Kultura

Specifičan slučaj

Neobična knjiga o neobičnom čovjeku: Monografija o hrvatsko-francuskom slikaru Louisu Fachatu

Neobična knjiga o neobičnom čovjeku: Monografija o hrvatsko-francuskom slikaru Louisu Fachatu

Monografija o hrvatsko-francuskom slikaru Louisu Fachatu iz pera povjesničarke umjetnosti i ravnateljice zagrebačke Moderne galerije (MG) Biserke Rauter Plančić neobična je knjiga o neobičnom čovjeku, rekao je povjesničar umjetnosti, likovni kritičar, pjesnik i esejist Igor Zidić u utorak na predstavljanju monografije u ovalnoj dvorani MG-a u kojoj je postavljena i popratna izložba Fachatovih slika.

 

Svoju uvodno izrečenu ocjenu Zidić je potkrijepio činjenicama iz umjetnikova života, rođenoga 1926. godine u Zagrebu u obitelji, po ocu francuskih korijena, koji u rodnome gradu studira slavistiku na Filozofskome fakultetu i usporedno počinje sa svojim prvim likovnim propitivanjima, a iz Zagreba odlazi u jesen 1951. godine u Pariz gdje i danas živi i radi.

Uz napomenu da monografija i počinje neobično - umjetnikovim životopisom koji svjedoči kako "u sklapanju više kultura nastaje jedinstven umjetnički izričaj", Zidić je ukazao i na nekoliko tekstova o umjetniku koji su objavljeni u monografiji, a među njima posebice istaknuo tekstove dvojice povjesničara umjetnosti - Tugomira Lukšića i pokojnoga Darka Glavana.

Fachatovo slikarstvo odaje formiranog i obrazovanog umjetnika koji se svojim radovima suprotstavlja, kako je rekao Zidić, "amerikanizaciji kojoj je Europa izložena od 1945. godine". Dodao je kako Fachatove slike karakterizira "ortogonalna baza koja slici garantira element reda i na kojoj gradi konstrukciju slike".

Autorica je, istaknuo je, u monografiji rezimirala specifičan 'slučaj' umjetnika koji ima dvije ili tri domovine, odnosno nekoliko kulturnih identiteta, i ukazala na na potrebu da se s time 'pomirimo' i prihvatimo da su takvi umjetnici dio i naše kulture.

Zahvalio je autorici na njezinu "nastojanju da umjetnika u njegovim visokim godinama 'udomi' i u Hrvatskoj", a Modernoj galeriji i Art magazinu Kontura na objavljivanju monografije i njezinoj lijepoj opremi.

Rauter Plančić podsjetila je kako Fachat nije zaboravio svoju domovinu Hrvatsku u vrijeme Domovinskoga rata već je, zajedno s drugom hrvatskim domoljubima koji su živjeli i radili u Parizu i drugdje u Francuskoj, ukazivao na ratne strahote i agresiju kojoj je bila izložena Hrvatska i to u vrijeme kada Europa i svijet nisu pokazali zanimanje za te događaje. Fachat je i u tome bio izuzetak te je, među ostalim, održao i izložbu u sklopu Avignonskoga festivala 1992. godine.

Najavila je da će se iduće godine u Dubrovniku održati samostalna izložba Louisa Fachata.

Iako umjetnik nije mogao doći u Zagreb, na predstavljanju monografije bio je njegov 11 godina mlađi brat Gaston koji također živi u Francuskoj.

Izložba će biti otvorena do 15. studenoga.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.