Zagreb: u Jurišićevoj 18 postavljena spomen-ploča Kamovu
Spomen-ploču su podigli Hrvatski centar P.E.N.-a, Hrvatsko-hispansko društvo i Rotary klub Zagreb-Gradec
Na pročelje zgrade u Jurišićevoj 18 u Zagrebu danas je postavljena spomen-ploča hrvatskom književniku Janku Poliću Kamovu u povodu 100. godišnjice nastanka prvog dijela njegova romana 'Isušena kaljuža', koji je napisao u toj zgradi.
Spomen-ploču su podigli Hrvatski centar P.E.N.-a, Hrvatsko-hispansko društvo i Rotary klub Zagreb-Gradec.
Na svečanosti je o Janku Poliću Kamovu i važnosti postavljanja spomen-ploče govorio prof. Mladen Machiedo iz Hrvatskoga centra P.E.N.-a, Zdenko Volner iz Hrvatsko-hispanskoga društva i Željko Kovač iz Rotary kluba Zagreb-Gradec. Ploču je otkrio autor Boris Pokos, a bili su nazočni i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i član Gradskoga poglavarstva za izobrazbu, kulturu i šport Duško Ljuština.
Na ploči piše: 'U ovoj je kući hrvatski književnik Janko Polić Kamov (Sušak 1886. - Barcelona 1910.) prije inozemnih putovanja napisao I. dio (1906.-1907.) romana Isušena kaljuža.'
Hrvatski pjesnik, pripovjedač i dramatičar Janko Polić Kamov osnovnu je školu završio na Sušaku. Zatim je pohađao sušačku, senjsku i Donjogradsku zagrebačku gimnaziju, ali je iz njih istjeran. Obitelj mu se 1902. preselila u Zagreb, gdje je prekinuo školovanje.
Tri je mjeseca 1903. bio u zatvoru zbog sudjelovanja u prosvjedima protiv Khuena Hedervaryja, a 1904. putuje s glumačkom družinom po Dalmaciji i Crnoj Gori. Od 1907. počinju njegova putovanja po Italiji, a u proljeće 1910. kreće preko Italije u Španjolsku, gdje i umire u Bolnici "Santa Cruz" u Barceloni, najvjerojatnije od kuge. Pseudonim Kamov nadjenuo je prema biblijskome Kamu.
Kamov ne pripada nijednoj književnoj grupaciji, nego stoji kao samosvojna, buntovna osobnost te svojim djelom anticipira kasnije književne događaje u Hrvatskoj. U kratkome vremenskom razdoblju od 1906. do 1910. piše poeziju, prozu, drame, feljtone, članke, kritiku i eseje. Za života je objavio samo dvije zbirke pjesama, dvije drame i nekoliko novela.
Roman 'Isušena kaljuža' (pisan od 1906. do 1909.) svojevrsna je sinteza Kamovljevih književnih nastojanja. Roman problematizira egzistencijalno, ontološko i povijesno iskustvo bića i njegovih 'raspršenih' korespondencija u svijetu koji se sve više otuđuje.
Vezane vijesti
-
Cijela godina bit će u znaku književnika s kojim je počela hrvatska, ali i svjetska književna avangarda
-
'Zalijepi se na Kamova' je naziv, slogan i nit vodilja vizualnog identiteta, koji će sve navedene manifestacije objediniti i promovirati na riječkim ulicama tijekom čitave godine, a pokrenuo ga je Grad Rijeka
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
Izdvojeno
-
Prvi susret u ovim kvalifikacijama Hrvatska i Belgija su igrale u studenom u Varaždinu, a Hrvatska je bila uspješnija sa 30-23.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o prekidu elektroopskrbe za sljedeće gradove i mjesta u županiji
-
Pod već poznatim sloganom „Recite DA! Zadarskoj regiji“, Turistička zajednica Zadarske županije tako poziva putnike da svoje sljedeće putovanje provedu upravo u Zadarskoj županiji
-
Odjel za pedagogiju i Centar ,,Stjepan Matičević“ Sveučilišta u Zadru 8. i 9. svibnja organiziraju II. međunarodnu znanstveno-stručnu konferenciju „KAKAV ODGOJ ŽELIMO?“.
Reci što misliš!