehrani? 
 
Kokosovo je ulje na našim područjima već dugo poznato kao zdrava zamjena za klasično ulje (ne isključivo i maslinovo koje je tu negdje po zdravim učincima). Zbog velike količine laurinske kiseline ono doista služi kao regulator masnih stanica koji uz to podiže razinu dobrog, a spušta razinu lošeg kolesterola. Laurinsku kiselinu naše tijelo inače pretvara u monolaurin čime se štiti od virusa, gljivica i bakterija i po tome je kokosovo ulje zapravo vrlo slično majčinom mlijeku koje je također bogato laurinskom kiselinom baš zbog toga da štiti bebu čiji imunitet još uvijek nije dovoljno jak da se obrani od virusa i bakterija. 

Ali nije laurinska kiselina jedina koju kokosovo ulje ima u znatnoj mjeri. Tu je i kaprilna kiselina koja također djeluje protiv virusa, bakterija i gljivica te također jača imunitet jer se u organizmu pretvara u monokarpin, supstancu koja ima vrlo snažno antifungalno djelovanje. Zato je kokosovo ulje vrlo učinkovito protiv svih vrsta gljivica koje znaju napasti ljudski probavni trak s time da monokarpin još dodatno potiče rast korisnih bakterija i tako dodatno štiti imunitet.
 
Iako stiže u obliku masti, a ne tekućeg ulja jer se brzo stvrdnjava, kokosovo je ulje lako probavljivo i uopće se ne sprema u organizmu kao masna zaliha već odlazi u jetru gdje se direktno troši za energiju i uopće se tamo ne zadržava već još dodatno pomaže jetri da se očisti od masnoća. 
 
To dobro znaju oni koji ga najčešće i koriste, ljudi u tropskim krajevima gdje se Šri Lanka ističe kao zemlja u kojoj se upravo kokosovo ulje najviše koristi u svakodnevnoj prehrani. S jednom do dvije žličice kokosovog ulja, ovisno o individualnim potrebama kada govorimo o unosu kalorija, možete dobiti zdrav i ukusan dodatak prehrani te kako se vjeruje - istodobno možete očekivati smanjivanje loših masnoća u svom organizmu. 
 
Odličan je saveznik i kod mršavljenja i to zbog dosta razloga - daje vam osjećaj sitosti, olakšava probavu, a ima i još jednu znakovit - termogenski učinak zbog kojeg povećava potrošnju energije i sagorijevanje masti. 
 
I ne samo to - ono pomaže i za bolje funkcioniranje rada štitnjače i cijelog endokrinog sustava, a kako pomaže i u boljem iskorištavanju minerala u organizmu, najviše kalcija i magnezija, odlično je i za prevenciju osteoporoze. Posebno kod žena koje ga, recimo i to, mogu češće koristiti za njegu kože i kose jer ima finu strukturu molekula koje lakše prodiru u kožu i kosu, odnosno odlično su vezivno tkivo koje pridonosi elastičnosti kože.
 
Kako ga odabrati
 
S obzirom da baš nije učestalo na policama naših trgovina važno je znati odabrati dobro ulje.

Postoji više vrsta, no najbolje djelovanje svakako ima djevičansko kokosovo ulje. Sve ostale vrsta mahom su rafinirane pa nema baš svako od  njih istu količinu ljekovitih svojstava, a recimo još i to da osim što se može koristiti na razne načine - kao ljekoviti dodatak, u slasticama, ili za prženje, za termičku je obradu ipak najfinije ono iz kojeg je uklonjen sam miris kokosa. 
 
Poznato je i da ga se često može naći u krutom stanju pa valja znati da tekuće postoje tek na temperaturi od 24 stupnja.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.