Kultura

Traži se otkaz kustosu koji vrijeđa Teslu

Traži se otkaz kustosu koji vrijeđa Teslu

Naš ugledni znanstvenik, koji je objavljivao radove u prestižnim svjetskim časopisima, među kojima i u Natureu, smatra da bi Grad Zagreb morao napraviti ozbiljnu analizu rada ovog iznimno važnog muzeja, jer ostaje nejasno kako njegovi vodeći ljudi dopuštaju da o Tesli u njegovim prostorima govore pseudoznanstvenici poput Drage Plečka te da se na danima velikog izumitelja golema težina daje njegovoj ekscentričnosti, spiritualnosti, teorijama zavjera koje se uz njega vezuju i njegovim kvaziizumima koji nikada nisu zaživjeli.



Činjenica je da je Tesla bio pomalo ekscentričan, da ga je zanimala spiritualnost, osobito istočnjačka, da je radio na nekim nikada realiziranim idejama kao što su primjerice besplatna energija za sve, ultimativno oružje i sl. Zbog toga ga new age okultisti, spiritualisti i šarlatani svih vrsta naprosto obožavaju - oko njega su ispleli cijele kultove. No davanje prioriteta tom djelu njegove ličnosti i djela, osobito u državnoj obrazovnoj instituciji, jednako je kao da Znanstveni muzej u Londonu svoju izložbu o Isaacu Newtonu posveti primarno njegovim alkemijskim eksperimentima i istraživanjima okultnog. Ni Wikipedija takvom Tesli ne pridaje praktički nikakvu pozornost!

Akademska zajednica, smatra Vinković, morala bi konačno pokazati neku elementarnu odgovornosti i snažno reagirati da se ovakvoj praksi koja se širi kroz sve pore našeg društva jednom za uvijek stane na kraj!

Zašto uzbuna?


Naš astrofizičar kaže da je nedavno dobio i odbio poziv višeg kustosa ing. Renata Filipina da sudjeluje u panel diskusiji o Tesli koja će se početkom 2015. održati u Tehničkom muzeju u sklopu manifestacije Dani Nikole Tesle.

U obrazloženju svoje odbijenice ističe da su najavljene teme panela pseudoznanstvene gluparije najgore vrste te da želi upozoriti da javnost ima pravo znati da muzej ne štiti interese građana, nego da već godinama kroz rad kustosa Filipina promovira neznanje i šarlatanstvo.



Među ostalim Vinković navodi da je Filipin još 2011. organizirao sličnu pseudoznanstvenu manifestaciju o Tesli i otvaranje povjerio Dragi Plečku, našem neslužbenom autoritetu za paranormalno. http://www.tportal.hr/scitech/znanost/109534/Dane-Nikole-Tesle-otvorio-Drago-Plecko.html

Unatoč stalnim kritikama, kaže Vinković, Tehnički muzej i dalje nastavlja istu praksu i u tome surađuje s udrugom 'Nikola Tesla - genij za budućnost' koja promovira pseudoznanost pod krinkom brige za ostavštinu Nikole Tesle. Nažalost, takvom programu i toj udruzi podršku daju i predsjednik Ivo Josipović pa čak i neki hrvatski znanstvenici, ako ne aktivno, onda pasivnim sudjelovanjem u konferencijama ili pak šutnjom.

Vinković ističe da je već iz samih naziva najavljenih rasprava očito da će one biti pseudoznanstvene.

Primjerice jedna se zove 'Teslina duhovnost i utjecaj veda na izumiteljski rad i istraživanja', što podrazumijeva da Filipin vjeruje u njuejdžerske priče da je Tesla svoju inspiraciju za izume crpio iz indijskih duhovnih spisa i mitova starih tisućama godina. Druga, 'Kozmičke zrake (ekološki čisti izvor energije za čovječanstvo) i tumačenje prirode etera', očito bi se trebala baviti navodnim Teslinim otkrićem mehanizma kojim bi se cijeli svijet mogao besplatno opskrbljivati energijom iz svemira. Svakome iole upućenom poznato je da Tesla nikada nije predstavio jasne dokaze da tako nešto može funkcionirati te da nitko do danas nije našao da bi išta slično bilo izvodivo. Treća bi trebala govoriti o Teslinim istraživanjima tzv. skalarnih valova i 'novog smjera fizike' čije je postojanje potpuno hipotetsko i nikada ničime nije potvrđeno. Naime, golema većina fizičara smatra da su skalarni elektromagnetski valovi čista pseudoznanstvena izmišljotina - njihovo postojanje nikada nije potvrđeno, a i sama teorija nema nikakvih fizikalnih uporišta. Na sličnom tragu su i ostale teme kao što je primjerice: 'Jesu li danas Tesla i njegova ostavština dovoljno istraženi i upoznati u znanstvenim krugovima, kao i u javnosti'. Njezin naslov sugerira da će biti riječi o poznatoj teoriji zavjera prema kojoj se znanstvenici iz nekih tajnovitih razloga, upravljani nekim misterioznim moćnim lobijima, nisu dovoljno pozabavili Teslinim izumima koji bi mogli promijeniti svijet, valjda zato što bi oni bili na korist masa, a ne nekih predstavnika vojske, novog poretka, iluminata ili svemirskih guštera. Drugim riječima, na panelu bi trebalo raspravljati o idejama teoretičara zavjera, prema kojima misteriozne organizacije i interesni lobiji nastoje spriječiti realizacije najvažnijih Teslinih futurističkih projekata kako ne bi izgubili kontrolu nad izvorima energije i ljudima, a time i moć i vlast.

U razgovoru za tportal Filipin nam je objasnio da je panel tako koncipiran jer se on zalaže za otvorenu polemiku, za demokratičnost, a protiv isključivosti.

Na našu primjedbu da ona tzv. druga strana praktički uopće nije zastupljena predloženim temama, te da znanost nije stvar nekakvog demokratskog zauzimanja ravnopravnih stajališta; da se ne može glasati o tome jesu li klimatske promjene stvarnost ili je li Sunčev sustav heliocentričan, već da pobjeđuje ideja koju potvrđuju dokazi, zagrebački je kustos odgovorio kako se u znanosti teorije stalno smjenjuju.

Suočen s pitanjem znači li to da misli da je isto tako ispravno po načelu demokracije u školama podjednako poučavati priče o kreaciji svijeta u šest dana kao i Darwinovu evoluciju nedvojbeno potvrđenu brojnim znanostima kako bi to voljeli neki američki kršćanski fundamentalisti, Filipin je odgovorio protupitanjem: 'Nije li SAD uzor demokratičnosti?'

Buran razgovor od preko pola sata o perpetuum mobilima, razlici između znanosti i pseudoznanosti, autima na vodu i teorijama zavjera različitih vrsta, autora ovih redaka konačno je uvjerio da Vinković možda i nije pretjerao kada je u svojem odgovoru Filipinu oštro poručio da je šokiran činjenicom da u Tehničkom muzeju, koji bi trebao biti perjanica promocije znanosti i tehnologije, promovira pseudoznanstvene gluposti u suradnji sa šarlatanskom udrugom te da zbog toga treba dobiti otkaz.

'O štetnosti takvog trenda promoviranja pseudoznanosti, kao i o šarlataniji te konkretne udruge govorio sam i javno, međutim, vidim da od takvih upozorenja ima malo koristi tako dugo dok u muzejima poput Tehničkog rade osobe poput Vas koje nisu sposobne razlučiti znanost od pseudoznanosti. Budući da je muzej u javnom vlasništvu Grada Zagreba, smatram da je od javnog interesa da i Grad Zagreb intervenira i zatraži od Tehničkog muzeja da se osobama poput Vas dodjeli otkaz zbog nestručnosti i narušavanja ugleda muzeja.

Ova tribina je uvreda za Teslina znanstvena postignuća i za njegovu ostavštinu! I naprosto nema opravdanja za Vašu nestručnost, budući da Vam ovo nije prvi takav izlet u pseudoznanost kada je u pitanju manifestacija Dani Nikole Tesle', zaključio je svoju odbijenicu Vinković koji smatra da bi njegovo sudjelovanje u panel diskusiji samo dalo kredibilitet šarlatanskom obilježavanju života i djela velikog znanstvenika i istraživača. A to drži apsolutno nedopustivim!


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.