15. Dani Orisa počeli dodjelom nagrade čileanskom arhitektu Smiljanu Radiću
Čileanski arhitekt hrvatskoga podrijetla Smiljan Radić laureat je Nagrade Oris ACO koju mu je dodijelio uredništvo arhitektonskoga časopisa Oris za izuzetan arhitektonski doprinos, a nagradu je primio u subotu na svečanosti u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog kojom su i počeli 15. Dani Orisa - tradicionalni i najveći međunarodni arhitektonski simpozij u ovome dijelu Europe.
Oris -Kuća arhitekture ponovno je na jednome mjestu okupila hrvatsku arhitektonsku scenu i arhitekte iz nama susjednih zemalja i za njih organizirala susrete i predavanja njihovih istaknutih kolega iz inozemstva. Sve ih je pozdravio organizator arhitekt Andrija Rusan, direktor arhitektonskog časopisa Oris te idejni začetnik i kreator Dana Orisa, koji je izrazio zadovoljstvo što je ovogodišnju nagradu časopis Oris dodijelio u suradnji s tvrkom ACO, proizvođačem održivih sustava za površinsku odvodnju, počevši od prikupljanja vode do njezine kontrole i obrade, što je u svom kratkom pozdravu potvrdio i direktor te tvrtke Siniša Staničić.
Čileanski veleposlanik Juan Luis Nilo Valledor istaknuo je kako mu je osobita čast nazočiti svečanosti na kojoj uglednu nagradu struke prima čileanski arhitekt hrvatskih korijena koji svojim radom na pravi način predstavlja obje zemlju - Čile i Hrvatsku, zemlju svoga djeda. Djed Smiljana Radića stigao jen naime, u Čile iz rodnih Pučišća na otoku Braču, kao jedan od brojnih hrvatskih iseljenika koji su u tu zemlju došli u potrazi za boljim životom.
Potporu održavanju Dana Orisa i ove godine dao je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić koji tradicionalno podupire ovaj susret arhitekata u hrvatskoj metropoli.
Smiljan Radić rijetki je pjesnik u arhitekturi
Uredništvo časopisa Oris u sastavu Ana Dana Beroš, Ante Nikša Bilić, Tadej Glažar, Vera Grimmer, Alan Kostrenčić, Maroje Mrduljaš i Andrija Rusan nagradilo je Smiljana Radića, a Vera Grimmer je u obrazloženju istaknula da su takvu odluku donijeli jer je "Smiljan Radić potpuno posvećen svemu što radi i zašto radi". Osim toga, rekla je Grimmer, "Radić je rijetki pjesnik u arhitekturi i arhitektonska osobnost suprotna arhitektonskim zvijezdama".
Primajući nagradu, koja se sastoji i od plakete - staklene piramide što ju je za Nagradu Oris dizajanirao glasoviti portugalski arhitekt Alvaro Siza Vieira, laureat je i potvrdio riječi iz obrazloženja kratko zahvalivši za nagradu i rekavši kako će u predavanju u nedjelju pokušati objasniti što je to što radi.
U prvome dijelu simpozija predavanje je održao i arhitekt Fabrizio Barozzi iz arhitektonskog ureda Barozzi / Veiga, osnovanoga u Barceloni 2004. godine. Veći dio njegova izlaganja bilo je posvećen zgradi Filharmonije u Szczecinu u Poljskoj za koju je taj arhitektonski dvojac ove godine primio nagradu Mies van der Rohe. Barozzi je na tome primjeru objasnio osnovno načelo njihova rada koje se može sažeti kao poštivanje posebnosti i povijesti mjesta gradnje te autonomnosti arhitektonskoga rješenja.
Časopis
Oris izdaju zajednički tvrtka Oris d.o.o. i udruga Oris - Kuća
arhitekture, koji nizom aktivnosti promiču arhitekturu i kulturu
življenja. Ove godine, za razliku od prethodnih Dana Orisa, nije
dodijeljena Nagrada Oris za izuzetan arhitektonski projekt
Vezane vijesti
-
Francuski prijevod romana "Crvena voda" književnika i novinara Jurice Pavičića osvojio je prestižnu nagradu Grand Prix de Littérature Policière za najbolji strani krimić u Francuskoj u 2021. godini.
-
Mladi hrvatski filmaš Igor Bezinović redatelj je ovogodišnjeg dobitnika Velike Zlatne Arena za najbolji film na 64. Pulskom filmskog festivalu. Igora je nagrada zatekla u najboljem mogućem trenutku dok je u Puli proslavljao svoj trideset i četvrti rođendan
-
Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić dobitnik je nagrade pod nazivom "Mostar Peace Connection 2017" koja mu je u petak uručena u Mostaru kao priznanje za sve što je učinio za uspostavu mira i obnovu tog grada.
-
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.