#biograd
U biogradskoj Gradskoj knjižnici predstavljena knjiga "Isti ćaća"
U okviru "Mjeseca hrvatske knjige" biogradska Gradska knjižnica ugostila je dva spisatelja, dva bratića, Francuza, autora knjige "Isti ćaća".
Iako je naglasak ovogodišnje manifestacije na domaćim piscima, ovaj dvojac iz Francuske Julien Renoult i Benjamin Edgard, već se slobodno mogu svrstati u hrvatske spisatelje. Prvo zbog činjenice što u Hrvatskoj borave već oko šest godina, drugo zbog posla kojim se bave, a to je novinarstvo, koje ih je i dovelo u našu zemlju i konačno zbog velike ljubavi prema zemlji ali i njezinim ljudima koje su upoznali i zavoljeli.
Simpatični Parižani pričali su nam o nastanku knjige, točnije nastojali dati odgovore na pitanja ravnateljice knjižnice Tihane Jurišić o nastajanju knjige ali i drugim životnim prilikama i dojmovima o Hrvatskoj. Primjerice, jezika koji je trebalo dobro savladati kako bi se na njemu moglo i pisati, što dakako nije bilo lako, no rezultat pokazuje da je sve moguće. Jer sve se može kad se hoće, a bratići su baš htjeli! Naravno kada smo prije nekih šest godina došli u vašu zemlju kao novinari, dopisnici, nismo ni sanjali da ćemo pisati knjigu i to o Hrvatskoj, na hrvatskom jeziku. Ali eto, nikad ne reci nikad, jer ne znaš kamo će te put odvesti, kazali su nam simpatični mladi autori.
Ideja se nametnula sama od sebe, jer radeći kao novinari upoznali smo mnoge ljude, mjesta i prilike, gledali smo i propitkivali, kako žive, kako se ponašaju, kako razmišljaju…..puno toga nastojali smo shvatiti, objediniti i tako je nastalo ovo izdanje. Za knjigu neki kažu da je sociološki roman hrvatskog društva i u njoj bez sumnje ima takvih elemenata, no valja ju pažljivo pročitati, izanalizirati, pa se s time složiti ili ne.
Priča se temelji na korespodenciji, prepisci dvaju prijatelja, mlađeg Luke i Miljenka koji je vršnjak Lukinog oca odnosno "ćaće". Kroz prepisku likovi otvaraju svoje najskrovitije misli, nezadovoljstva, želje i snove, te na kraju i svoje srce. Ima u ovoj knjizi puno toga nama bliskog iz svakodnevnog života, jer kroz druženja i to ona neformalna puno se toga može naučiti, tvrde autori, a mi se slažemo. Vjerujemo da smo kroz proživljeno, kažu oni, ali i kroz prikupljene priče o primjerice neizostavnom ratu, iseljavanju, melankoliji i depresiji…no, isto tako i svadbama, pečenju rakije, večerama, te sportu, ali i ljubavi, uspjeli ući u srž društva i da smo pogodili hrvatski mentalitet.
Za sada svakako ostajemo u Hrvatskoj jer zavoljeli smo i zemlju i ljude, eto ni jezik nije takav "bauk" (kako vi to mislim, kažete), i čini nam se da smo ga dobro savladali. No, najdojmljivije je to što je ritam života u cjelini uzevši kod vas ipak malo sporiji, opušteniji, kazali su nam Julien i Benjamin, autori knjige "Isti ćaća", koju svakako vrijedi pročitati. Jer drago nam je da je da nas vole, razumiju i shvaćaju, onako istinski……što bi mogao potvrditi citat svima nam omiljenog Saint-Experya u knjizi "Mali princ", "Čovjek samo srcem dobro vidi. Ono bitno očima je nevidljivo".
Vezane vijesti
-
„Mjesec hrvatske knjige“ tradicionalna je manifestacija posvećena knjizi i čitanju koja se kontinuirano obilježava od 1995. godine pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija RH-e, a traje od 15. listopada do 15. studenog.
-
Predblagdanska događanja koja se održavaju u iščekivanju Božića, radosti su koja nas sve vesele ali njima se ipak najviše raduju oni najmlađi. Tako je u nizu prigodnih programa u biogradskoj Gradskoj knjižnici održana još jedna zanimljiva radionica pod nazivom „Čarobno božićno jutro“.
-
Vrlo živa aktivnost održavala se tijekom trajanja „Mjeseca hrvatske knjige“ u odgojno obrazovnim skupinama biogradskog dječjeg vrtića ali i Gradskoj knjižnici. Bila je to prilika da se mališanima na njima prihvatljiv način približi knjiga i njezin značaj u životu svake osobe.
-
U biogradskoj Gradskoj knjižnici uvijek je bilo živo, zanimljivo, raznovrsno, posebno nakon ljeta jer je jesen pravo vrijeme i prilika za malo više opuštanja i kulturnih događanja. No, tu je i početak nove školske i pedagoške godine, a to uvijek donosi i više živosti u radu djelatnika, jer je rad s mladima i najmlađima uvijek poseban izazov i zadovoljstvo.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!